Խաղերի մասին կարծիքների ագրեգատոր Metacritic-ը հրապարակել է 2022 թ․ 10 վատագույն խաղերի ցանկը։ Շատերի համար միանգամայն սպասելի կերպով ցուցակը գլխավորում է Postal 4: No Regerts խաղը:
Վարկանիշում ներառվել են նաև այնպիսի խաղեր, ինչպիսիք են CrossfireX-ը Xbox Series X-ի համար, հայտնի Platinum Games ստուդիայի մշակած Babylon's Fall-ը PS5-ի համար, XEL-ը Nintendo Switch-ի համար և այլն։
Postal 4: No Regerts-ի թողարկումը տեղի ունեցավ այս տարվա ապրիլին, մինչ այդ արդեն մի քանի տարի էր, ինչ գեյմերներին վաղաժամ հասանելիություն էր տրվել խաղին, և այդ ընթացքում, թվում էր, թե բոլոր խնդիրներն ու սխալները պետք է շտկվեին: Բայց չշտկվեցին, արդյունքում խաղը չհավանեցին ո՛չ գեյմերները, ո՛չ քննադատները, ո՛չ էլ նույնիսկ ուղղագրության ստուգման ծառայությունը: Հայտնի չէ, թե արդյոք հեղինակները «ափսոսանք» (regret) բառը միտումնավո՞ր են սխալ (regert) գրել, թե՞ դա պարզապես պատահական է ստացվել։
Խաղի մասին 18 կարծիք է գրվել, գնահատականների միջին բալը 100 հնարավորից կազմել է ընդամենը 30։
«Postal 4: No Regerts-ը զուրկ է հումորից և զվարճանքին կամ հետաքրքրության առաջացնող մեխանիկային մոտ որևէ բանից: Միակ բանը, որ խաղն ունի չափից ավելի շատ, մշտական տեխնիկական խնդիրներն են, որոնք միայն խորացնում են խաղի ակնհայտ թերությունների երկար ցուցակը: Սա իսկապես սարսափելի խաղ է, որից ամեն գնով պետք է խուսափել»,- ասվում է GameSpot-ի կարծիքում։
Հիացմունքի չի արժանացել նաև շութեր ժանրի խաղերի ողջ աշխարհում հայտնի 15-ամյա ֆրենչայզի վերջին հատվածը՝ մշակված բացառապես Xbox-ի համար։ Քննադատների կարծիքով՝ խաղի գրաֆիկան վատը չէ, բայց դժվար թե կարողանաք վայելել այն, քանի որ անընդհատ շեղվելու եք խնդիրներից, որոնք ավելի քան բավարար են խաղում՝ սկսած ձայնի որակից, վերջացրած արհեստական բանականության մակարդակով։
Babylon's Fall-ը համարվում է 2022 թ․ ամենամեծ ձախողումը, սակայն այն, այդուհանդերձ, չի գլխավորում տարվա վատագույն խաղերի ցանկը։ Գրաֆիկա, ինտերֆեյս, ձայնային դիզայն, խաղի դիզայնի մնացած ասպեկտները. այս ամենը բավականին վատ է ստացվել խաղը մշակողների մոտ:
Խաղի մասին առաջին արձագանքները չափազանց բացասական էին, խաղը նաև դուր չեկավ գեյմերներին, և արդյունքում Platinum Games ստուդիան նախատեսում է փետրվարի 27-ին անջատել խաղի սերվերները։
XEL-ը 3D բաց աշխարհի պլատֆորմի խաղ է։ Այն տեղի է ունենում առեղծվածային աշխարհում, որում համատեղված են գիտաֆանտաստիկայի և ֆենթեզի ժանրի տարրերը: Վիզուալ էֆեկտներն ու սյուժեն, ընդհանուր առմամբ, լավն են, բայց խաղը հղկված չէ և լի տեխնիկական խնդիրներով, ինչն էլ շատ խաղացողների հիասթափեցրել է:
Սա առաջին թիմային էքշն խաղն է LEGO աշխարհում ... և, հավանաբար, վերջինը՝ դատելով ինչպես քննադատների, այնպես էլ խաղացողների արձագանքից: Շատ խաղացողների և քննադատների կարծիքով՝ խաղը չափազանց միջակ է, հատկապես հաշվի առնելով, որ այն արժե մոտ $40:
Այս խաղը նախատեսված է 6-12 տարեկան երեխաների համար, և որոշ սխալներ շտկվել են վաղ փուլում: Նույնիսկ դրանով հանդերձ այս հումորային մարտախաղը, որի իրադարձությունները տեղի են ունենում 1800-ականների Կալիֆոռնիայում և հիմնված են համանուն անիմացիոն սերիալի վրա, չարժանացավ քննադատների գնահատանքին:
Սա գիտաֆանտաստիկ դերային խաղ է՝ ակնհայտորեն ոգեշնչված Souls խաղաշարից: Այն պատմում է անմահ մարտիկի մասին, որը վթարի է ենթարկվում պատերազմի եզրին գտնվող միջնադարյան մոլորակի վրա: Քննադատները չգնահատեցին ո՛չ գլխավոր հերոսին, ո՛չ սցենարը, ո՛չ գեյմփլեյը։
Սա իրական ժամանակում մարտական դերային խաղ է, որը տեղի է ունենում Գալիսիայի երկու տարբեր դարաշրջաններում: Բացառապես PC համակարգիչների համար իսպանական Gato ստուդիայի մշակած այս խաղն սկսվել է որպես Kickstarter նախագիծ, որը ոգեշնչել է Dragon Age: Origins և Baldur's Gate խաղերի ստեղծողներին:
Բայց The Waylanders-ը չկարողացավ հասնել այն բարձր նշաձողին, որը սահմանեցին այս խաղերը. այն ի վերջո դարձավ սխալներով և վատ գրված երկխոսություններով լի խաղ:
Stealth (անտեսանելի) ժանրի և երրորդ դեմքից այս խաղում դուք խաղում եք Էբիզոյի՝ «ազնվական գողի» դերը, որը փորձում է գոյատևել Mikado-ի փողոցներում:
Այն իրականում 2006 թ․ միայն Ճապոնիայի տարածքում թողարկված խաղի ռեմեյստերն է: Գեյմերների կարծիքով, սակայն, կարոտի փոխարեն այն միայն զայրույթ է առաջացնում ու նյարդայնացնում հնացած գեյմփլեյի և անհարմար կառավարման պատճառով։
1997 թ․ թողարկված գիտաֆանտաստիկ, արկածային բավականին լավ խաղի «բարելավված» տարբերակն էը, որի իրադարձությունները տեղի են ունենում նույն աշխարհում, ինչ առաջին «Blade Runner»-ում, սակայն այն չդարձավ մեծ հիթ, որքան բնօրինակը:

January 7, 2023  13:52
Game review aggregator Metacritic has published a list of 10 Worst Games of 2022. The list is headed – as expected by many – the game Postal 4: No Regerts.
The rating also included such games as CrossfireX for Xbox Series X, Babylon's Fall for PS5 from the famous studio Platinum Games, XEL for Nintendo Switch and others.
Postal 4: No Regerts (30/100)
Postal 4: No Regerts was released this April – after several years in early access, during which it seemed that all the problems and bugs should have been fixed. But they weren't, and the game was not appreciated by gamers, critics, and even spell-checker service. Whether they intentionally misspelled the word "regrets" or it was an accident remains unknown.
The game has garnered 18 reviews, with an average score of 30 out of a possible 100.
"Postal 4: No Regerts lacks humor and enjoyable, engaging mechanics. The only thing the game has more than enough are the constant technical problems, which are just one item on a long list of shortcomings," says GameSpot's review.
CrossfireX for Xbox Series X (38/100)
The latest installment of the globally popular 15-year-old shooter franchise, which is exclusive to the Xbox, also failed to draw raves. According to critics, the game's graphics aren't bad, but you're unlikely to enjoy it, because you'll be constantly distracted by problems, that are more than enough in the game – from the quality of the voice acting to the level of AI intelligence.
Babylon's Fall for PS5 from the acclaimed studio Platinum Games (41/100)
Babylon's Fall is being called the loudest failure of 2022, but it still didn't top the list of worst games of the year. The graphics, the user interface, the sound design, and all other aspects of game design – all of which the developers did rather poorly.
The first reviews of the game were extremely negative, gamers didn't like the game either, and as a result, the publisher plans to shut down the game's servers on February 27.
XEL for Nintendo Switch (43/100)
XEL is a 3D open-world platformer set in a mysterious world that combines elements of science fiction and fantasy. The visuals and story are generally good, but the game is unpolished and full of technical problems and therefore disappointed many players.
LEGO Brawls for PS5 (46/100)
This is the first team action game in the LEGO universe... and likely the last, judging by the reaction of critics and gamers. According to many gamers and critics, the game is too mediocre, especially when you consider that it costs about $40.
Zorro The Chronicles for PS5 (49/100)
This game is designed for kids ages 6-12, and some bugs in it have been addressed by an early patch. Even with those caveats, this humorous action game, set in 1800s California and based on the animated series of the same name, failed to get high marks from critics.
The Last Oricru for Xbox Series X (50/100)
This sci-fi RPG was clearly inspired by the Souls series. It tells the story of an immortal warrior who crashes on a medieval planet on the brink of war. Critics didn't appreciate the main character, the script, or the gameplay.
The Waylanders for PC (51/100)
This is a role-playing game with real-time combat set in two different eras of Galicia. This PC exclusive from Spanish studio Gato began as a Kickstarter project that inspired Dragon Age: Origins and Baldur's Gate. But The Waylanders didn't reach the high level, which was set by those games. The Waylanders turned out to be full of bugs and badly developed dialogues.
Kamiwaza: The Way of the Thief for PS4 (52/100)
In this third-person stealth game, you play the role of Abizo, a "noble thief" trying to survive on the streets of Mikado. The game is actually a remaster of the 2006 Japan-only game. According to gamers, however, instead of nostalgia it causes only irritation – because of the outdated gameplay and awkward controls.
Blade Runner: Enhanced Edition for Nintendo Switch (52/100)
"Enhanced" version of the pretty good 1997 sci-fi adventure game, set in the same universe as the first Blade Runner movie, wasn't as much of a hit as the original. The game's graphics are very weak, and the glitches are more than they should be.