Հաղորդագրությունների փոխանակում, վեբ որոնում, նորություններ մեկ հավելվածում. Microsoft-ը մտադիր է «սուպեր հավելված» ստեղծել
7 դեկտեմբերի, 2022  10:20
Microsoft կորպորացիան դիտարկել է «սուպեր հավելված» ստեղծելու հնարավորությունը, որը կարող էր, ի թիվ այլ բաների, ներառել խանութներ, հաղորդագրությունների փոխանակման ծառայություն, նորություններ, վեբ որոնում և շատ այլ ծառայություններ: Այս մասին հայտնում է The Information-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Նման հավելվածի ստեղծումը կարող է հավակնոտ քայլ լինել, որը կօգնի ընդլայնել ընկերության գործունեությունը սպառողական ծառայությունների ոլորտում։ Ավելին, նման հավելվածը կօգնի նվազեցնել Apple Inc.-ի և Google-ին պատկանող Alphabet Inc.-ի ազդեցությունը բջջային որոնման ոլորտում:
Պարբերականի տվյալներով՝ Microsoft-ի ղեկավարները նաև ցանկացել են, որ հավելվածը նպաստի ընկերության բազմամիլիարդանոց գովազդային բիզնեսը և Bing որոնողական համակարգը զարգացնելուն, ինչպես նաև օգնի, որպեսզի ավելի շատ օգտատերեր սկսեն Teams-ի և բջջային այլ ծառայությունների միջոցով հաղորդագրություններ փոխանակել։
«Սուպեր հավելվածի» հայեցակարգը, որը մեծ տարածում է ստացել Ասիայում Tencent Holdings-ին և Grab Holdings-ին պատկանող WeChat-ի շնորհիվ, նկարագրվում է որպես «շվեյցարական բանակի դանակ» բջջային հավելվածների մեջ, այսինքն՝ այն հավելված է, որն օգտատերերին առաջարկում է ծառայությունների լայն շրջանակ, ինչպիսիք են հաղորդագրությունների փոխանակումը, սոցիալական ցանց և այլն։
Արեւմուտքում նման հայտերը քիչ են, բայց դրանց նկատմամբ հետաքրքրություն կա։ Tesla Inc-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը, ով նաև Twitter-ի սեփականատերն է, ծրագրում է Twitter-ի բազայի վրա ստեղծել սուպեր հավելված՝ «X» անունով, որը կմիավորի բազմաթիվ ծառայություններ:
Ինչպես տեղեկացնում է պարբերականը, պարզ չէ, թե արդյոք Microsoft-ը կթողարկի նման հավելված, սակայն ընկերության գործադիր տնօրեն Սաթյա Նադելան պնդում է, որ Bing որոնման համակարգը ավելի լավ աշխատի Teams-ի և Outlook-ի հետ։

Обмен сообщениями, веб-поиск, новостные ленты и другие услуги в одном приложении: Microsoft хочет создать «суперприложение»
7 декабря, 2022  10:20
Корпорация Microsoft рассматривала возможность создания «суперприложения», которое могло бы включать в себя, среди прочего, магазины, обмен сообщениями, новостные ленты, веб-поиск и многие другие услуги. Об этом сообщает The Information со ссылкой на источники, знакомые с этим вопросом.
Создание такого приложения может стать амбициозным шагом, который будет способствовать расширению деятельности компании в сфере потребительских услуг. Более того, такое приложение поможет ослабить влияние Apple Inc и владеющей Google корпорации Alphabet Inc в сфере мобильного поиска.
Руководители Microsoft, по данным издания, также хотели, чтобы приложение способствовало развитию многомиллиардного рекламного бизнеса компании и поисковика Bing, а также привлекало больше пользователей к обмену сообщениями через Teams и другим мобильным сервисам.
Концепция «суперприложения», ставшая популярной в Азии благодаря WeChat от Tencent Holdings и Grab Holdings, описывается как «швейцарский армейский нож» среди мобильных приложений: то есть это приложение, предлагающее пользователям большой набор услуг, таких как обмен сообщениями, социальные сети.
На Западе таких приложений немного, однако интерес к ним есть. Генеральный директор Tesla Inc Илон Маск, которому также принадлежит Twitter, планирует создать на базе Twitter суперприложение под названием «X», которое объединило бы множество сервисов.
Как пишет портал, неясно, запустит ли Microsoft такое приложение, однако генеральный директор Сатья Наделла настаивает на том, чтобы поисковая служба Bing лучше работала с Teams и Outlook.