Ի՞նչ խնդիրներ կան շինարարության ոլորտում․ հարցազրույց Վարդան Մարությանի հետ
2008-ի ֆինանսական ճգնաժամից առաջ անշարժ գույքի շուկայում աճի պատճառները տարբերվում են 2014-2015 թվականներից հետո գրանցված աճի պատճառներից։ Այս մասին EconoMIX ծրագրի հեղինակ Սուրեն Պարսյանի հետ զրույցում ասել է ML Mining ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Մարությանը։
Նա հավելել է, որ մինչ 2008-ը անշարժ գույքի շուկայում աճ կար, բայց ոչ այնքան, որքան հիմա է։
«Այն ժամանակ տնտեսությունն ավելի մոնոպոլիզացված էր։ Բացի դրանից՝ շինարարությունը զարգանում էր հիմնականում Երևանի կենտրոնում։
Այն ժամանակ այս կամ այն գործարարը, որ կապիտալ էր կուտակում, ներդրում էր անում անշարժ գույքի ոլորտում, քանի որ, ցավոք, այլ տեղ չկար, ապրանք ներկրելու կամ այլ բիզնեսով զբաղվելու հնարավորություն չկար։ Այդպիսին էր իրականությունը։ Միակ վստահելի ոլորտը, որտեղ կարելի էր միջոցներ ներդնել, անշարժ գույքն էր:
Բացի դրանից՝ այստեղ անշարժ գույք են ձեռք բերել նաև 1990-ականներին Հայաստանից արտագաղթած և արտասահմանում ֆինանսական կապիտալ կուտակած մեր հայրենակիցները։ Այդ ժամանակաշրջանի մեկ այլ առանձնահատկություն էր ներքին աշխատանքային միգրացիան մարզերից դեպի Երևան, ինչը նույնպես բնակարանների պահանջարկ առաջացրեց մայրաքաղաքում։
Սակայն 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո վաճառքներն անկում ապրեցին, դրանց հետևից՝ նաև գները, որոնք նորից սկսեցին աճել 2014-2015 թվականներին՝ հիփոթեքային վարկեր ունեցողների եկամտահարկի վերադարձի ինստիտուտի ներդրումից հետո։ Այդ ժամանակահատվածի համար նման որոշումն արդարացված էր, քանի որ տնտեսական բաղադրիչի խթանմանը զուգընթաց այս կերպ լուծվեցին նաև սոցիալական խնդիրները»,- նշեց Մարությանը։
Նա բացատրեց, որ ոլորտը սկսեց զարգանալ, բայց ոչ միայն եկամտահարկի վերադարձի ինստիտուտի ներդրման, այլև մշակութային փոփոխությունների շնորհիվ։
«Այժմ մարդիկ, որոնք պատրաստվում են ամուսնանալ, ավելի հաճախ են մտածում առանձին տուն գնելու մասին, քան նախկինում: Նկատվում է նաև մեկ այլ միտում. երիտասարդները դիտարկում են ծնողներից առանձին իրենց համար բնակարան ձեռք բերելու հնարավորությունը՝ անկախ ամուսնական կարգավիճակից։
Այս ամենը հանգեցրեց նրան, որ 2018-2019 թվականներին կառուցված բազմաբնակարան շենքերը մեծ պահանջարկ ունեին, ինչը հանգեցրեց շուկայի գերտաքացման, որում հայտնվեցին խաղացողներ, որոնք առաջնորդվում էին զգացմունքներով։ Հաճախ նրանք կառուցում էին մեկ շենք և մեծ պահանջարկի պատճառով որոշում շարունակել այդ գործունեությունը։
2018 թվականից մինչև 2020 թվականը շատ քիչ միջոցներով էր հնարավոր իրականացնել նախագիծը։ Գնորդին ֆինանսավորում էր կառավարությունը՝ հիփոթեքային վարկ ունեցողներին նրանց եկամտահարկը վերադարձնելու տեսքով, իսկ գնորդն էլ իր հերթին ֆինանսավորում էր կառուցապատողին։ Վերջինս ներդնում էր այդ խոշոր միջոցները և իրականացնում նախագիծը։ Սակայն պատկերն այլ կլինի, երբ գումարները վերջանան, իսկ վաճառքի տեմպերը չմնան նույնը, ինչ հիմա։ Հետևաբար, կլինեն կառուցապատողներ, որոնք կհայտնվեն անսպասելի վիճակում։ ML Mining ընկերությունը հնարավորություն ունի իրականացնելու բազմաթիվ այլ ծրագրեր, սակայն խուսափում է դրանից՝ հաշվի առնելով շուկայում տիրող իրավիճակի սթափ գնահատումը»,- ընդգծեց ML Mining ընկերության ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ նաև խնդիր է այն, որ հարակից այլ ենթակառուցվածքներ (ջուր, էլեկտրաէներգիա և գազ) պատրաստ չէին բնակարանների պահանջարկի կտրուկ աճին։
«Բացի դրանից՝ շինարարության ոլորտում կա աշխատուժի պակաս, ինչը նույնպես պայմանավորված է ոլորտի արագ աճով»,- ասաց Մարությանը։
Նա նշեց, որ գնորդը բնակարան ընտրելիս սովորաբար կենտրոնանում է մակերեսի, տան գտնվելու վայրի, հարմարավետության, գնի վրա։ Նա կոչ արեց հաշվի առնել նաև այլ գործոններ։
«Մենք ունենք 10-ից ավելի ակտիվ հանքավայրեր, ունենք այս ոլորտի ամենամեծ տեխնիկական պարկը։ Մենք, սկսելով հանքարդյունաբերության ոլորտից, կարողությունները տեղափոխեցինք շինանյութերի արտադրության վրա, իսկ հետո՝ տների կառուցման, փորձելով փակել այս ցիկլը։
Մենք այն կառուցապատողներից չենք, որ մեկ-երկու շենք են կանգնեցրել, հետո, երբ գործերը վատացել են, փակել են գրասենյակի դռները։ Գնորդի համար կարևոր է հաշվի առնել, թե ինչ զարգացման պատմություն ունի այս ընկերությունը, ինչ ժամկետներում են ավարտվել նրա նախկին նախագծերը և այլն։ Հանքերի գոնե մի մասի համար մենք պարտավորություններ ունենք պետության նկատմամբ, արտադրություն ենք հիմնել, ծրագրեր ենք իրականացնում։ Կարևոր է նաև պետական ​​նախագծերին մասնակցությունը։ Մենք առողջ փոխգործակցություն ենք հաստատել պետական ​​կառույցների հետ»,- ասաց Մարությանը։
Նա նշեց, որ կառուցապատողների մի զգալի մասը երկարացնում է ծրագրի ավարտի ժամկետը, սակայն, իր գնահատմամբ, դեպքերի մեծ մասում այս հարցում լուրջ խնդիրներ չկան։
«Իհարկե, լինում են դեպքեր, երբ պետք է անհանդուրժողականություն ցուցաբերել նման երևույթների նկատմամբ։ Սրանք այն նախագծերն են, որոնցում սուբյեկտը նախաձեռնել է նախագիծը և այլևս չի ցանկանում ֆինանսավորել այն, քանի որ, օրինակ, իր ռեսուրսները տեղափոխել է ավելի շահավետ ուղղությամբ։
Բայց լինում են դեպքեր, երբ ժամկետները հետաձգվում են օբյեկտիվ պատճառներով։ Օրինակ՝ ենթակապալառուները կարող են պատրաստ չլինել աճի արագ տեմպերին, ինչը հանգեցնում է շղթայական խնդրի:
Խնդիրներ կարող են առաջանալ գազի, էլեկտրաէներգիայի կամ ջրամատակարարման միացման, ինչպես նաև շինանյութերի հետ կապված։ Նման դեպքերին պետք է ավելի հանգիստ վերաբերվել։ Այլ հարց է, երբ շինարարությունը կանգ է առնում և չի ընթանում։ Բացի դրանից՝ պետական ​​գերատեսչությունները նույնպես գերծանրաբեռնված են շինարարության ոլորտի աճի պայմաններում»,- հավելեց ML Mining ընկերության ներկայացուցիչը։
Նա գնորդներին հորդորեց հաշվի առնել, որ կառուցապատողն ամենաշատն է շահագրգռված, որպեսզի ավարտին հասցնի շինարարությունը։

What are the problems in the construction industry? Interview with Vardan Marutyan
The reasons for the growth in the real estate market before the financial crisis of 2008 are different from the reasons for the growth after 2014-2015. Vardan Marutyan, the first deputy general director of the company ML Mining, said in an interview with Suren Parsyan during his program called EconoMIX.
He added that the real estate market had grown before 2008, but not as much as it is now.
"The economy was more monopolized then. In addition, construction was mainly developing in the center of Yerevan.
At that time, this or that businessman who was increasing his capital invested in the real estate sector, because, unfortunately, there was nowhere else to invest, there was no possibility to import goods or engage in other business. Such were the realities. The only reliable area where one could invest funds was real estate.
In addition, our compatriots who emigrated from Armenia in the 1990s and built up their financial capital abroad also acquired real estate here. Another feature of that period was internal labor migration from the regions to Yerevan, which also created demand for apartments in the capital.
But after the global financial crisis of 2008, sales fell, and so did prices, which began to rise again in 2014-2015 after the introduction of the institution of tax refund on income from mortgage loans. For that period, such a decision was justified, since along with stimulating the economic component, social problems were also solved in this way," Marutyan noted.
He explained that the field began to develop, not only because of the introduction of the above-mentioned institute, but also because of cultural changes.
"People who are planning to get married are now more likely to consider buying a separate home than they used to. Another trend is also observed: young people are considering buying a separate home for themselves, regardless of their marital status.
All this led to the fact that the apartment buildings built in 2018-2019 were in high demand, which led to an overheating of the market, in which appeared players guided by emotions. They often built one house and, against the background of high demand, decided to continue this activity.
From 2018 to 2020, it was possible to implement a project by investing very small funds. The buyer was financed by the state in the form of a return on income tax on mortgage loans, and the buyer, in turn, financed the developer. The latter invested these large funds and implemented the project. But the picture will be different when the money runs out, and the sales rate does not remain the same as now. Therefore, there will be developers who will find themselves in an unexpected situation. The company ML Mining has the opportunity to implement many other projects, but avoids this taking into account a sober assessment of the market situation," the representative of the company ML Mining emphasized.
He also called it a problem that other related infrastructures (water, electricity and gas supply) were not prepared for the sharp increase in demand for housing.
"In addition, there is a labor shortage in construction, which is also associated with the rapid growth in the sector," Marutyan said.
He noted that when choosing, a buyer usually focuses on the square footage, location of the house, convenience, price. He also called for other factors to be taken into account.
"We have more than 10 active mines, we have the largest technical park in the industry. Having started with the mining industry, we transferred our capacities to the production of building materials, and then to the construction of houses, trying to close this circle.
We are not one of those developers who erect one or two buildings and then, when things go badly, the office doors will be closed. It is important for the buyer to consider what kind of development history a given company has, in what timeframes its previous projects were completed, and so on. At least in terms of mines, we have obligations to the state, we have established production, and projects are being implemented. Participation in state projects is also important. We have established healthy interaction with government agencies," Marutyan.
He noted that a significant portion of developers are extending project completion dates, however, in his opinion, for the most part this does not pose any serious problems.
"Of course, there are cases when such phenomena should be intolerant. These are those projects in which the subject has initiated the project and no longer wants to finance it, because, for example, it has transferred its resources to a more profitable direction.
But there are cases when deadlines are postponed for objective reasons. For example, subcontractors may not be ready for rapid growth rates, which leads to a chain problem.
Problems may arise in terms of connecting gas, electricity or water supply, as well as in terms of building materials. Such cases should be treated more calmly. It is another matter when construction is at a standstill and does not progress. In addition, government agencies are also overloaded against the backdrop of the growth of the construction sector," added the representative of the company "ML Mining".
He urged buyers to take into account that the developer is most interested in the completion of construction.