EconoMIX հաղորդման այս թողարկման հյուրն է Հայաստանի գործատուների միության նախագահ, «Սոցիալ-տնտեսական զարգացման կենտրոն» ՍՊԸ-ի ղեկավար Գագիկ Մակարյանը։ Հաղորդման ընթացքում անդրադարձ է արվում Հայաստանում գործարար միջավայրին, այսօր առկա ներդրումային իրավիճակին և բարելավման ուղիներին։
Գագիկ Մակարյանն ասում է, որ ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար առաջնային է ոչ թե գումար, այլ ձեռնարկատիրական ջիղ ունենալը, որոշակի համարձակություն՝ որոշումներ կայացնելու և որոշ դեպքերում ռիսկերի գնալու համար, այնուհետև՝ միջավայրը և հետո միայն ֆինանսները և մյուս բաղադրիչները։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում շատերն են ձգտում բիզնեսով զբաղվել և դրա վկայությունն է մեծ թվով միկրո ձեռնարկատիրությունների առկայությունը, նաև հենց փոքր, միջին, խոշոր բիզներով էլ որոշակիորեն թելադրվում է Հայաստանի տնտեսական կառուցվածքը։
Ըստ Գագիկ Մակարյանի՝ Հայաստանում բիզնեսը երբեմն հոգնեցնող բնույթ ունի, ցավոք։ «Գործարար միջավայրի և պետական մարմինների հետ համագործակցությունը, տարբեր ստուգումները, գործարար միջավայրի օրենքների փոփոխությունները հաճախ էական ռեսուրս են տանում բիզնեսից, հոգնեցնում են նրան ․․․ Իրենք [գործարարները– խմբ․] այնքան շատ ժամանակ են վատնում այդ խնդիրների լուծման վրա, որ ժամանակ չի մնում ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու»,- ասում է նա։

Как вести бизнес в Армении? Гость EconoMIX – Гагик Макарян
Гость этого выпуска программы EconoMIX - президент Союза работодателей Армении, руководитель ООО «Центр социально-экономического развития» Гагик Макарян. В программе речь идет о бизнес среде в Армении, текущей инвестиционной ситуации и путях улучшения.
Для осуществления предпринимательской деятельности не столько важны деньги, сколько предпринимательские навыки и определенная смелость, чтобы принимать решения и в ряде случаев идти на риск. Далее, важна деловая среда, и только потом - финансы и другие составляющие, говорит Гагик Макарян.
По его словам, в Армении многие стремятся заниматься бизнесом, и свидетельство тому - большое количество микропредприятий, которые в определенной степени, вместе со средним и крупным бизнесом, диктуют структуру экономики Армении.
По словам Гагика Макаряна, ведение бизнеса в Армении, к сожалению, иногда утомляет. «Взаимодействие с бизнес средой и государственными органами, различные проверки, постоянные изменения в законодательстве зачастую отнимают у предпринимателей значительные ресурсы, утомляют... Они тратят столько времени на решение этих проблем, что времени заниматься предпринимательством не остается», - говорит он.