Neuralink-ը 2-րդ անգամ մարդու գլխուղեղում չիպ տեղադրելու թույլտվություն է ստացել
Ամերիկյան Neuralink ընկերությունը, որը հիմնադրել է Իլոն Մասկը, ԱՄՆ Սննդի և դեղերի դաշնային վարչությունից (FDA) թույլտվություն է ստացել մարդու գլխուղեղում չիպ տեղադրելու երկրորդ վիրահատությունն իրականացնելու համար։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը (WSJ)՝ վկայակոչելով իր տրամադրության տակ հայտնված փաստաթուղթը։
Առաջին մարդու գլխուղեղում տեղադրված Telepathy կոչվող չիպի հետ խնդիրներ էին առաջացել։ Մասնավորապես, գլխուղեղի շարժման հետևանքով չիպի՝ ուղեղին միացված գերբարակ լարերի մասը դուրս էր եկել, ինչի հետևանքով ազդանշան չէր փոխանցում չիպին։ Ընկերությունը հայտարարել էր, որ վերականգնել է իմպլանտի ֆունկցիոնալությունը՝ փոփոխելով դրա ալգորիթմը և նեյրոիմպլանտը դարձնելով այն ավելի զգայուն: Սակայն խնդիրը լուծելու համար ընկերությունը նախատեսում է լարերի մի մասն ավելի խորը մտցնել գլխուղեղի մեջ:
Reuters-ը տեղեկացրել էր, որ ընկերությունը տեղյակ է եղել խնդրի մասին, տեղյակ է եղել նաև ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղերի վարչությունը, քանի որ Neuralink-ը կարգավորող մարմիններին տրամադրել է կենդանիների վրա փորձարկումների բոլոր արդյունքները։ Գործակալությունը հրաժարվել էր մեկնաբանել տեղեկությունը՝ միայն նշելով, որ FDA-ը կվերահսկի Neuralink-ի ուսումնասիրություններին մասնակցողների անվտանգությունը։
Առաջին բուժառուղի գլխուղեղում Neuralink-ի իմպլանտը տեղադրվել է այս տարվա հունվարին։ Իլոն Մասկը հայտարարել էր, որ բուժառուն իրեն լավ է զգում, իսկ սարքից ստացված առաջին տվյալները խոստումնալից արդյունքներ են ցույց տալիս։
Neuralink-ի նոր իմպլանտը այն կրողին թույլ է տալիս սմարթֆոնը կամ համակարգիչը կառավարել մտքի ուժով և հիմնականում նախատեսված է նրանց համար, ովքեր տարբեր պատճառներով չեն կարողանում օգտագործել իրենց վերջույթները: Այս տարվա մարտին իմպլանտով առաջին հիվանդը ցույց է տվել, թե ինչպես է շախմատ և համակարգչային խաղեր խաղում «իր մտքի ուժով»։
2016-ին հիմնադրված Neuralink մշակում է նաև գլխուղեղի մեկ այլ իմպլանտ, որը կույր մարդուն պետք է հնարավորություն տա տեսնել: Այս նախագիծը կոչվում է Blindsight: Մասկը կարծում է, որ նման նեյրոնային ինտերֆեյսները մարդկանց կօգնեն սովորել ուղղակիորեն կառավարել համակարգիչը՝ օգտագործելով մտքի ուժը:

Neuralink gets permission to implant chip in human brain for second time
The American company Neuralink, founded by Elon Musk, received permission from the US Federal Food and Drug Administration (FDA) to carry out the second surgery to implant a chip in the human brain. This is reported by The Wall Street Journal, citing a document at its disposal.
There were problems with the chip called Telepathy installed in the brain of the first man. In particular, as a result of the movement of the brain, the part of the ultra-thin wires connected to the brain of the chip came out, as a result of which it did not transmit signals to the chip. The company said it had restored the functionality of the implant by modifying its algorithm and making the neuroimplant more sensitive. But to solve the problem, the company plans to insert some of the wiring deeper into the brain.
Reuters reported that the company had been aware of the problem, as was the US Food and Drug Administration, as Neuralink provided regulatory authorities with all the results of animal testing. The agency had declined to comment on the information, saying only that the FDA will monitor the safety of participants in Neuralink's studies.
The Neuralink implant was installed in the brain of the first patient in January of this year. Elon Musk announced that the patient is feeling well, and the first data from the device show promising results.
Neuralink's new implant allows the wearer to control a smartphone or computer with the power of the mind, and is primarily intended for those who cannot use their limbs for various reasons. In March of this year, the first patient with an implant showed how he plays chess and computer games "with the power of his mind".
Founded in 2016, Neuralink is also developing another brain implant that should enable a blind person to see. This project is called Blindsight. Musk believes that such neural interfaces will help people learn to directly control a computer using the power of the mind.