Միջոցառումները պետք է լինեն ժամանակավոր, անձամբ դեմ եմ օրենսդրական փոփոխություններին․ փոխվարչապետը՝ ՏՏ ոլորտին պետական աջակցության մասին
16 նոյեմբերի, 2022  20:15
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն անձամբ դեմ է օրենսդրական և ֆիսկալ փոփոխություններին, որոնք կմեղմեն արտարժույթի արժեզրկման հետևանքով ֆինանսական դժվարությունների առաջ հայտնված ՏՏ ոլորտի ընկերություններին։ Փոխվարչապետն այս մասին հայտարարեց Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ՝ ի պատասխան «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի հարցի, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվում կառավարությունում՝ փոխարժեքի տատանման արդյունքում ՏՏ ոլորտում ի հայտ եկած խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Մհեր Գրիգորյանը, այդուհանդերձ, համարում է, որ խնդիրը պետք է լուծում ստանա, և ՏՏ ընկերությունների առջև ծառացած խնդիրների լուծմանն ուղղված միջոցառումները պետք է ժամանակավոր բնույթ կրեն։
«Ինչ խոսք ցանկացած վաստակ կամ հասույթ, որն ստացվում է արտարժույթով այս իրավիճակում նեգատիվ ազդեցություն է թողնում թե՛ վաստակի վրա,  և թե՛ հասույթի վրա, նույնիսկ վաճառքներից ստացած հասույթի։ Եվ այս խնդիրը իրոք պետք է լուծում ստանա»,– ասաց նա՝ հավելելով, որ այս պահին e-draft-ում դրված է կառավարության կողմից մշակված միջոցառումների նախագիծը, իսկ եթե դրված էլ չէ, մոտ օրերս կդրվի:
«Այն վերաբերում է դրամով արտահայտված վաստակի անկման հատուցման միջոցառմանը, որը, ըստ էության, և կարծում եմ՝ ժամանակավոր պետք է լինի ամեն դեպքում: Բայց ես կցանկայի մեկ այլ բան ասել, որովհետև, այնուամենայնիվ վաստակի պարագայում մարդիկ հաշվում են դրամով և խոսում են նվազեցման մասին, բայց չեն խոսում, որ դրան զուգահեռ գների աճը, որը պետք է տեղի ունենար ներմուծվող ապրանքների հետ կապված, չի աճել: Եթե եկամուտների մասով կա անկում մարդկանց մոտ, եթե կոնկրետ անհատների մասին ենք խոսում, պետք է ասել նաև, որ ծախսերի մասով չկա գների աճ, այնպիսին, որն այսօր կա աշխարհում, որովհետև մեր հարևան երկրներում ինֆլյացիոն ճնշումները շատ ավելի բարձր են, քան Հայաստանում»,– ասաց նա:
«Բայց էլի խնդիր չկա, չեմ ուզում, որ հավելյալ էֆեկտներով այդ խնդիրը կոմպենսացված համարենք, և կարծում եմ, որ Ձեր կողմից նշված ոլորտում իրոք պետք է իրականացնենք միջոցառումներ։ Բայց ես անձամբ ․․․ ես չգիտեմ ինչով կավարտվի վերջնական քննարկումը, բայց օրենսդրական փոփոխություններին, որոնք պետք է այդ ադապտացիոն ֆունկցիան կատարեն, ես անձամբ դեմ եմ։ Եվ ֆիսկալին էլ եմ դեմ։ Չի՛ կարելի նման դեպքերում հարկային փոփոխություններ անել,և չի՛ կարելի օրենսդրական ֆունդամենտալ փոփոխություններ անել։ Միջոցառումով, ես կարծում եմ, կօժանդակենք և կկոմպենսացնենք տվյալ կորուստը, բայց՝ ճիշտ թիրախով»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներն ավելի վաղ ահազանգ էին բարձրացրել, որ ՏՏ ընկերություններն արտարժույթի արժեզրկման հետևանքով լուրջ խնդիրների են բախվում, որոշ ընկերություններ կրճատել են անձնակազմը, որոշ ընկերություններ նույնիսկ փակվել են։ Նրանք կառավարությանը մեղադրել էին ՏՏ ընկերություններին օժանդակելու հարցում դանդաղկոտություն ցուցաբերելու մեջ։
NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) վարչության անդամ, Earlyone և LimeTech ընկերությունների տնօրեն Գեւորգ Սաֆարյանն ասել էր, որ կառավարությունն անտեսում է ՏՏ ընկերություններին աջակցելու նպատակով սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր դրանց եկամտահարկը վերադարձնելու մասին Էկոնոմիկայի նախարարության նախագիծը և արդեն երկու ամիս է՝ կառավարությունից պատասխան չկա։
Ավելին, նա ասել էր, որ նախագիծը, եթե նույնիսկ վերջնականապես իրականացվի, գլոբալ առումով չի լուծի խնդիրը, քանի որ խոսքը 25% կորստի մասին է, իսկ եկամտահարկի վերադարձը, որը նախատեսված է 4-5 ամսով, կթեթևացնի կորուստների միայն 10-15%-ը։ Ըստ նրա՝ հարկավոր է կիրառել ավելի երկարաժամկետ միջոցառումներ։
«Կարող են լինել երկարաժամկետ ծրագրեր, օրինակ՝ հարկային արտոնությունների տեսքով։ Օրինակ՝ Ռուսաստանում հարկերն իջեցվել են, որպեսզի թույլ չտան, որ ՏՏ ընկերությունները հեռանան երկրից։ Հայաստանից նույնպես շատ ընկերություններ կարող են հեռանալ՝ նախ անբարենպաստ պայմանների պատճառով, երկրորդ՝ կրճատումների պատճառով, որոնք կհանգեցնեն նրան, որ մարդիկ կսկսեն աշխատել արտասահմանյան ընկերություններում և հեռանալ հարկային դաշտից»,- ասել էր։
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանն իր հերթին NEWS.am Tech-ին ասել էր, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը փրկելու համար նախ պետությունը պետք է շատ արագ արձագանքի, քանի որ այս ամիսներին շատ ընկերություններ անդառնալի կորուստներ են կրել, այդ թվում կորցրել են հաճախորդներ, որոնց հետ տարիներ շարունակ աշխատել են: Որպես երկարաժամկետ լուծում նա նշել էր հեջավորումը, որը, ըստ նրա, առաջիկա տարիների համար գոնե որոշակի կայունություն կապահովի տեղական կազմակերպությունների համար:

Вице-премьер Армении о господдержке ИТ-сферы: Лично я против законодательных и фискальных изменений
Лично я против законодательных и фискальных изменений, которые смягчат финансовые трудности компаний ИТ-сектора, возникшие из-за девальвации иностранной валюты. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян в ходе часа правительства в парламенте, отвечая на вопрос депутата от правящей партии «Гражданский договор» Армана Егояна о том, какие шаги предпринимает правительство для решения проблем, возникших в ИТ-сфере в результате колебаний курса валюты.
По его словам, меры, направленные на решение проблем, с которыми столкнулись ИТ-компании, должны носить временный характер. «Безусловно, любой заработок или прибыль, полученные в иностранной валюте, в этой ситуации негативно сказываются как на заработке, так и на прибыли, даже на доходах от продаж. И этот вопрос должен быть решен», - заявил он, добавив при этом, что сейчас на сайте e-drаft выложен разработанный кабмином проект соответствующих мер.
«Речь идет о мерах по компенсации падения заработка, выраженного в драмах, что, в любом случае должно быть временным явлением. Но я хотел бы  отметить и другое. В случае с заработком люди считают в драмах и говорят о падении, но не говорят о том, что не произошло параллельного роста цен  импортируемых товаров. Инфляционные давления в соседних с нами странах намного выше.
Не знаю, чем закончится окончательное обсуждение, но я лично против законодательных изменений, которые должны выполнить эту адаптационную функцию. Я против и фискальных изменений. В подобных случаях нельзя  предпринимать  налоговые изменения, фундаментальные законодательные изменения. А предлагаемыми мерами мы посодействуем и компенсируем потери, но точечно», - сказал вице-премьер.
Напомним, ранее представители ИТ-сектора забили тревогу, заявляя, что компании данной сферы сталкиваются с серьезными проблемами из-за девальвации иностранной валюты, некоторые организации вынужденно сократили штат, часть компаний даже закрылась. Они обвинили правительство в проявлении медлительности в вопросе содействия ИТ-компаний.
Так, член правления Союза предприятий передовых технологий, директор компаний EarlyOne и Limetech Геворк Сафарян в беседе с NEWS.am Tech заявил, что правительство игнорирует проект Минэкономики по возврату их подоходного налога с сентября по декабрь с целью поддержки ИТ-компаний, и ответа от кабмина нет уже два месяца.
Более того, он заявил, что проект, даже в случае его окончательной реализации, глобально проблему не решит, так как это 25% убытка, а возврат подоходного налога, который запланирован на 4-5 месяцев, облегчит лишь 10-15 % потерь. По его словам, необходимо применить более долгосрочные меры. «Могут быть и долгосрочные программы, например, в виде налоговых льгот. Например, в России понизили налоги, чтобы ИТ-компании не покидали страну. Армению многие компании тоже могут покинуть – во-первых, из-за неблагоприятных условий, во-вторых, по причине сокращений, которые приведут к тому, что люди начнут работать на иностранные компании и уйдут из налогового поля», - заявил он.
В свою очередь, исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Айк Чобанян в беседе с NEWS.am Tech подчеркнул, что для спасения сферы высоких технологий государство должноочень быстро отреагировать, поскольку многие компании за эти месяцы понесли необратимые убытки. В качестве долгосрочного решения он упомянул инструмент хеджирования, который обеспечит хоть какую-то стабильность для местных организаций на ближайшие годы.