Լուսնի ուղեծրում սերֆինգի տախտակ հիշեցնող թռչող օբյեկտ են ֆիքսել․ ի՞նչ է այն իրականում
ՆԱՍԱ-ի Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) սարքը սերֆինգի տախտակ հիշեցնող անսովոր օբյեկտ է ֆիքսել, որն անցնելիս է եղել Լուսնի կողքով: Սակայն, ինչպես պարզաբանում են ՆԱՍԱ-ի ներկայացուցիչները, դա ո՛չ չհայտնաբերված թռչող օբյեկտ է եղել, ո՛չ էլ այլմոլորակային մեգակառույց։
Իրականում LRO-ը ֆիքսել է հարավկորեական Danuri սարքը, որը պտտվելիս է եղել Լուսնի շուրջը: Քանի որ երկու տիեզերանավերն էլ գրեթե զուգահեռ ուղեծրերում են եղել այդ պահին, դա Մերիլենդում գտնվող ՆԱՍԱ-ի Գոդարդ տիեզերական թռիչքների կենտրոնի LRO-ի աշխատանքային խմբին հնարավորություն է տվել լուսանկարել այս հետաքրքիր իրադարձությունը, որը տեղի է ունեցել մարտի 5-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում:
LRO տեսախցիկը մեկ կադրն անում է շատ կարճ ժամանակում՝ մոտ 0,338 միլիվայրկյանում, ինչը դժվարացնում է այսպիսի իրադարձությունները ֆիքսելը: Այնուամենայնիվ, հնարավոր է եղել նկարահանել Danuri-ն՝ առաջին կորեական տիեզերանավը, որը լուսնային ուղեծիր է մտել 2022-ի դեկտեմբերին:
Երկու սարքերի միջև արագության տարբերության պատճառով, որը կազմում է մոտ 11,500 կմ/ժ, օբյեկտի վերջնական պատկերն իր իրական չափերից 10 անգամ լղոզված է ստացվել: Հենց դրա պատճառով էլ այն նմանվում է սերֆինգի տախտակի: Մինչդեռ իրականում Danuri-ն սովորական խորանարդաձև տիեզերանավ է՝ կողքերին երկու արևային մարտկոցներով։
Սենթ Լուիսում Վաշինգտոնի համալսարանի մոլորակագիտության ամբիոնի ասիստենտ Փոլ Բիրնը X-ի իր էջում հրապարակել է մի քանի լուսանկար և նշել, որ Danuri-ն սովորական ուղեծրային սարք է, սակայն բարձր արագությունների պատճառով դրա պատկերը լղոզված է ստացվել LRO-ի արած կադրում։

The Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) captured an unusual object resembling a surfboard flying past the Moon. However, as NASA representatives clarify, it was neither a UFO nor an extraterrestrial megastructure.
The LRO recorded the flyby of the South Korean lunar orbiter Danuri, which was conducting a lunar orbit. Because both spacecraft were moving in nearly parallel orbits, this allowed the LRO team at NASA's Goddard Space Flight Center in Maryland to capture images of this interesting event that occurred between March 5 and 6.
The LRO camera has a very short exposure time—about 0.338 milliseconds—making it challenging to capture events. Nevertheless, it managed to capture an image of the "Danuri"—the first Korean spacecraft to enter lunar orbit in December 2022.
Due to the difference in the velocities between the two spacecraft, which was approximately 11,500 km/h, the image of the object in the final picture appears "blurred 10 times larger than its size". This effect makes the object resemble a surfboard.
In reality, the "Danuri" is a spacecraft of ordinary cubic shape with two solar panels on its sides. Paul Byrne, an associate professor of planetary science at Washington University in St. Louis, shared some images on his X page and noted that the "Danuri" is a regular orbital spacecraft, but due to its high speeds, its image is blurred when captured by the LRO camera.