Ավանդական բանկերը ապագա չունեն. դրանք չեն դիմանում ֆինթեքների հետ մրցակցությանը. Քինգ
Այսօր ավանդական բանկային համակարգը չի դիմանում թվանշային ընկերությունների հետ մրցակցությանը: Այս մասին Երևանում երկրորդ Doing Digital միջազգային ամենամյան ֆորումի ժամանակ նշեց ֆորումի գլխավոր խոսնակ, հայտնի ֆուտուրիստ, բանկինգի նոր հայեցակարգի և բեսթսելերներ դարձած մի շարք գրքերի հեղինակ Բրեթ Քինգը:
«Մինչեւ այս տասնամյակի վերջը, ԱՄՆ-ում բանկերի մասնաճյուղերի կեսը միայն կմնա՝ համեմատած 2008-ի պիկի հետ: Բանկերի քանակն էլ է նվազում: 2015 թվականից հետո Եվրոպայում եւս բանկերի մասնաճյուղերի թիվը սկսել է նվազել: Այլեւս երբեք այդքան մասնաճյուղ չենք ունենա, որն ունենք այսօր, դրանք նվազելու են»,- ասաց նա:
Քինգի կարծիքով, աշխարհում ամենաարագ աճող ֆինանսական հաստատությունները ֆինտեքներն են, եւ նրանցից ոչ մեկը չունի մասնաճյուղեր:
«Եթե համեմատենք ամենախոշոր 20 բանկերը եւ ամենախոշոր 20 ֆինտեքերը, ապա վերին 20 ֆինտեքերը ունեն 3,8 մլրդ հաճախորդ, իսկ վերին 20 բանկերը՝ 2,7 մլրդ: Ամենախոշոր ֆինտեքները վերջին 5 տարում հաճախորդների թիվը 200 տոկոսով ավելացրել են, իսկ ամենախոշոր բանկերը՝ 3 տոկոսով: Աշխարհի խոշորագույն բանկերը, պարզվում է, այլեւս խոշորագույն բանկերը չեն, տեխնոլոգիական ընկերություններն են այդ տեղը գրավել: Բայց բանկերը թաքցնում են այդ տեղեկատվությունը»,- ասաց մասնագետը:

Brett King: Traditional banks have no future, they can't compete with fintechs
Traditional banks are ill-equipped to compete with digital companies in today's landscape, according to Brett King, a renowned futurist and author of several groundbreaking books on banking.
During the second annual international Doing Digital Forum in Yerevan King pointed out that by the end of the current decade, the number of bank branches in the United States will have halved compared to 2008, with a similar trend observed in Europe since 2015. He emphasized that the decline in the number of branches is irreversible.
Highlighting the rapid growth of fintech companies, King underscored that none of them rely on physical branches. He contrasted the customer base of the top 20 banks with that of the top 20 fintech firms, revealing that fintech companies serve 3.8 billion customers, compared to the banks' 2.7 billion. Moreover, fintech companies have experienced a 200 percent increase in clientele over the past five years, far outpacing the modest 3 percent growth observed among the largest banks.
Consequently, King concluded that traditional banks are no longer the dominant players in the financial landscape, a position now held by technology firms—a fact he suggested banks are reluctant to acknowledge.