Ավանդական բանկերը ապագա չունեն. դրանք չեն դիմանում ֆինթեքների հետ մրցակցությանը. Քինգ
Այսօր ավանդական բանկային համակարգը չի դիմանում թվանշային ընկերությունների հետ մրցակցությանը: Այս մասին Երևանում երկրորդ Doing Digital միջազգային ամենամյան ֆորումի ժամանակ նշեց ֆորումի գլխավոր խոսնակ, հայտնի ֆուտուրիստ, բանկինգի նոր հայեցակարգի և բեսթսելերներ դարձած մի շարք գրքերի հեղինակ Բրեթ Քինգը:
«Մինչեւ այս տասնամյակի վերջը, ԱՄՆ-ում բանկերի մասնաճյուղերի կեսը միայն կմնա՝ համեմատած 2008-ի պիկի հետ: Բանկերի քանակն էլ է նվազում: 2015 թվականից հետո Եվրոպայում եւս բանկերի մասնաճյուղերի թիվը սկսել է նվազել: Այլեւս երբեք այդքան մասնաճյուղ չենք ունենա, որն ունենք այսօր, դրանք նվազելու են»,- ասաց նա:
Քինգի կարծիքով, աշխարհում ամենաարագ աճող ֆինանսական հաստատությունները ֆինտեքներն են, եւ նրանցից ոչ մեկը չունի մասնաճյուղեր:
«Եթե համեմատենք ամենախոշոր 20 բանկերը եւ ամենախոշոր 20 ֆինտեքերը, ապա վերին 20 ֆինտեքերը ունեն 3,8 մլրդ հաճախորդ, իսկ վերին 20 բանկերը՝ 2,7 մլրդ: Ամենախոշոր ֆինտեքները վերջին 5 տարում հաճախորդների թիվը 200 տոկոսով ավելացրել են, իսկ ամենախոշոր բանկերը՝ 3 տոկոսով: Աշխարհի խոշորագույն բանկերը, պարզվում է, այլեւս խոշորագույն բանկերը չեն, տեխնոլոգիական ընկերություններն են այդ տեղը գրավել: Բայց բանկերը թաքցնում են այդ տեղեկատվությունը»,- ասաց մասնագետը:

У традиционных банков нет будущего: Они не выдерживают конкуренции с финтехами — Бретт Кинг
Традиционная банковская система уже не выдерживает конкуренции с цифровыми компаниями. Об этом в ходе второго ежегодного международного форума Doing Digital в Ереване, заявил главный спикер форума, известный футуролог, автор новой банковской концепции и ряда бестселлеров (Bank 2.0, Bank 3.0, Breaking Banks, Bank 4.0, The Rise of Technosocialism) Бретт Кинг.
«К концу этого десятилетия в США останется вдвое меньше банковских филиалов по сравнению с 2008 годом. Количество банков также сокращается. После 2015 года количество филиалов банков в Европе также начало сокращаться. Никогда больше не будет столько филиалов, сколько сегодня», — отметил он.
По мнению Кинга, самыми быстрорастущими финансовыми институтами в мире являются финтех-компании, и ни у одной из них нет филиалов.
«Если мы сравним 20 крупнейших банков и 20 крупнейших финтех-компаний, то у 20 крупнейших финтех-компаний 3,8 миллиарда клиентов, а у 20 крупнейших банков — 2,7 миллиарда. Крупнейшие финтех-компании за последние 5 лет увеличили количество клиентов на 200 процентов, а крупнейшие банки — на 3 процента. Получается, что крупнейшие банки мира уже не являются крупнейшими банками, это место заняли технологические компании. Но банки скрывают эту информацию», — сказал он.