Telegram-ը գործարկել է դրամայնացման ծրագիր․ ովքե՞ր կարող են մասնակցել և ինչպե՞ս են ստանալու գումարը
Telegram-ը հայտարարել է, որ սկսում է դրամայնացման ծրագիր ալիքների սեփականատերերի համար։ Բովանդակություն ստեղծողները այժմ կարող են եկամտի 50%-ը ստանալ իրենց ալիքում հայտնվող գովազդից։ Գովազդ տեղադրելու հնարավորությունը հասանելի կլինի 1000 և ավելի բաժանորդ ունեցող ալիքների համար։
Դրամայնացման ծրագրից ստացված պարգևավճարը կարող է դուրս բերվել առանց միջնորդավճարի կամ օգտագործվել Telegram-ում գովազդի, կամ Premium բաժանորդագրությունների խաղարկությունների համար: Գովազդից ստացվող եկամտի վիճակագրությանը կարելի է հետևել ալիքի կարգավորումներում՝ անցնել հետևյալ մենյուներով՝ «Վիճակագրություն» –> «Դրամայնացում»: Գովազդից ստացված եկամտի դուրսբերումը ալիքների սեփականատերերին հասանելի կդառնա առաջիկա շաբաթներին Fragment հարթակում։
Գովազդի համար կարելի է վճարել Toncoin կրիպտոարժույթով, որը հիմնված է TON բլոկչեյնի վրա: Telegram-ը պարզաբանել է, որ TON բլոկչեյնն ընտրվել է ցածր վճարների, գործարքների մշակման բարձր արագության և մեկ վայրկյանում գործարքների ռեկորդային ծավալի աջակցության շնորհիվ։ Գովազդ ստեղծելիս գովազդատուն կարող է ընտրել որոշակի ալիքներ դրա տեղադրման և ցուցադրման համար:
Telegram-ի մամուլի հաղորդագրությունում նաև նշվում է, որ ներկայումս TON-ի վրա հիմնված գովազդները չեն ցուցադրվում մի շարք երկրների օգտատերերի համար, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Պաղեստինի և Իսրայելի։
Պլատֆորմը բացատրել է, որ Telegram-ում գովազդային հաղորդագրությունները նման չեն այլ հարթակներում ցուցադրվող գովազդին։ Դրանք հայտնվում են միայն խոշոր հանրային ալիքներում։ Գովազդները չեն հայտնվում սովորական օգտատերերի չատերում, չատերի ցանկում կամ այլ հավելվածների էկրաններին: Բացի դրանից՝ Telegram-ը չի օգտագործում անձնական տվյալները նոր գովազդներ թիրախավորելու համար: Գովազդային հաղորդագրությունների բովանդակությունը կախված է բացառապես կոնկրետ ալիքներից, որոնցում դրանք ցուցադրվում են: Ալիքի սեփականատերերն իրենց հերթին կստանան պարգևատրում այդ գովազդի ցուցադրման համար։

Telegram launches monetization program: Who can participate and how will they receive the money?
Telegram has announced the launch of a monetization program for channel owners. Authors can now receive 50% of the revenue from advertisements displayed in their channels. The opportunity to place ads will be available for channels with 1000 or more subscribers.
Rewards from the monetization program can be withdrawn without commission or used to pay for advertising in Telegram, collectible addresses, or premium subscription giveaways. Income statistics from advertisements can be tracked in the channel settings under "Statistics" > "Monetization". Rewards withdrawal will be available to channel owners on the Fragment platform in the coming weeks.
Advertising can be paid for using Toncoin - a cryptocurrency based on the TON blockchain. The platform explains that the TON blockchain was chosen for its combination of low fees, high transaction processing speed, and support for a record transaction volume per second. When creating an ad, specific channels for placement and display can be selected.
At present, TON-based advertisements are not displayed to users in several countries, including Russia, Ukraine, Palestine, and Israel, as noted in Telegram's press release.
The platform clarifies that advertisements on Telegram are different from those on other platforms. They only appear in large public channels and are not shown in regular user chats, chat lists, or on other screens of the application. Additionally, Telegram does not use personal data to target new ads. The content of advertising messages depends solely on the specific channels in which they are displayed. Channel owners themselves will receive rewards for impressions.