Telegram-ը գործարկել է դրամայնացման ծրագիր․ ովքե՞ր կարող են մասնակցել և ինչպե՞ս են ստանալու գումարը
Telegram-ը հայտարարել է, որ սկսում է դրամայնացման ծրագիր ալիքների սեփականատերերի համար։ Բովանդակություն ստեղծողները այժմ կարող են եկամտի 50%-ը ստանալ իրենց ալիքում հայտնվող գովազդից։ Գովազդ տեղադրելու հնարավորությունը հասանելի կլինի 1000 և ավելի բաժանորդ ունեցող ալիքների համար։
Դրամայնացման ծրագրից ստացված պարգևավճարը կարող է դուրս բերվել առանց միջնորդավճարի կամ օգտագործվել Telegram-ում գովազդի, կամ Premium բաժանորդագրությունների խաղարկությունների համար: Գովազդից ստացվող եկամտի վիճակագրությանը կարելի է հետևել ալիքի կարգավորումներում՝ անցնել հետևյալ մենյուներով՝ «Վիճակագրություն» –> «Դրամայնացում»: Գովազդից ստացված եկամտի դուրսբերումը ալիքների սեփականատերերին հասանելի կդառնա առաջիկա շաբաթներին Fragment հարթակում։
Գովազդի համար կարելի է վճարել Toncoin կրիպտոարժույթով, որը հիմնված է TON բլոկչեյնի վրա: Telegram-ը պարզաբանել է, որ TON բլոկչեյնն ընտրվել է ցածր վճարների, գործարքների մշակման բարձր արագության և մեկ վայրկյանում գործարքների ռեկորդային ծավալի աջակցության շնորհիվ։ Գովազդ ստեղծելիս գովազդատուն կարող է ընտրել որոշակի ալիքներ դրա տեղադրման և ցուցադրման համար:
Telegram-ի մամուլի հաղորդագրությունում նաև նշվում է, որ ներկայումս TON-ի վրա հիմնված գովազդները չեն ցուցադրվում մի շարք երկրների օգտատերերի համար, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Պաղեստինի և Իսրայելի։
Պլատֆորմը բացատրել է, որ Telegram-ում գովազդային հաղորդագրությունները նման չեն այլ հարթակներում ցուցադրվող գովազդին։ Դրանք հայտնվում են միայն խոշոր հանրային ալիքներում։ Գովազդները չեն հայտնվում սովորական օգտատերերի չատերում, չատերի ցանկում կամ այլ հավելվածների էկրաններին: Բացի դրանից՝ Telegram-ը չի օգտագործում անձնական տվյալները նոր գովազդներ թիրախավորելու համար: Գովազդային հաղորդագրությունների բովանդակությունը կախված է բացառապես կոնկրետ ալիքներից, որոնցում դրանք ցուցադրվում են: Ալիքի սեփականատերերն իրենց հերթին կստանան պարգևատրում այդ գովազդի ցուցադրման համար։

Telegram запустил программу монетизации: Кто может участвовать и как они получат деньги?
Telegram объявил о запуске программы монетизации для владельцев каналов. Теперь авторы могут получать 50% дохода от рекламы, которая будет отображаться в их канале. Возможность размещения рекламы будет доступна для каналов с 1000 и более подписчиков.
Вознаграждение по программе монетизации можно вывести без комиссии или использовать для оплаты рекламных объявлений в Telegram, коллекционных адресов или розыгрышей подписок Premium. Отслеживать статистику доходов от рекламы можно в настройках канала, в разделе "Статистика" > "Монетизация". Вывод вознаграждений в течение ближайших недель станет доступен владельцам каналов на платформе Fragment.
Оплачивать рекламные объявления можно с помощью Toncoin - криптовалюты на базе блокчейна TON. Платформа поясняет, что блокчейн TON был выбран за сочетание низких комиссий, высокой скорости обработки транзакций и поддержки рекордного объема транзакций в секунду.
При создании рекламного объявления можно будет выбрать определенные каналы для его размещения и показа. В настоящий момент рекламные объявления на базе TON не отображаются для пользователей из ряда стран, включая Россию, Украину, Палестину и Израиль, отмечается в пресс-релизе Telegram.
Платформа объясняет, что рекламные сообщения в Telegram не похожи на рекламу на других платформах. Они появляются только в крупных публичных каналах. Объявления не показываются в чатах обычных пользователей, списке чатов или на других экранах приложения. Кроме того, Telegram не использует личные данные для таргетирования новых объявлений. Содержание рекламных сообщений зависит исключительно от конкретных каналов, в которых они отображаются. В свою очередь сами владельцы каналов будут получать вознаграждение за показы.