Չարամիտները հաճախ են դիմում այսպես կոչված սոցիալական ինժեներիայի մեթոդներին՝ օգտահաշիվներին հասանելիություն ստանալու եւ խոշոր ցանցերը կոտրելու համար։ «MFA-հոգնածություն» (MFA (multi-factor authentication) Fatigue) անունը կրող տեխնոլոգիան այդպիսի գրոհների տարրերից մեկն է եւ վերջին ժամանակներս ավելի տարածված է դառնում հաքերների շրջանում։
Կորպորատիվ ցանցերը կոտրելու ժամանակ VPN-ին եւ ներքին ցանցին հասանելիություն ստանալու համար չարամիտները սովորաբար օգտագործում են աշխատակիցների գողացված տվյալները։ Այդ տվյալներն ստանալն այնքան էլ դժվար չէ, ինչպես կարող է թվալ գործից անտեղյակ մարդուն. հաքերները դրա համար օգտագործում են ֆիշինգային գրոհներ, վնասակար ծրագրեր, այս կամ այն համակարգում թերությունների պատճառով արտահոսած կամ Darknet-ի առեւտրային հարթակներում ձեռք բերված տվյալներ։
Կորպորատիվ ցանցի պաշտպանության համար հեղինակավոր շատ ընկերություններ կիրառում են բազմագործոն նույնականացում (multi-factor authentication, MFA), որպեսզի օգտատերերը չկարողանան մտնել ցանց՝ առանց լրացուցիչ ստուգման, որը կարող է հասանելիության մեկանգամյա կոդ լինել, մուտքի փորձը հաստատելու հարցում եւ այլն։
Հաքերները կարող են օգտագործել բազմաթիվ մեթոդներ բազմագործոն նույնականացումը շրջանցելու համար. դրանց մեծ մասը կապված է cookie ֆայլերը գողանալու հետ՝ վնասակար ծրագրերի կամ ֆիշինգային գրոհների օգնությամբ։ Բայց վերջին ժամանակներս, ինչպես արդեն վերը նշվեց, ավելի հանրահայտ է դառնում MFA-հոգնածության մեթոդը, որը կոչվում է նաեւ «MFA push spam», չէ՞ որ այն չի պահանջում ո՛չ վնասակար ծրագրեր, ո՛չ ֆիշինգային ենթակառուցվածքներ, իսկ մեթոդի արդյունավետությունը բավական բարձր է։
Ինչպես նշվում է bleepingcomputer.com-ը, եթե կազմակերպությունը բազմագործոն նույնականացումը կարգավորում է push-ծանուցումներ ուղարկելու համար, աշխատակիցն իր բջջային սարքի վրա ստանում է ծանուցում այն մասին, որ ինչ-որ մեկը փորձում է մտնել ցանց իր տվյալներով։ Աշխատակիցը կարող է կա՛մ հաստատել մուտքը, կա՛մ մերժել այն (տե՛ս սքրինշոթը ստորեւ)։
«MFA Fatigue» գրոհի ընթացքում չարագործը գործի է դնում նախապես գրված ծրագրային կոդը, որն անընդհատ փորձում է միանալ ցանցին՝ օգտագործելով տվյալ աշխատակցի լոգինն ու գաղտնաբառը։ Արդյունքում՝ աշխատակցի բջջային հեռախոսին ստացվում են բազմաթիվ ծանուցումներ։
Գրոհողների նպատակն է՝ այնպես անել, որ զոհը հոգնի օր ու գիշեր ստացվող ծանուցումներից եւ բթանա նրա զգոնությունը՝ կիբերանվտանգության առումով։
Այս մեթոդի օգտագործման վառ ցուցադրումը կարելի է տեսնել այս տեսահոլովակում.
Շատ դեպքերում չարամիտներն ուղարկում են MFA կրկնվող ծանուցումներ, ինչից հետո էլեկտրոնային փոստով, մեսենջերով կամ հեռախոսով կապվում են պոտենցիալ զոհի հետ, ներկայանում որպես աջակցության ծառայության աշխատակիցներ եւ փորձում համոզել օգտատիրոջը, որ հաստատի MFA-ի հարցումը։
Մշտական ծանուցումներից հոգնած զոհը կարող է պատահաբար սեղմել «Հաստատել» կոճակը կամ պարզապես ընդունել MFA-ի հարցումը, որպեսզի կանգնեցնի ծանուցումների հոսքը, որոնք ստանում է հեռախոսով։
Հենց այս մեթոդն են օգտագործել Lapsus$-ի եւ Yanluowang-ի հաքերները՝ կոտրելու համար Microsoft-ը, Cisco-ն, ինչպես նաեւ Uber-ը։
Եթե դարձել եք MFA Fatigue մեթոդի օգտագործմամբ գրոհի զոհ եւ MFA push-ծանուցումների հեղեղ եք ստանում.
Ի՞նչ անել այդ դեպքում
Կորպորատիվ ցանցի անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար մասնագետները խորհուրդ են տալիս անջատել MFA push-ծանուցումները, իսկ եթե դա անհնար է անել, կարելի է միացնել թվերի համադրման ֆունկցիան՝ անվտանգությունը բարձրացնելու համար։
Կարելի է նաեւ սահմանափակել նույնականացման հարցումների թիվը յուրաքանչյուր օգտատիրոջ համար, իսկ եթե սահմանաչափը գերազանցվի, ապա փակել օգտահաշիվները եւ իրազեկել ադմինիստրատորին։
Որոշ մասնագետներ ձեռնարկություններին առաջարկում են անցնել անվտանգության ապարատային բանալիների՝ համակարգ մուտքը պաշտպանելու համար, բայց խնդիրն այն է, որ այդ բանալիները կարող են անհամատեղելի լինել որոշ օնլայն-սերվիսների հետ։

Attackers often use so-called social engineering techniques to gain access to accounts and to break into large networks. A technique called MFA Fatigue (MFA) is one element of such attacks, and it has become increasingly popular among hackers lately.
When hacking corporate networks, attackers usually use stolen employee credentials to gain access to VPNs and internal networks. Getting this data is not as difficult as the uninformed might think: hackers use phishing attacks, malware, and leaked credentials due to vulnerabilities in the system or through purchases on Darknet marketplaces.
To protect the corporate network, many self-respecting companies implement multi-factor authentication (MFA) so that users cannot log onto the network without an additional form of verification, which can be a one-time access code, a login confirmation request, etc.
Hackers can use a variety of methods to bypass multifactor authentication: most involve stealing cookies through malware or phishing tools.
However, lately, as mentioned above, the MFA fatigue method is becoming increasingly popular, because it requires neither malware nor phishing infrastructure, and the effectiveness of the method is quite high.
According to Bleepingcomputer.com, if an organization sets up multifactor authentication to send push notifications, an employee receives notifications on their mobile device that someone is trying to log into the network with their credentials. The employee can either confirm or deny the login (see screenshot below).
In the MFA fatigue attack, an attacker runs a script that repeatedly tries to connect to the network using compromised usernames and passwords.
As a result, an endless number of notifications are sent to the employee's mobile device.
The goal of the attackers is to make the victim tired of the notifications coming day and night and to dull his vigilance about cybersecurity. You can see a clear demonstration of this technique in the video:
In many cases, attackers send repeated MFA notifications and then contact the potential victim via email, messenger, or phone, impersonate support staff and try to convince the user to accept the MFA request. Tired of the constant notifications, the victim may accidentally press the 'confirm' button or simply accept the request to stop the stream of notifications s/he was receiving on his/her phone. This is the method hackers Lapsus$ and Yanluowang used to hack Microsoft, Cisco, as well as Uber.
If you are the victim of an MFA Fatigue attack and are receiving a barrage of MFA push notifications:
What should you do then?
To improve corporate network security, experts recommend disabling MFA push notifications, or if you cannot do that, you can enable number matching to improve security.
You can also limit the number of authentication requests per user, and if the limit is exceeded, block accounts and notify the administrator.
Some experts suggest that enterprises switch to hardware security keys to protect logins, but the problem is that such keys may not be compatible with some online services.