Լուսինն աստիճանաբար հեռանում է Երկրից․ հետաքրքիր փաստեր Լուսնի մասին
Լուսինը կարող է անհետաքրքիր թվալ, սակայն այն ազդում երկրային կյանքի վրա շատ առումներով՝ սկսած Լուսնի լույսից մինչև դրա ստեղծած մակընթացությունները: Այն նաև ազդել է մարդկության մշակույթի վրա, արտացոլվել առասպելաբանության մեջ և օգնել է հետևելու ժամանակին: Ստորև ներկայացնում ենք մի քանի հետաքրքիր փաստ Լուսնի մասին։
Լուսինը հավանաբար առաջացել է հսկա բախման հետևանքով
Ըստ Լուսնի առաջացման ամենաընդունված բացատրության՝ Մարսի չափ մոլորակը բախվել է Երկրին դրա վաղ փուլում` ձևավորելով բեկորների ամպ, որն ի վերջո միավորվել է և ձևավորել Լուսինը։ Այս ազդեցության ապացույցները կարելի է գտնել Apollo առաքելությունների ժամանակ վերցված նմուշներում, որոնք ցույց են տալիս, որ Լուսնի կազմը նմանություններ և տարբերություններ ունի Երկրի երկրաբանական կազմի հետ:
Լուսնի փուլերը կախված են նրա դիրքից
Լուսնի փուլերը որոշվում են նրանով, թե որտեղ է գտնվում Լուսինը Երկրի և Արեգակի նկատմամբ: Եթե Երկիրը գտնվում է անմիջապես Արեգակի և Լուսնի միջև, ապա Լուսնի կողմը դեպի Երկիրը լիովին լուսավորված է, և մենք տեսնում ենք լիալուսին: Բայց եթե Լուսինը գտնվում է Երկրի և արևի միջև, ապա լուսավորված կողմը մեր համեմատ հակառակն կողմն է նայում, և դա նոր Lուսինn է, այսինքն՝ մենք ընդհանրապես չենք տեսնում Lուսինը: Նորալուսնի և լիալուսնի միջև ընկած ժամանակահատվածում Երկրից տեսանելի են Լուսնի այն մասի տարբեր հատվածներ, որոնք արևը լուսավորում է` ստեղծելով Lուսնի փուլերը:
Լուսնի «մութ» կողմն իրականում մութ չէ
Թեև մենք տեսնում ենք Լուսնի միայն մek կողմը, դրա կեսը միշտ լուսավորված է արևի կողմից, և դա սովորաբար միայն այն հատվածը չէ, որը մենք կարող ենք տեսնել (բացառությամբ լիալուսնի ժամանակ): Հետևաբար, Լուսնի «մութ» կողմը մութ է միայն Երկրի վրա մեր տեսանկյունից: Փոխարենը, ավելի ճիշտ է այն անվանել Լուսնի հեռավոր կողմ, ոչ թե մութ:
Լուսինն է ստեղծում և փոխում մակընթացությունները
Երկրի վրա մակընթացությունների հիմնական պատճառը Լուսնի ձգողականության հետևանք է։ Այս ձգողականությունը Երկրի օվկիանոսներում առաջացնում է երկու ուռուցիկություններ, որոնք ներկայացնում է մակընթացությունները՝ մեկը օվկիանոսի այն մասում, որը գտնվում է Լուսնին ամենամոտ կողմում, և մեկը՝ հակառակ կողմում:
Լուսինն աստիճանաբար հեռանում է Երկրից
Լուսնի վրա ազդում է նաև Երկիր մոլորակը և այս ազդեցության հետևանքով էներգիա է արձակվում, ինչի պատճառով Լուսինն սկսել է դանդաղորեն հեռանալ Երկրից, նույնիսկ երբ այն դեռ նոր էր ձևավորվում: Լուսինը շարունակում է Երկրից հեռանալ տարեկան մոտ 1,5 դյույմ (4 սանտիմետր) չափով: Թեև դա շատ չէ, այն կհանգեցնի նրան, որ Լուսինը միլիոնավոր տարիների ընթացքում զգալիորեն ավելի կհեռանա Երկրից:
Լուսնի վրա «լուսնային ցնցումներ» են տեղի ունենում
Շատերը, հավանաբար, պատկերացնում են, թե Լուսինը սառն է, մեռած, և հիմնականում նրանք ճիշտ են: Այնուամենայնիվ, այն ամբողջովին այդպիսին չէ: Ինչպես մեր մոլորակի տարածքները ցնցվում են երկրաշարժերից, այնպես էլ Լուսնի վրա տեղի են ունենում «լուսնային ցնցումներ», թեև դրանք սովորաբար ավելի թույլ են և ավելի երկար, քան Երկրի վրա տեղի ունեցողները: Լուսնային ցնցումները կարող են առաջանալ մի քանի գործոնների հետևանքով, այդ թվում՝ երկնաքարերի հարվածների, ջերմաստիճանի փոփոխությունների, Երկրի ձգողականության և Լուսնի արտաքին կառուցվածքային հատկությունների:
Լուսնի տեսքի վրա կարող է ազդել Երկրի լույսը
Պարզ գիշերվա ժամանակ կարող եք նկատել, որ թեև Լուսնի միայն մի մասն է լուսավորված, կարելի է տեսնել նաև Լուսնի մնացած մասի թույլ լուսավորված շրջանը: Դա պայմանավորված է Երկրից արձակվող լույսով։ Ինչպես Լուսնից է լույս առաջանում արևի լույսն արտացոլելու արդյունքում, այնպես էլ Երկիրն է արտացոլում արևից ստացված լույսի մի մասը:
Լուսինը յուրահատուկ հոտ ունի
Լուսինը չունի մթնոլորտ և, հետևաբար, օդ: Այնուամենայնիվ, Apollo 11 առաքելության տիեզերագնացները զարմացել են, երբ հայտնաբերել են, որ Լուսինը հոտ ունի, որը կպել էր նրանց տիեզերական հանդերձանքին, սարքավորումներին և լուսնային նմուշներին, որոնք նրանք հավաքել էին: Այս առաքելության տիեզերագնացներն ասել էին, որ այդ հոտը նման է մետաղի հոտին, այրված վառոդի կամ ճայթուցիկի արձակումից հետո օդի հոտին: Հոտը հավանաբար առաջացել է լուսնային փոշու և օդի թթվածնի միջև եղած քիմիական ռեակցիայի հետևանքով: Այնուամենայնիվ, Երկրի վրա լուսնի նմուշներից հոտ չի գալիս, ուստի դա պետք է որ ժամանակավոր ռեակցիայի պատճառով առաջացած լինի:

The Moon may seem uninteresting, but it affects life on Earth in many ways, from the Moonlight to the tides it creates. It has also influenced human culture, reflected in mythology, and helped track time. Below we present some interesting facts about the Moon.
The Moon was probably formed by a giant impact
According to the most accepted explanation for the formation of the Moon, a planet the size of Mars collided with the Earth in its early stages, forming a cloud of debris that eventually coalesced to form the Moon. Evidence of this effect can be found in samples taken during the Apollo missions, which show that the Moon's composition has similarities and differences with Earth's geological composition.
The phases of the Moon depend on its position
The phases of the Moon are determined by where the Moon is in relation to the Earth and the Sun. If the Earth is directly between the Sun and the Moon, the side of the Moon facing the Earth is fully illuminated and we see a full Moon. But if the Moon is between the Earth and the Sun, then the illuminated side is facing away from us, and it is a new Moon, that is, we do not see the Moon at all. Between the new Moon and the full Moon, visible from Earth are different parts of the part of the Moon that the sun illuminates, creating the phases of the Moon.
The "dark" side of the Moon isn't really dark
Although we only see one side of the Moon, half of it is always illuminated by the Sun, and that's usually not the only part we can see (except during a full Moon). Therefore, the "dark" side of the Moon is only dark from our perspective on Earth. Instead, it's more accurate to call it the far side of the Moon, not the dark side.
The Moon creates and changes the tides
The main cause of tides on Earth is the effect of the Moon's gravity. This gravity creates two bulges in Earth's oceans that represent the tides, one on the side of the ocean closest to the Moon and one on the opposite side.
The Moon is gradually moving away from the Earth
The Moon is also influenced by the planet Earth and this influence releases energy, causing the Moon to slowly move away from the Earth even as it was still forming. The Moon continues to move away from Earth at a rate of about 1.5 inches (4 centimeters) per year. While not much, it would cause the Moon to move significantly further away from Earth over millions of years.
"Moon shocks" occur on the Moon
Many people probably imagine the Moon to be cold, dead, and mostly they are right. However, it is not entirely like that. Just as areas of our planet are shaken by earthquakes, so too are "Moonquakes" on the Moon, although they are usually weaker and longer lasting than those on Earth. Lunar shocks can be caused by several factors, including meteor impacts, temperature changes, Earth's gravity, and the Moon's external structural properties.
The Moon's appearance can be affected by Earth's light
On a clear night, you may notice that even though only part of the Moon is illuminated, you can also see a dimly lit region of the rest of the Moon. It is due to the light emitted from the Earth. Just as the Moon reflects light from the Sun, the Earth reflects some of the light from the Sun.
The Moon has a unique smell
The Moon has no atmosphere and therefore no air. However, the astronauts of the Apollo 11 mission were surprised to discover that the Moon had an odor that clung to their spacesuits, equipment, and the lunar samples they collected. Astronauts on this mission said the smell was similar to the smell of metal, burnt gunpowder or the smell of the air after a detonator has been fired. The smell is probably caused by a chemical reaction between Moon dust and oxygen in the air. However, lunar samples do not smell on Earth, so it must have been caused by a temporary reaction.