Արեգակի վրա 2 հզոր բռնկում է տեղի ունեցել․ ԱՄՆ-ում բջջային կապի խափանումներ են գրանցվել (տեսանյութ)
Արեգակի վրա երկու հզոր բռնկում է տեղի ունեցել, ինչից հետո ԱՄՆ-ում բջջային կապի խափանումներ են գրանցվել։ ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչության տվյալներով՝ բռնկումները տեղի են ունեցել Արեգակի այն հատվածում, որը վերջերս շարունակում է մագնիսական ակտիվություն ցուցաբերել։
Պոռթկումները տեղի են ունեցել չորեքշաբթի գիշեր լույս հինգշաբթի առավոտյան՝ իրարից մի քանի ժամ ինտերվալով։ Առաջինը եղել է X1.8 դասի բռնկում, երկրորդը՝  X1.7 դասի բռնկում։
«Այս իրադարձությունների հետևանքով առաջացած որևէ ակնհայտ կորոնային զանգվածային արտանետումներ չեն նկատվել այս հայտարարությունն անելու պահին, թեև դա բացառված չէ»,- ասվում է ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչության տարածած հաղորդագրությունում։
Ավելի ուշ գործակալությունն ահազանգ է հրապարակել արեգակնային ռադիոարտանետման մասին, որոնք երբեմն ուղեկցվում են կորոնային զանգվածային ուժեղ արտանետումներով և արևային ճառագայթման փոթորիկներով:
Միևնույն ժամանակ ամբողջ ԱՄՆ-ում հինգշաբթի առավոտյան արևային բռնկումներից հետո բջջային կապի համատարած անջատումներ են գրանցվել: Ըստ The Associated Press-ի՝ տասնյակ հազարավոր խափանումներ են գրանցվել խոշոր բջջային օպերատորների կողմից, ինչպիսիք են AT&T-ը, Verzion-ը և T-Mobile-ը:
Դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք երկու իրադարձությունները կապ ունեն իրար հետ, սակայն խափանումների մասին հաղորդումներն սկսվել են արևի վրա պոռթկումների հետ նույն ժամանակ: Այնուամենայնիվ, որոշ գիտնականներ կասկածի տակ են դրել պնդումները, որ երկու իրադարձությունների միջև կապ կա:
solar burst  1.jpg (266 KB)
ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչությունը նաև նշել է, որ այս բռնկումների ազդեցությունը կարող է զգացվել մի քանի օր: Թեև ակնկալվում է, որ ժայթքած նյութի հետևանքով առաջացած մագնիսական փոթորիկը կշրջանցի Երկիրը, այդուհանդերձ, փետրվարի 25-ին հնարավոր է, որ Երկրի վրա զգացվի դրա ազդեցությունը։
Արեգակնային բռնկումներն առաջանում են, երբ մագնիսական էներգիան կուտակվում է արևի մթնոլորտում, մինչև աստղը պարպում է այդ կուտակումը էլեկտրամագնիսական ճառագայթման ինտենսիվ պոռթկումով: Այս պոռթկումներն ըստ չափի դասակարգվում են խմբերի, որոնցից ամենահզորն են X դասի բռնկումները: X դասից հետո M դասի բռնկումներն են, որոնք 10 անգամ փոքր են X դասի բռնկումներից։ Այնուհետև C և B դասի բռնկումներն են, որոնց հաջորդում են A դասի բռնկումները, որոնք չափազանց թույլ են և Երկրի վրա որևէ ազդեցության չեն ունենում։
Արեգակի ակտիվությունը ներկայումս աճում է, քանի որ այն մոտենում է իր մոտ 11-ամյա արեգակնային ցիկլի ամենաակտիվ փուլին, որը հայտնի է որպես «արևային առավելագույն»:

Two powerful flares took place on the Sun, after which mobile communication outages were recorded in the United States. According to the US National Oceanic and Atmospheric Administration, the flares occurred in the part of the Sun that has recently continued to show magnetic activity.
The outbursts took place from Wednesday night to Thursday morning, with an interval of several hours. The first was a class X1.8 flare, the second was a class X1.7 flare.
"No apparent coronal mass ejections from these events have been observed at the time of this announcement, although it has not been ruled out," the US National Oceanic and Atmospheric Administration said in a statement.
The agency later issued a warning about solar radio emissions, which are sometimes accompanied by strong coronal mass ejections and solar radiation storms.
Meanwhile, widespread cellphone outages were reported across the U.S. after Thursday morning's solar flares. According to The Associated Press, tens of thousands of outages have been reported by major cellular carriers such as AT&T, Verzion and T-Mobile.
It is not yet clear if the two events are related, but reports of outages began at the same time as the solar flares. However, some scientists have questioned claims that there is a link between the two events.
The US National Oceanic and Atmospheric Administration also noted that the effects of these flares could be felt for several days. Although the magnetic storm caused by the ejected material is expected to bypass the Earth, it is still possible to feel its effects on the Earth on February 25.
Solar flares occur when magnetic energy builds up in the sun's atmosphere before the star engulfs that build-up in an intense burst of electromagnetic radiation. These flares are classified by size into groups, with X-class flares being the most powerful. After X class are M class flares, which are 10 times smaller than X class flares. Then there are class C and B flares, followed by class A flares, which are extremely weak and have no effect on Earth.
The sun's activity is currently increasing as it approaches the most active phase of its nearly 11-year solar cycle, known as "solar maximum."