Արեգակի վրա 2 հզոր բռնկում է տեղի ունեցել․ ԱՄՆ-ում բջջային կապի խափանումներ են գրանցվել (տեսանյութ)
Արեգակի վրա երկու հզոր բռնկում է տեղի ունեցել, ինչից հետո ԱՄՆ-ում բջջային կապի խափանումներ են գրանցվել։ ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչության տվյալներով՝ բռնկումները տեղի են ունեցել Արեգակի այն հատվածում, որը վերջերս շարունակում է մագնիսական ակտիվություն ցուցաբերել։
Պոռթկումները տեղի են ունեցել չորեքշաբթի գիշեր լույս հինգշաբթի առավոտյան՝ իրարից մի քանի ժամ ինտերվալով։ Առաջինը եղել է X1.8 դասի բռնկում, երկրորդը՝  X1.7 դասի բռնկում։
«Այս իրադարձությունների հետևանքով առաջացած որևէ ակնհայտ կորոնային զանգվածային արտանետումներ չեն նկատվել այս հայտարարությունն անելու պահին, թեև դա բացառված չէ»,- ասվում է ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչության տարածած հաղորդագրությունում։
Ավելի ուշ գործակալությունն ահազանգ է հրապարակել արեգակնային ռադիոարտանետման մասին, որոնք երբեմն ուղեկցվում են կորոնային զանգվածային ուժեղ արտանետումներով և արևային ճառագայթման փոթորիկներով:
Միևնույն ժամանակ ամբողջ ԱՄՆ-ում հինգշաբթի առավոտյան արևային բռնկումներից հետո բջջային կապի համատարած անջատումներ են գրանցվել: Ըստ The Associated Press-ի՝ տասնյակ հազարավոր խափանումներ են գրանցվել խոշոր բջջային օպերատորների կողմից, ինչպիսիք են AT&T-ը, Verzion-ը և T-Mobile-ը:
Դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք երկու իրադարձությունները կապ ունեն իրար հետ, սակայն խափանումների մասին հաղորդումներն սկսվել են արևի վրա պոռթկումների հետ նույն ժամանակ: Այնուամենայնիվ, որոշ գիտնականներ կասկածի տակ են դրել պնդումները, որ երկու իրադարձությունների միջև կապ կա:
solar burst  1.jpg (266 KB)
ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչությունը նաև նշել է, որ այս բռնկումների ազդեցությունը կարող է զգացվել մի քանի օր: Թեև ակնկալվում է, որ ժայթքած նյութի հետևանքով առաջացած մագնիսական փոթորիկը կշրջանցի Երկիրը, այդուհանդերձ, փետրվարի 25-ին հնարավոր է, որ Երկրի վրա զգացվի դրա ազդեցությունը։
Արեգակնային բռնկումներն առաջանում են, երբ մագնիսական էներգիան կուտակվում է արևի մթնոլորտում, մինչև աստղը պարպում է այդ կուտակումը էլեկտրամագնիսական ճառագայթման ինտենսիվ պոռթկումով: Այս պոռթկումներն ըստ չափի դասակարգվում են խմբերի, որոնցից ամենահզորն են X դասի բռնկումները: X դասից հետո M դասի բռնկումներն են, որոնք 10 անգամ փոքր են X դասի բռնկումներից։ Այնուհետև C և B դասի բռնկումներն են, որոնց հաջորդում են A դասի բռնկումները, որոնք չափազանց թույլ են և Երկրի վրա որևէ ազդեցության չեն ունենում։
Արեգակի ակտիվությունը ներկայումս աճում է, քանի որ այն մոտենում է իր մոտ 11-ամյա արեգակնային ցիկլի ամենաակտիվ փուլին, որը հայտնի է որպես «արևային առավելագույն»:

На Солнце произошли две мощные вспышки, после которых в США были зафиксированы отключения мобильной связи. По данным Национального управления океанических и атмосферных исследований США, вспышки произошли в той части Солнца, которая в последнее время продолжает проявлять магнитную активность.
Взрывы произошли с ночи среды до утра четверга с интервалом в несколько часов. Первая была вспышкой класса Х1,8, вторая - вспышкой класса Х1,7.
«На момент этого объявления никаких явных выбросов корональной массы в результате этих событий не наблюдалось, хотя это и не исключено», — говорится в заявлении Национального управления океанических и атмосферных исследований США.
Позже агентство выпустило предупреждение о солнечном радиоизлучении, которое иногда сопровождается сильными корональными выбросами массы и солнечными радиационными бурями.
Между тем, после солнечных вспышек в четверг утром в США были зарегистрированы массовые отключения мобильных телефонов. По данным Associated Press, крупные операторы сотовой связи, такие как AT&T, Verzion и T-Mobile, сообщили о десятках тысяч сбоев в работе сети.
Пока неясно, связаны ли эти два события, но сообщения об отключениях начались одновременно с солнечными вспышками. Однако некоторые ученые подвергли сомнению утверждения о наличии связи между этими двумя событиями.
solar burst  1.jpg (266 KB)
В Национальном управлении океанических и атмосферных исследований США также отметили, что последствия этих вспышек могут ощущаться в течение нескольких дней. Хотя ожидается, что магнитная буря, вызванная выброшенным материалом, обойдет Землю, ее воздействие на Землю все же можно ощутить 25 февраля.
Солнечные вспышки происходят, когда магнитная энергия накапливается в атмосфере Солнца до того, как звезда поглощает это накопление в виде интенсивного всплеска электромагнитного излучения. Эти вспышки классифицируются по размеру на группы, причем вспышки X-класса являются самыми мощными. После класса X идут вспышки класса M, которые в 10 раз меньше вспышек класса X. Затем идут вспышки классов C и B, за которыми следуют вспышки класса A, которые чрезвычайно слабы и не оказывают никакого воздействия на Землю.
Активность Солнца в настоящее время возрастает по мере приближения к самой активной фазе его почти 11-летнего солнечного цикла, известной как «солнечный максимум».