Մարսի վրա երկրաշարժն անակնկալի է բերել գիտնականներին․ ի՞նչն է պատճառը
NASA-ի InSight մարսագնացը 2022-ի մայիսի 4-ին Մարս մոլորակի վրա 4,7 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է գրանցել, որի առաջացման պատճառը մեծ անակնկալ է դարձել գիտական հանրության համար։ Մեծ Բրիտանիայի Օքսֆորդի համալսարանի մոլորակային ֆիզիկոս Բենջամին Ֆերնանդոյի գլխավորած միջազգային թիմի համոզմամբ՝ երկրաշարժը տեղի է ունեցել մոլորակի ընդերքում տեկտոնական հսկայական ակտիվության հետևանքով։
Geophysical Research Letters-ում հրապարակված աշխատությունում արվող եզրահանգումն անսպասելի է եղել, քանի որ Մարսը չունի տեկտոնական սալեր։ Սակայն երկրաշարժի մյուս հիմնական պատճառ համարվող վարկածը՝ հսկա երկնաքարի հարվածը, պարզապես տանում է փակուղի։
«Մենք դեռ կարծում ենք, որ Մարսն այսօր չունի սալերի տեկտոնիկա, ուստի այս իրադարձությունը, հավանաբար, առաջացել է Մարսի ընդերքի ներսում լարվածության արտանետման հետևանքով, - բացատրել է Բենջամին Ֆերնանդոն,- Այդ լարվածությունը միլիարդավոր տարիների էվոլյուցիայի արդյունք է, ներառյալ մոլորակի տարբեր մասերի սառեցումը և փոքրացումը տարբեր արագությամբ»:
InSight-ը չորս տարի է անցկացրել Մարսի վրա՝ ուսումնասիրելով մոլորակի ընդերքը և աշխատանքն ավարտել է 2022-ի վերջում: Այդ ընթացքում այն գրանցել է հարյուրավոր ցնցումներ և երկրաշարժեր, որոնց մի մասն առաջացել է Մարսի վրա ընկած տիեզերական տարբեր մարմինների բեկորների հետևանքով: Ցնցումների մի մասն առաջացել է մագմատիկ ակտիվության հետևանքով, ինչն ապացուցում է, որ կարմիր մոլորակն այնքան էլ «մեռած» չէ ներսում, որքան ընդունված էր կարծել։
Բենջամին Ֆերնանդոն և նրա գործընկերները ցանկանում էին պարզել InSight-ի գրանցած և S1222a կոդային անունն ստացած ամենահզոր երկրաշարժի պատճառը՝ այն առաջացել է մոլորակի ներսո՞ւմ տեղի ունեցող գործողությունների, թե՞ արտաքին ազդեցության հետևանքով։
Քանի որ սեյսմիկ տվյալները նման էին նախկինում գրանցված դեպքերի տվյալներին, հետազոտողներն իրենց ուսումնասիրությունում ներգրավել են համաշխարհային տիեզերական գործակալությունների, ինչպես նաև օգտվել Մարսի շուրջը պտտվող արբանյակների հնարավորություններից։ Մյուս ցնցումները մոլորակի վրա թարմ, հեշտ նկատելի հարվածային խառնարաններ և պայթյունի գոտիներ էին առաջացրել, հետևաբար գիտնականները որոշել են, որ եթե S1222a-ը ևս նման հարվածի արդյունք է, ապա դրա թողած հետքերը պետք է լինեին մեծ և հեշտ նկատելի:
Սակայն հետազոտությունները նման արդյունք չեն տվել, ինչից հետո գիտնականները եկել են եզրահանգման, որ S1222a իրադարձությունն ունի մեկ հիմնական բացատրություն․ այն առաջացել է տեկտոնական շարժման հետևանքով, իսկ դա ենթադրում է, որ Մարսը, ամենայն հավանականությամբ, սեյսմիկ առումով շատ ավելի ակտիվ է, քան ընդունված է կարծել։
Թեև InSight-ն այլևս չի գործում, որպեսզի դրանով հետագայում հետազոտական աշխատանքներ իրականացվեն, սարքի արդեն իսկ հավաքած տվյալները գիտնականներին բավական մեծ ծավալի նյութ կտրամադրեն, որը նրանք դեռ պետք է ուսումնասիրեն տարիներ շարունակ, իսկ Մարսի հետագա առաքելություններն ու հետազոտությունները կարող են օգնել՝ պատասխանելու որոշ հարցերի, որոնք բարձրացնում է այս նոր հայտնագործությունը:
«Մենք դեռ լիովին չենք հասկանում, թե ինչու է մոլորակի որոշ մասերում առկա ավելի մեծ լարվածություն, քան մյուսներում, բայց նման արդյունքներն օգնում են մեզ շարունակել ուսումնասիրությունները,- ասել է Ֆերնանդոն,- Մի օր այս տեղեկությունը կարող է օգնել մեզ՝ հասկանալու, թե Մարսի վրա որտեղ է անվտանգ մարդկանց ապրելու համար և որտեղից կարելի է խուսափել»:

Землетрясение, обнаруженное 4 мая 2022 года аппаратом InSight NASA и зарегистрированное магнитудой 4.7, оказалось результатом колоссальной тектонической активности в коре Марса, по словам международной группы ученых под руководством планетарного физика Бенджамина Фернандо из Университета Оксфорда в Великобритании.
Это неожиданно, поскольку на Марсе отсутствуют литосферные плиты. Но другой ведущий кандидат на роль источника землетрясения - гигантское метеоритное падение - оказался тупиковым.
"Мы по-прежнему считаем, что на Марсе нет активной тектоники литосферных плит, поэтому это событие, скорее всего, было вызвано освобождением напряжения в коре Марса", - объясняет Фернандо. "Эти напряжения являются результатом миллиардов лет эволюции, включая охлаждение и сжатие различных частей планеты с разными скоростями".
InSight провел четыре года на Марсе, изучая внутреннюю структуру планеты, прежде чем прекратил свою работу в конце 2022 года. За это время он зарегистрировал сотни землетрясений и вибраций, и некоторые из них действительно были результатом столкновений космических объектов с поверхностью Марса. Другие землетрясения были связаны с магматической активностью, что указывает на то, что Красная планета не такая мертвая изнутри, как мы думали.
Фернандо и его коллеги стремились раскроить загадку крупнейшего землетрясения, зарегистрированного InSight, названного S1222a: внутреннего или внешнего происхождения? Сейсмические данные казались схожими с ранее выявленными событиями столкновений, и исследователи организовали крупное международное усилие, включив в него глобальные космические агентства с спутниками, орбитирующими вокруг Марса.
Поиск не привел к обнаружению свежих, легко узнаваемых следов столкновения и зон разрушения. Это оставило исследователей с одним ведущим объяснением: тектоническое движение. Это указывает на то, что Марс, вероятно, гораздо более сейсмически активен, чем мы думали.
К сожалению, InSight больше не работает, чтобы продолжить исследования, но данные, которые он уже собрал, предоставят ученым материал для размышлений в течение многих лет, и будущие миссии и исследования Марса могут помочь ответить на некоторые вопросы, возникшие в связи с этими новыми открытиями.
"Мы до сих пор полностью не понимаем, почему некоторые части планеты кажутся более напряженными, чем другие, но результаты, подобные этим, помогают нам исследовать дальше", - говорит Фернандо. "Однажды эта информация может помочь нам понять, где на Марсе будет безопасно для жизни людей, и где лучше избегать!"