Հայաստանը մեծ առաջընթաց ունի ՏՏ ոլորտում, այստեղ հսկայական հնարավորություններ կան․ ԱՄՆ փոխդեսպան
Հայաստանը մեծ առաջընթաց ունի ՏՏ ոլորտում, և վերջին տարիներին շատ բարեփոխումներ են եղել՝ տնտեսական բարեփոխումներ, հակակոռուպցիոն միջոցառումներ, հսկայական հնարավորություններ կան այստեղ, Երևանում կայացած Silicon Mountains Tech Summit 2023-ի շրջանակում News.am Tech-ի հետ զրույցում ասել է ԱՄՆ փոխդեսպան Չիփ Լեյթինենը։
«Կարծում եմ, որ դա կարևոր է: Ավելի շատ բան կարելի է անել, և, այս ուղղությամբ մենք՝ որպես դեսպանատուն, փորձում ենք աշխատել այս ուղղությամբ: Օրինակ՝ մենք օգնում ենք կիբեռհանցագործությունների դեմ օրենսդրության մշակմանը: Այս ծրագիրն իրականացվում է ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի միջոցով, որի շրջանակում մենք օգնում ենք փորձագետներ ներգրավել և աշխատել տեղի մասնագետների, դատավորների և այլոց հետ, որպեսզի օրինագիծ ունենանք», - ասաց նա:
Մեկ այլ ծրագիր իրականացվում է Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի միջոցով, որի շրջանակում ԱՄՆ-ն օգնում է աշխատել մտավոր սեփականության իրավունքների վրա և ընդլայնել դրանց կիրառումը։ «Կարծում եմ, որ դրան պատմականորեն այդքան մեծ ուշադրություն չի դարձվել, բայց եթե պատրաստվում եք զարգանալ տեխնոլոգիական ոլորտում, ապա ցանկացած ընկերություն, որը պատրաստվում է ներդրումներ կատարել, կցանկանա իմանալ, թե արդյոք իր մտավոր սեփականությունը պաշտպանվելու է»,- հավելեց նա։
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանն ինչ ներուժ ունի նորարարությունները տնտեսական զարգացման տեղական լոկոմոտիվ դարձնելու առումով, Չիփ Լեյթինենն ասաց, որ վերջին տարիների տնտեսական աճը, տեխնոլոգիական ոլորտի ընդլայնումը դրա վկայությունն են։
«Մենք արդեն տեսնում ենք դա այստեղ, երկնիշ տնտեսական աճը, որը ունեցել եք վերջին տարիներին, և տեխնոլոգիական ոլորտի ընդլայնումը: Այնպես որ, կարծում եմ, որ հսկայական հնարավորություններ կան»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ, սակայն, այդ բոլոր հնարավորությունները չպետք է կենտրոնացվեն միայն Երևանում, այլ նաև մարզերում։
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում ԱՄՆ-ն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր, որոնք ուղղված են տարբեր ոլորտների զարգացմանը, այդ թվում՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից իրականացվող «Հայաստանի աշխատուժի զարգացման գործունեության ծրագիր»-ը, Synopsis-ի, National Instruments-ի, IBM-ի և այլ ընկերությունների հետ իրականացվող ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն օգնել կամրջելու ուսհաստատությունների տված գիտելիքների, հմտությունների և գործատուների կողմից ակնկալվող պահանջների միջև անջրպետը:
«Բայց այդ ծրագրերն ավելի շատ են, քան թվարկվածները։ Մեր հասարակայնության հետ կապերի թիմն աշխատում է կրթական ոլորտներում, օրինակ՝ FLEX ծրագիրը, որը գործում է ավագ դպրոցի մակարդակում, կամ Fullbright կրթաթոշակը, որն ավելի շատ նախատեսված է շրջանավարտների համար, կամ ունենք մի քանի այլ հիանալի ծրագրեր, օրինակ՝ International Visitor Leadership Program-ը, որը հատուկ՝ երբեմն նաև տեխնոլոգիական ոլորտներում մասնագիտացած անձանց համար է, որոնք մեկնում են ԱՄՆ, և մի քանի այլ ծրագրեր»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ մեկ այլ ծրագիր վերաբերում է տեխնոլոգիական ոլորտում անգլերենի ուսուցմանը:
Հարցին, թե արդյոք ՏՏ ոլորտն ու նորարարությունները բավականաչափ են ներդրված Հայաստանի կառավարման համակարգում շոշափելի փոփոխություններ իրականացնելու համար, Չիփ Լեյթինենն ասաց, որ կառավարությունը գիտակցում է այդ խնդիրը և այն իր համար առաջնահերթություն է սահմանել։ Բացի դրանից, ԱՄՆ-ն ՀՀ կառավարության հետ շփումների մեջ է՝ հասկանալու համար, թե ինչպես կարող են էլ ավելի սերտ համագործակցել այս ոլորտում։
«Կարծում եմ, նրանք գիտակցում են դա: Նույնիսկ ԱՄՆ-ում … որոշ համայնքներ ավելի լավն են, քան մյուսները՝ այն առումով, թե որքան զարգացած են և ինչպես են հասնում դրան: Բայց ես կարծում եմ, որ կարևոր է, որ կառավարությունը գիտակցի դա։ Քննարկմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի ղեկավարը: Նա առաջամարտիկներից մեկն է, որն իսկապես հասկանում է թվային տնտեսության և դա կառավարության գործառույթներում ներդնելու կարևորությունը: Այնպես որ, ես ոգևորված եմ այն ամենից, ինչ մենք տեսնում ենք»,- ասաց ԱՄՆ փոխդեսպան Չիփ Լեյթինենը:

Armenia is making a lot of progress and there are huge opportunities here, says US Embassy’s deputy chief of mission
October 20, 2023  14:33
Armenia is making a lot of progress in IT and there have been a lot of the reforms in recent years – economic reforms, anti corruption measures – and there are huge opportunities, deputy Chief of Mission at the US Embassy Chip Laitinen told News.am Tech on the sidelines of the Silicon Mountains Tech Summit 2023 held in Yerevan on October 17.
“And I think that's important. There's more that can be done and again, this is something that we as an embassy are trying to work on. One example is that, we're helping to draft cybercrime legislation. So it's a program through our Bureau of International Narcotics and Law Enforcement, where we're helping to bring in experts and working with locals and judges and others to make sure that we have draft legislation,” he said.
Another program is implemented through Commercial Law Development Program, where the US is  helping to work on intellectual property rights and to expand the use of that. “I think it's something that historically hasn't had as much attention here but if you're going to develop in the tech sector, then any company that's going to invest, wants to know that their intellectual property is going to be protected,” he added.
Asked about Armenia’s potential in making innovations as a local motif for its economic development Chip Laitinen said that the economic growth of the recent years, the expansion of the technology sector are all indicative of that.
“We're already seeing it here, the double digit growth that you've seen in recent years, and the expansion of the tech sector. So I think there's huge opportunities,” he said, adding that however all those opportunities should not be concentrated only in Yerevan but also in the regions.
Further, he said that in Armenia the US implements programs targeting various areas, among them are the Armenia Workforce Development Activity program by USAID, programs miplemented with Synopsis, with National Instruments, IBM and others to help in bridging the divide between the skills that a lot of people come out of school with and what the companies need.
“But it goes beyond that, certainly our public affairs team works in education areas, whether it's the FLEX program that operates at the high school level, or Fulbright Scholars that are more for at the graduate level or even we have some great programs, International Visitor Leadership Program for professionals going to the US in specific areas, sometimes tech and some of those,” he said, adding that another program relates to teaching English language in the technology sector.
Asked whether IT and innovations are incorporated in the Armenian government system enough to make a difference, Chip Laitinen said that it is priority for the government which recognizes it and there is a lot of conversations with the government to see how they can work more closely on in these areas.
“So I think, they recognize it. Even in the US … some communities are better than others in terms of how advanced they are and how they're doing it. But I think it's important that the government recognizes this, the central bank governor was on the stage. And he's one of the leads in really understanding the importance of the digital economy and bringing that into government functions. So I'm encouraged by what we're seeing,” Chip Laintinen said.