OpenAI-ը կարող է վաճառել բաժնետոմսերը. ChatGPT-ի հաջողության շնորհիվ ընկերության արժեքը հասնում է $86 միլիարդի
19 հոկտեմբերի, 2023  16:32
Արհեստական բանականությամբ աշխատող ChatGPT հանրահայտ չատբոտն ստեղծած ընկերությունը՝ OpenAI-ը, բանակցություններ է վարում բաժնետոմսերը վաճառելու շուրջ: Ընկերության արժեքը ներկայումս գնահատվում է 86 մլրդ դոլար, տարեսկզբից այն գրեթե եռապատկվել է։
Bloomberg-ի աղբյուրների տվյալներով՝ գործարքը աշխատակիցներին թույլ կտա վաճառել իրենց բաժնետոմսերը՝ կանխելով լրացուցիչ կապիտալ ներգրավելու նպատակով նոր բաժնետոմսերի թողարկումը: Թեև OpenAI-ը դեռ չի ավարտել իր ակտիվների բաշխումը, ակնկալվում է, որ գործարքը զգալի շահույթ կբերի, հատկապես Microsoft-ին, որին պատկանում է ընկերության բաժնետոմսերի 49%-ը:
The Wall Street Journal-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ OpenAI-ի բաժնետոմսերի վաճառքի շուրջ քննարկումներ եղել են նաև նախկինում, իսկ ընկերությունը գնահատվում էր 80-90 մլրդ դոլար: Ընդորում՝ հունվարին OpenAI-ը գնահատվում էր մոտ 30 մլրդ դոլար։
Եթե ​​գործարքը կայանա, OpenAI-ը կգերազանցի Shein-ի նման հայտնի ընկերության կանխատեսումները և կհաստատվի որպես աշխարհի ամենաթանկ ընկերություններից մեկը՝ զիջելով միայն SpaceX-ին և ByteDance-ին, որը TikTok-ի մայր ընկերությունն է:
Օգոստոսի դրությամբ ընկերության ամսական եկամուտը հասնում էր 80 մլն դոլարի, իսկ տարեկանը հասույթը մոտենում է 1 մլրդ դոլարին։ Այս ամենի շնորհիվ OpenAI-ը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքերը որպես արհեստական բանականության ոլորտում առաջատար խաղացող: Ընկերությունը տարբեր ձեռնարկություններին արտոնագրեր է տրամադրում արհեստական բանականության իր տեխնոլոգիաներն իրենց արտադրանքներում և գործընթացներում ներդնելու համար, և հենց այս ռազմավարական մոտեցումը զգալիորեն նպաստել է OpenAI-ի ակնառու աճին։

OpenAI, the parent company of the popular artificial intelligence chatbot ChatGPT, is currently engaged in discussions about the sale of shares at an impressive valuation of $86 billion, according to sources reported by Bloomberg. The valuation of OpenAI has almost tripled since the beginning of the year, signifying significant growth and success for the company.
This potential sale of shares follows the company's plans to allow employees to sell their existing shares, a move aimed at preventing the issuance of new shares to raise additional capital. While OpenAI has not finalized the distribution of assets, the valuation is expected to bring substantial profits, particularly for Microsoft, which has a 49% stake in the company.
Earlier reports from The Wall Street Journal (WSJ) had indicated that the discussions surrounding the share sale would position OpenAI's valuation between $80 billion and $90 billion. This significant surge in valuation is a testament to the company's impressive performance in the field of artificial intelligence and technology.
If the deal goes through, OpenAI will surpass the valuation of prominent companies like Shein, establishing itself as one of the most valuable companies globally, trailing only behind SpaceX and ByteDance, the parent company of TikTok.
With the company's monthly revenue reaching an impressive $80 million by August, and its annual revenue nearing the $1 billion mark, OpenAI continues to solidify its position as a leading player in the AI industry. The company's strategic approach of licensing AI technology to various businesses for implementation into their products and processes has significantly contributed to its remarkable growth trajectory.