«Հրաշքների ծարավ»․ Apple-ը պաշտոնապես հաստատել է, թե երբ և որտեղ տեղի կունենա iPhone 15-ի և մյուս սարքերի շնորհանդեսը
30 օգոստոսի, 2023  10:20
iPhone 15-ի, Apple-ի խելացի ժամացույցների և այլ նոր ապրանքների ամենամյա աշնանային շնորհանդեսը տեղի կունենա սեպտեմբերի 12-ին, այս մասին ասվում է ընկերության կայքում տեղադրված հաղորդագրությունում։ Միջոցառումը կսկսվի Երևանի ժամանակով 22:00-ին։ Ինչպես և անցյալ տարի, այն տեղի կունենա Սթիվ Ջոբսի անվան թատրոնում՝ Կուպերտինոյում գտնվող Apple Park կամպուսում (Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ): Շնորհանդեսը կանցկացվի Wonderlust կարգախոսի ներքո, որն անգլերենից թարգմանվում է որպես «հրաշքների ծարավ»:
Reuters-ի հետ զրույցում վերլուծաբաններն ասել են, որ Apple-ը կփորձի գրավել գնորդներին իր առաջատար սարքի մի շարք նոր հնարավորություններով, քանի որ iPhone 15-ի վաճառքն սկսվում է ողջ աշխարհում սմարթֆոնների պահանջարկի անկման ֆոնին: Գործակալության տվյալներով՝ այս տարվա երրորդ եռամսյակում iPhone-ի վաճառքը նվազել է 2,4%-ով, ինչը «կտրուկ անկում է այն արտադրանքի համար, որը երկար տարիներ նպաստել է ընկերության աճին»:
Օգոստոսի սկզբին 9to5Mac-ը հայտնել էր, որ նոր iPhone 15 սմարթֆոնների և մյուս սարքերի շնորհանդեսը նախապես կձայնագրվի և կհեռարձակվի սեպտեմբերի 12-ին։ Նոր սարքերը, ըստ կայքի, վաճառքի կհանվեն սեպտեմբերի 22-ին, իսկ նախապատվեր հնարավոր կլինի անել արդեն սեպտեմբերի 15-ին։
Ենթադրվում է, որ iPhone 15 շարքի բոլոր սմարթֆոնները կունենան էկրանի Dynamic Island կոչվող բացվածքը, ինչը iPhone 14-ի դեպքում հասանելի էր միայն ավելի թանկ տարբերակների դեպքում։ Ըստ ինսայդերների՝ այս քայլը պայմանավորված է Apple-ի՝ վաճառքներն ավելացնելու ցանկությամբ, քանի որ ստանդարտ iPhone 14 մոդելների պահանջարկն այնքան էլ մեծ չէր։
Ինչպես և սպասվում էր, iPhone 15-ի բազային մոդելների գները կմնան նույն մակարդակին, ինչ 14-րդ շարքի դեպքում․ դրանք կսկսեն 799 դոլարից։ Միաժամանակ, ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, Apple-ը քննարկում է Pro տարբերակների գնի բարձրացման հնարավորությունը, քանի որ դրանք մեծ տարածում ունեն, նաև ամերիկյան ընկերությունը ցանկանում է ավելացնել իր եկամուտները։
Բրիտանական Barclays բանկի վերլուծաբան Թիմ Լոնգը ենթադրում է, որ սերնդափոխությունից հետո Pro տարբերակը կթանկանա 100 դոլարով, իսկ առաջատար Pro Max (Ultra) տարբերակը կարժենա 100-200 դոլարով ավելի, քան իր նախորդը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ iPhone 15-ի շնորհանդեսից հետո iPhone 14 Pro-ն և Pro Max-ը կհանվեն արտադրությունից, մյուս հեռախոսների գները կիջեցվեն։

The annual fall presentation of the iPhone 15, Apple's smartwatches, and several other new products will take place on September 12, according to a statement posted on the company's website.
The event will start at 10pm Armenia time. Like last year, it will take place at the Steve Jobs Theater on the Apple Park campus in Cupertino (California, USA). The presentation will be held under the motto Wonderlust.
Analysts told Reuters that Apple will try to woo buyers with a host of new features for its flagship device as sales of the iPhone 15 begin amid a slump in smartphone demand worldwide. According to the aforesaid news agency, iPhone sales fell 2.4% in the third quarter of this year, which is a sharp decline for a product that has fueled the company's growth for many years.
In early August, 9to5Mac reported that the presentation of the new iPhone 15 smartphones and some other devices will be pre-recorded and broadcast on September 12. According to this website, the new devices will go on sale on September 22, but they can be pre-ordered as of September 15.
It is believed that all the iPhone 15 series smartphones will have a screen opening called Dynamic Island, which in the case of the iPhone 14 was only available in the more expensive versions. As per insiders, this move is due to Apple's desire to increase sales, since the demand for the standard iPhone 14 models was not so great.
As expected, prices for the base models of the iPhone 15 will remain at the same level as for the 14 series; they will start at $799. At the same time, as reported by Bloomberg, Apple is discussing the possibility of increasing the price of Pro versions, as they are very popular, and the American company wants to increase its revenues.
UK’s Barclays Investment Bank analyst Tim Long assumes that after the generation change, the Pro version will be $100 more expensive, and the flagship Pro Max (Ultra) version will cost $100 to $200 more than its predecessor.
Earlier it became known that after the presentation of the iPhone 15, the iPhone 14 Pro and Pro Max will be withdrawn from production, and the prices of the other Apple smartphones will be reduced.