Ե՞րբ է iPhone 15 գնելու ամենաճիշտ ժամանակը
Եթե ​​դուք պլանավորում եք ձեռք բերել նոր iPhone 15-ը, ապա դա անելու լավագույն ժամանակը 2024 թվականի գարունն է, ըստ 9to5Mac-ի Զաք Հոլի: Մինչև այդ, ըստ նրա, Apple-ը գրեթե անկասկած կներկայացնի իր սմարթֆոնի լրացուցիչ տարբերակներ և նոր գույներ:
Հոլի խոսքով՝ Apple-ը մարտին կամ ապրիլին սովորաբար ներկայացնում է iPhone-ի գունային նոր տարբերակները, ինչը հատկապես գրավիչ է դարձնում այս շրջանը նոր սմարթֆոն գնելու համար։ Բացի այդ, իմաստ ունի հետաձգել գնումը, քանի որ նոր iPhone 15 սմարթֆոնները կհամալրվեն USB-C միակցիչով՝ սովորական Lightning-ի փոխարեն։ Արդյունքում օգտատերերը կարող են բախվել iPhone 15-ը գնելուց անմիջապես հետո նոր աքսեսուարներ ձեռք բերելու անհրաժեշտության հետ։
Հոլը կանխատեսում է, որ Apple-ը, ամենայն հավանականությամբ, կդադարեցնի iPhone 14 Pro-ի և iPhone 14 Pro Max-ի վաճառքը iPhone 15 Pro-ի և iPhone 15 Pro Max-ի թողարկումից անմիջապես հետո: Ավելի հին մոդելների սեփականատերերին նա խորհուրդ է տալիս սպասել, մինչև iPhone 14-ի և iPhone 14 Plus-ի գները իջնեն, ինչը սպասվում է 2023 թվականի սեպտեմբերին։
Լրագրողը չի բացառում նաև, որ Apple-ը կարող է հետագայում դադարեցնել iPhone 13 mini տարբերակների արտադրությունը։ Նրանց, ովքեր հետաքրքրված են այս կոմպակտ մոդելով, մասնագետը խորհուրդ է տալիս գնել այն մոտ ապագայում, քանի որ հետո, հավանաբար, դեֆիցիտ կլինի:
Հիշեցնենք, որ նոր iPhone 15-ի թողարկումը սպասվում է սեպտեմբերի 12-ին։ Շարքը բաղկացած կլինի չորս սմարթֆոններից. «ավելի հին» iPhone 15 Pro-ն և Pro Max-ը, ամենայն հավանականությամբ, կստանան Apple A17 Bionic-ի վերջին 3nm չիպերը, իսկ «երիտասարդ» iPhone 15-ը և 15 Plus-ը կստանան հին Apple A16 չիպը:

When is the right time to buy iPhone 15?
If you're planning on getting the new iPhone 15s, the best time to do so is in the spring of 2024, according to Zach Hall of 9to5Mac. By this time, Apple, he said, will almost certainly introduce additional options and a new body color.
According to him, Apple often introduces new iPhone color options in March or April, which makes this period especially attractive for buying a new smartphone. In addition, it makes sense to postpone the purchase because the new iPhone 15 smartphones will be equipped with a USB-C connector instead of the usual Lightning. As a result, users may be faced with the need to purchase new accessories immediately after purchasing the iPhone 15.
Hall predicts that Apple will likely stop selling the iPhone 14 Pro and iPhone 14 Pro Max shortly after the release of the iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max. He advises owners of older models to wait until prices for the iPhone 14 and iPhone 14 Plus come down, which is expected in September 2023.
The journalist also does not exclude that Apple may stop producing the miniature iPhone 13 mini in the future. As such, those interested in this compact model should consider purchasing it soon as there is likely to be a shortage in the future.
The release of the new iPhone 15 is expected on September 12. The series will consist of four smartphones: the “older” iPhone 15 Pro and Pro Max will most likely receive the latest 3nm Apple A17 Bionic chips, while the “younger” iPhone 15 and 15 Plus will receive the old Apple A16 chip.