iPhone 14 և iPhone 14 Pro սմարթֆոններ ունեցող շատ քաղաքացիներ դժգոհում են, որ սմարթֆոնները գնելուց ընդամենը 11 ամիս անց դրանց մարտկոցներն արդեն լուրջ խնդիրներ ունեն: Դա բարկացնում է սեփականատերերին, քանի որ սմարթֆոնները բոլորովին նոր են։
Apple-ի մարտկոցի հզորության նվազման խնդիրն առկա է բոլոր սերնդի iPhone-ներում, սակայն վերջին սարքերում, որոնք շուկա են թողարկվել 2022-ի սեպտեմբերին, խնդիրը հատկապես սրվել է։
imore.com-ի տվյալներով՝ շատ օգտատերեր սկսել են հայտնել, որ իրենց հեռախոսների մարտկոցների հզորությունը նվազել է։ Որոշ հեռախոսների դեպքում գնելուց նույնիսկ կարճ ժամանակ անց մարտկոցները կորցնում են իրենց հզորությունը և այն կազմում է մոտ 90 տոկոս կամ ավելի քիչ: Հրապարակված ակնարկներում գրանցված նվազագույն արժեքը 87%-ն է: Շատ օգտատերերի կարծիքով՝ մեկ տարուց պակաս օգտագործված սմարթֆոնի հետ մարտկոցի նմանատիպ խնդիրը պարզապես անընդունելի է:
Apple-ի մարտկոցների հզորության կտրուկ նվազման պատճառների վերաբերյալ ճշգրիտ պատասխան դեռ չկա։ Ենթադրյալ պատճառներից մեկն այս խնդիրը կապում է որոշ շրջաններում չափազանց շոգ ամառվա հետ: Ըստ մեկ այլ տարբերակի՝ պատճառն այն է, որ այս հեռախոսներում օգտագործված մարտկոցների գուցե չեն համապատասխանում որակի չափանիշներին:
Անկախ պատճառներից, փաստը մնում է փաստ, որ iPhone 14-ի և iPhone 14 Pro-ի շատ սեփականատերեր նկատում են, որ իրենց հեռախոսի մարտկոցի աշխատանքը կարճ ժամանակում վատացել է, և հեռախոսը մեկ լիցքավորմամբ ավելի քիչ է աշխատում, ինչը դժվարացնում է դրանց օգտագործումը առօրյա կյանքում:
Մարտկոցի հզորության կրճատումը կարող է լրջորեն ազդել օգտվողի փորձառության վրա: Երբ մնացորդային հզորության մակարդակն իջնում է 80%-ից, սմարթֆոնը սկսում է օգտատիրոջը հիշեցնել մարտկոցը փոխարինելու անհրաժեշտության մասին։ Ակտիվ օգտագործման դեպքում նույնիսկ iPhone 14 Pro-ում տեղադրված ժամանակակից Apple A16 մեկ չիպային համակարգը չի կարողանում ապահովել լիցքի բավարար մակարդակ ողջ օրվա ընթացքում:
IPhone 14 շարքում հայտնաբերվեցին նաև այլ խնդիրներ, որոնց պատճառով այս շարքը ավելի քիչ տարածում գտավ, քան ընկերությունը, հավանաբար, ակնկալում էր: Հենց սկզբից Apple iPhone 14-ը ավելի վատ էր վաճառվում, քան iPhone 13-ը: Հետո բազմաթիվ բողոքներ եղան. Pro տարբերակի արտաքին տեսքը շատ արագ փչանում է, իսկ հետևի վահանակը շատ խոցելի է վնասվածքների համար:
Չինաստանում iPhone 14 Pro-ի օգտատերերը դժգոհում են մի շարք խնդիրներից, այդ թվում՝ փքված մարտկոցներից և պոկված էկրաններից: Միևնույն ժամանակ, iPhone 14 Pro Max-ից օգտատերերը նույնպես դժգոհ են։ Վերջերս հերթական անգամ այրվել է հեռախոսի էկրանը, սակայն ընկերությունը պատասխանատվություն չի ստանձնել դրա համար։

Владельцы iPhone 14 и iPhone 14 Pro возмущены: У смартфонов обнаружили неприятную проблему
Многие пользователи iPhone 14 и iPhone 14 Pro жалуются на серьезные проблемы, связанные с деградацией аккумуляторов всего через 11 месяцев после приобретения смартфонов. Эта проблема возмущает владельцев, ведь смартфоны же совсем новые.
Проблемы с аккумуляторами iPhone 14 и iPhone 14 Pro
Проблема деградации аккумуляторов Apple есть во всех поколениях iPhone-ов, но в последних девайсах, которые были выпущены на рынок в сентябре 2022 года, проблема стала особенно острой.
По информации от imore.com, множество пользователей начали сообщать о существенном снижении остаточной ёмкости своих аккумуляторов. Даже через короткий промежуток времени некоторые батареи уже демонстрируют остаток ёмкости на уровне 90% и ниже. Минимальное значение, зафиксированное в опубликованных отзывах, составляет 87%. По словам многих пользователей, подобная проблема с аккумулятором у смартфона, который используется менее года, просто неприемлема.
Предположенные причины деградации
Пока нет точного ответа на причины резкой деградации аккумуляторов Apple. Одно из предположений связывает данную проблему с чрезвычайно жарким летом в некоторых регионах. Другая версия указывает на возможное несоответствие используемых батарей стандартам качества.
Независимо от причин, факт остается — многие владельцы iPhone 14 и iPhone 14 Pro сталкиваются с преждевременным ухудшением производительности аккумуляторов, что затрудняет использование устройств в повседневной жизни.
Влияние на пользовательский опыт
Снижение остаточной ёмкости аккумуляторов может серьезно повлиять на пользовательский опыт. Когда уровень остаточной ёмкости падает ниже отметки в 80%, смартфон начинает напоминать пользователю о необходимости замены батареи. При активном использовании даже современная однокристальная система Apple A16, установленная в iPhone 14 Pro, не способна обеспечивать достаточный уровень заряда на протяжении всего дня.
Другие проблемы
У серии iPhone 14 обнаруживались и другие проблемы, из-за которых серия оказалась менее популярной, чем компания наверняка рассчитывала. С самого же начала Apple iPhone 14 продавался хуже, чем iPhone 13. Затем появились многочисленные жалобы: iPhone 14 Pro с eSIM теряют сигнал и работают медленнее, чем iPhone 12 и iPhone 13, кроме того, внешний вид iPhone 14 Pro очень быстро портится, а задняя панель очень уязвима к повреждениям.
Пользователи iPhone 14 Pro в Китае жалуются на целый ряд проблем, в том числе на вздутие аккумуляторов и отклеивание экранов. Тем временем, iPhone 14 Pro Max пользователи также недовольны. У смартфона очередного владельца выгорел экран, однако компания не взяла на себя за это ответственности.