Google-ը ներկայացրել է մի քանի նոր ապրանքներ, այդ թվում՝ առաջին խաղային Chromebook-երը, ինչպես նաև Chrome OS 106 օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակը Linux միջուկի հիման վրա:
Առաջին Chromebook-երը հայտնվեցին ավելի քան տասը տարի առաջ: Մինչ այժմ դրանք համարվում են արագ, անվտանգ և հեշտ օգտագործվող սարքեր։ Այժմ, սակայն, Google-ը որոշել է ընդլայնել նոութբուքերի իր շարքը և ներկայացնել հատուկ ամպային խաղերի համար ստեղծված սարքեր:
Google-ից տեղեկացրել են, որ երեք նոր Chromebook-երում, որոնք թողարկվել են Acer-ի, ASUS-ի և Lenovo-ի հետ համագործակցությամբ, համատեղված են խաղային ապարատային ֆունկցիաները, ծրագրային ապահովում և հասանելիություն ժամանակակից գրաֆիկայով ամենաթարմ խաղերին՝ ամպային տեխնոլոգիաների միջոցով։ Այս ամենը ավելի արագ և հեշտ են դարձնում խաղերը։
Chromebook-երն ունեն՝
Խաղային Chromebook-երը կաշխատեն ամպային խաղերի երեք առաջատար հարթակների հետ՝ Xbox Cloud Gaming (Բետա), NVIDIA GeForce NOW և Amazon Luna: Նոթբուքերի տերերի համար հասանելի կլինի 1500 կոնսոլային և համակարգչային խաղ, որոնցից 200-ը՝ անվճար, այդ թվում՝ Control Ultimate Edition-ը, Overcooked 2-ը, Fortnite-ը և League of Legends-ը։
Բացի դրանից, ամպային խաղերի համար նախատեսված նոր Chromebook-երը խաղացողներին թույլ են տալիս հեշտությամբ գտնել իրենց սիրելի խաղերը և սկսել խաղալ դրանք անմիջապես: Խաղը ներբեռնելու կամ տեղադրելու կարիք չկա:
Acer-ի նոր Chromebook-ը, ինչպես նշվեց, զուտ խաղերի համար է, ուստի այն ունի մի քանի եզակի առանձնահատկություն, որոնցով այն տարբերվում է Acer-ի շարքի մյուս Chromebook-երից:
Այն ունի 16 դյույմանոց 120 Հց IPS էկրան՝ կողմերի 16:10 հարաբերակցությամբ, 2560 x 1600 լուծաչափով և կարող է ունենալ ավելի քան 100% SRGB գունային գամմա: Հետաքրքիր է նաև հակաուրվականային պաշտպանությունով հագեցած RGB ստեղնաշարը, ընդորում՝ օգտատերը կարող է ընտրել ստեղնաշարի լուսավորման յոթ գույներից մեկը կամ քառագոտի գունային տարբերակը։ Սարքն ունի նաև երկու վերև և երկու ներքև ուղղված բարձրախոսներ, որոնք ունեն ուժեղացված DTS աուդիո: Ինչ վերաբերում է պրոցեսորին, ապա դա Intel Core i7-1260P կամ Intel Core i5-1240P է (այս պրոցեսորով մոդելը կարժենա մոտ $650):
Առկա է նաև Ethernet RJ45 2,5 Գբ/վրկ LAN, երկու USB Type-C, USB Type-A և HDMI պորտ, Wi-Fi 6E և Bluetooth 5.2 աջակցություն: Մարտկոցը նախատեսված է 9 ժամ աշխատանքի համար։
Ներկառուցված է նաև Full HD վեբ-տեսախցիկ՝ աղմուկի նվազեցման ժամանակավոր աջակցությամբ և կրկնակի խոսափողներով:
Lenovo-ի նորույթը 16 դյույմանոց նոութբուք է՝ 12-րդ սերնդի Intel Core i5-1235U պրոցեսորով, առանց դիսկրետ գրաֆիկական պրոցեսորի, 8 ԳԲ օպերատիվ հիշողությամբ և մինչև 512 ԳԲ SSD տարողությամբ:
Այս բնութագրերի շնորհիվ նոութբուքը բավականին ցածր գին ունի (մոտ 600 դոլար), դրանով հանդերձ այս նութբուքով ամպային հոսքային ծառայությունների միջոցով օգտատերերը կարող են խաղալ AAA խաղեր:
Կա նաև բավականին մեծ 71 Վտժ հզորությամբ մարտկոց, որի շնորհիվ նոութբուքը մարտկոցի հաշվին կարող է աշխատել մինչև 11 ժամ: 16 դյույմանոց էկրանն ունի 2560 x 1600 լուծաչափ և 120 Հց թարմացման արագություն:
Նոութբուքն աջակցում է Wi-Fi 6E ավելի արագ միացումների համար ավելի ցածր ուշացումով, կան երկու USB-C պորտեր, երկու USB Type-A պորտեր, microSD քարտի բնիկ և ականջակալների խցիկ, բայց չկա Ethernet պորտ:
Եվ, իհարկե, սա չէր լինի խաղային նոութբուք առանց RGB լուսավորության, ստեղնաշարը հագեցած է քառագոտի լուսավորությամբ: Ստեղնաշարն ինքնին նույնպես բավականին լավն է և օժտված է հակաուրվականային պաշտպանությամբ։
Asus Chromebook Vibe CX55 Flip-ը երկուս մեկում սարք է, որը նախատեսված է ամպային խաղերի համար: Իր որոշ առանձնահատկություններով այն նման է մյուս երկու նոութբուքերին, բայց որոշ մարդիկ կարող են նախընտրել հենց սա, քանի որ սա ավելի հեշտ է տեղափոխել։ Բացի դրանից, ամպային խաղերի համար նախատեսված նոր Chromebook-ներից այս նոութբուքի էկրանը թարմացման ամենաբարձր հաճականությունն ունեցողներից մեկն է։
Ի տարբերություն մյուս երկու սարքերի՝ Asus Chromebook Vibe CX55 Flip-ը չունի 12-րդ սերնդի Intel պրոցեսորներ: Կարող եք ընտրել 11-րդ սերնդի Intel Core i7-11g5G7 (դրա հետ նոութբուքը կարժենա $800), Intel Core i5-1135G7 կամ Intel Core i3-1115G4 պրոցեսորների միջև: Օպերատիվ հիշողությունն սկսվում է 8 ԳԲ-ից և կարող է բարձրացվել մինչև 16 ԳԲ, մինչդեռ SSD-ը կարող է թարմացվել մինչև 128 ԳԲ կամ 512 ԳԲ:
Նոութբուքն ունի 144 Հց թարմացման բարձր արագությամբ էկրանով, սակայն էկրանի առավելագույն լուծաչափը FHD 1920 x 1080 է:
Մյուս կարևոր կետերը ներառում են ստեղնաշարի նարնջագույն WASD ստեղները և հակաուրվականային պաշտպանությունը: Թեև RGB լուսավորություն չկա, ստեղնաշարը լուսավորված է: Կա նաև Asus ErgoLift հանգույց, որն օգնում է ստեղնաշարը պահել մուտքագրման համար հարմարավետ դիրքում:

Google revealed several new products, including the first gaming Chromebooks and a new version of its Chrome OS 106 operating system based on the Linux kernel.
The first Chromebooks came out more than 10 years ago. Until now, they have been considered fast, safe and easy-to-use devices. Now, however, Google has decided to expand its line of laptops and introduce devices designed specifically for cloud gaming.
The three new Chromebooks, co-released with Acer, ASUS, and Lenovo, according to Google, combine gaming hardware features, access to the latest games with advanced graphics via cloud technology and software that will make gaming faster and easier.
Chromebooks come with:
Gaming Chromebooks will support three leading cloud gaming platforms - Xbox Cloud Gaming (Beta), NVIDIA GeForce NOW, and Amazon Luna. Laptop owners will have access to 1,500 console and PC games, 200 of which will be free. These include Control Ultimate Edition, Overcooked 2, Fortnite, and League of Legends.
In addition, the new Chromebooks for cloud gaming make it easy for gamers to find their favorite games and start playing them right away. No need to download the game or install it.
Acer's new Chromebook, as noted, is designed exclusively for gaming, so it has a few unique features that set it apart from other Chromebooks in the Acer lineup.
It has a 16-inch IPS screen with 120 Hz and a 16:10 aspect ratio, which is tuned to a resolution of 2560 x 1600 and can have over 100% SRGB color gamut. The RGB keyboard with ghosting technology also seems interesting, with a choice of seven colors or a 4-zone color option. The device also has two upward pointing and two downward-pointing speakers, which feature advanced DTS sound. As for the processor, it is Intel Core i7-1260P or Intel Core i5-1240P (the model with this processor will cost about $650).
There's also a 2.5 Gbps Ethernet RJ45 local area network, two USB Type-C ports, USB Type-A, and HDMI. Wi-Fi 6E is supported, as well as Bluetooth 5.2. The battery is rated for 9 hours of battery life.
There is also a built-in Full HD webcam with temporary noise cancellation and two microphones.
The novelty from Lenovo is a 16-inch laptop with a 12th-generation Intel Core i5-1235U processor without a discrete graphics processor, 8GB of RAM, and a PCIe SSD with up to 512GB of storage.
Those specs give the laptop a pretty low price (about $600), while still being able to play AAA games on it via cloud streaming services.
There's also a fairly large 71Wh battery that provides up to 11 hours of battery life. The 16-inch display has a resolution of 2560 x 1600 and a 120Hz refresh rate.
The laptop supports Wi-Fi 6E for faster connectivity with less latency, there are two USB-C ports, two USB Type-A ports, a microSD card slot, and a headphone jack, but no Ethernet port.
Well, of course, it wouldn't be a gaming laptop without RGB backlighting, so the keyboard has a four-zone backlight. The keyboard itself is also pretty good, with 1.5mm key travel and halo protection.
The Asus Chromebook Vibe CX55 Flip is a 2-in-1 device designed for cloud gaming. It is equal to the other two laptops in some respects, but for some people, it may be preferable because of its portability. In addition, this laptop has a screen with one of the highest refresh rates among the new cloud-gaming Chromebooks.
Unlike the other two devices, the Asus Chromebook Vibe CX55 Flip is not equipped with Intel 12th-generation processors. You can choose between an 11th-generation Intel Core i7-11g5G7 (the laptop with it will cost $800), an Intel Core i5-1135G7, or an Intel Core i3-1115G4. Memory starts at 8GB and can be expanded to 16GB, and the SSD can be expanded to 128GB or 512GB.
The laptop has a 144Hz high refresh rate display, but the maximum screen resolution is FHD 1920 x 1080.
Orange WASD keys on the keyboard and phantom image protection technology may also attract attention. Although there is no RGB backlighting, the keyboard is backlit. There's also the Asus ErgoLift hinge, which helps you use the keyboard in a comfortable typing position.