Ճապոնական ընկերությունը մտադիր է ասուպային արհեստական անձրևներ կազմակերպել՝ պատվերով․ ի՞նչպես է դա արվելու
12 ապրիլի, 2023  10:22
Ասուպային հոսքերը աստղագիտական, թերևս, ամենագեղեցիկ երևույթներից են, որ կարելի դիտել տիեզերքում։ Ճապոնական ALE Co ընկերությունը նախատեսում է իր Sky Canvas  նախագծի շրջանակում ստեղծել այս երևույթի արհեստական տարբերակը և այն իրականացնել պատվերով։
Ինչպես տեղեկացնում է Newatlas.com-ը, ընկերությունն իր այս գաղափարը մշակում է արդեն տասը տարի, հիմնական թույլտվություններն արդեն ստացել է, իսկ 2019-ից Երկրի ուղեծրում է գտնվում 1 սմ-անոց գնդերով լի երկու արբանյակներ։ 2024 թ․ տիեզերք կուղարկվի այսպիսի ևս մեկ արբանյակ, իսկ ասուպային արհեստական անձրևի առաջին շոուն սպասվում է 2025 թ․, որը կոմերցիոն բնույթ կկրի։ Ենթադրվում էր, որ պատվերի տեղադրումը կլինի VIP Pass NFT հարթակում, սակայն պարզ չէ, թե գործնականում ինչպես տեղի կունենա ամեն ինչ։
ALE Co Sky Canvas.JPG (141 KB)
Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ ասուպային արհեստական անձրևի շոուն տեսանելի կլինի դրա երկու կողմից անկման հետագծից 100 կմ հեռավորության վրա։ Սակայն չի նշվում, թե արդյոք շոուն այնքան պայծառ կլինի, որպեսզի դրան չխանգարի քաղաքների լուսային ֆոնը։ Ասուպային հոսքերը լավ չեն երևում այդ լուսային ֆոնի պատճառով, այդ պատճառով էլ դրանք լավ են երևում քաղաքներից դուրս գտնվող վայրերից, սակայն ոչ բոլորն են պատրաստ կարճատև այս երևույթը դիտելու համար դուրս գնալ քաղաքից։
Պարբերականը նշում է, որ ասուպային բնական հոսքը դիտելը ամենահեշտ զվարճանքներից չէ․ պետք է հաշվի առնել, թե ինչ եղանակ կլնի, երբ այն տեղի կունենա և որտեղից այն հնարավոր կլինի առավելագույնս լավ տեսնել։ Մինչդեռ երևույթի արհեստական տարբերակը թույլ կտա ընտրել դրա համար հարմար պայմաններ և դա անել դիտորդների համար առավելագույն հարմարավետությամբ։
artificial meteor shower.JPG (70 KB)
Բացի դրանից, ասուպային արհեստական հոսքը կարող է նաև օգնել գիտությանը։ Դեպի Երկիր ընկնող գնդերը կվառվեն մթնոլորտի վերին հատվածում և գիտնականներին հնարավորություն կտան տվյալներ հավաքել այդ միջավայրի մասին, որտեղ արբանյակները չեն թռչում, որտեղ չեն բարձրանում օդապարիկները։ Այդ տվյալները կարող են օգտակար լինել հատկապես Երկրի կլիմայական մոդելները կատարելագործելու համար:
Պարբերականը նաև նշում է, որ Երկրի բնակիչների, արբանյակների և ինքնաթիռների համար արհեստական ​​երկնաքարերն ընդհանրապես որևէ վտանգ չեն ներկայացնում, քանզի դրանք բավականաչափ փոքր են ամբողջությամբ կայրվեն մթնոլորտի վերին շերտում:

Meteor showers are perhaps one of the most beautiful astronomical phenomena that can be observed in the universe. The Japanese company ALE Co plans to create an artificial version of this phenomenon as part of its Sky Canvas project and implement it on demand.
As Newatlas.com informs, the company has been developing this idea for ten years, has already received the main permits, and since 2019, two satellites filled with 1cm spheres have been in the Earth's orbit.
Another such satellite will be sent into space in 2024, and the first show of artificial meteor showers is expected in 2025, which will be of a commercial nature. It was assumed that the respective order placement would be on the VIP Pass NFT platform, but it is not clear how everything will happen in practice.
ALE Co Sky Canvas.JPG (141 KB)
According to the representatives of the company, this artificial meteor shower show will be visible on both sides of it at a distance of 100 km from the fall trajectory. However, it is not mentioned whether this show will be bright enough to not be disturbed by the light background of the cities. Meteor showers can't be seen well because of that light background, whereas they can be seen well from places outside cities, but not everyone is ready to go out of town to see this short-lived phenomenon.
The newspaper notes that watching a natural meteor shower is not one of the easiest entertainments. You have to take into account what the weather will be like, when it will happen, and where it will be possible to see it as well as possible. Meanwhile, the artificial version of this phenomenon will enable to choose suitable conditions for it, and to do it with maximum comfort for the observers.
artificial meteor shower.JPG (70 KB)
Apart from that, an artificial meteor shower can also help science. Orbs falling to Earth will burn up in the upper atmosphere and enable scientists to collect data about that environment where satellites do not fly, where hot air balloons do not rise. These data can be especially useful for improving Earth's climate models.
The paper adds that artificial meteorites pose no threat at all to Earth's inhabitants, satellites, and aircrafts because they are small enough to burn up completely in the upper atmosphere of our planet.