Google-ը նախատեսում է իր որոնողական համակարգում ներդնել արհեստական բանականության (ԱԲ) գործառույթ, որն ի տարբերություն այլ ընկերությունների նմանատիպ գործիքների, կխոսի։ Այս մասին հայտարարել է կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Սունդար Պիչայը։ Ակնկալվում է, որ սա կօգնի ընկերությանը մրցակցել ChatGPT չատբոտի հետ, ինչպես նաև լուծել բիզնեսում առկա մի շարք այլ խնդիրներ։
Ինչպես տեղեկացնում է The Wall Street Journal-ը, այս ֆունկցիայի գործարկումից հետո օգտատերերը կկարողանան բառացիորեն շփվել որոնողական համակարգի հետ՝ նրան հարցեր տալով և պատասխաններ ստանալով ԱԲ-ից։ Փորձարկվում է նաև համակարգ, որը թույլ կտա նախնական հարցման առաջին պատասխանները ստանալուց հետո համակարգչին պարզաբանող հարցեր տալ։
Այս նորարարությունների ներդրման ժամկետները Google-ի ղեկավարը դեռ չի նշել։
Դեռևս հայտնի չէ, թե ինչ ձայնով կխոսի որոնողական ԱԲ-ն և ինչ բարբառներ կկարողանա հասկանալ։
Պիչայը պարբերականին տված հարցազրույցում նաև նշել է, որ Google-ը կշարունակի կատարելագործել այս տարվա փետրվարին ներկայացված Bard չատբոտը։ Ընկերությունն աշխատում է նաև նոր նմանատիպ տեխնոլոգիայի վրա, որպեսզի մրցի Microsoft-ի հետ։
Նշենք, որ վերջերս Google-ը փորձարկում է ԱԲ-ի նոր հնարավորություններ Gmail-ում և այլ պրոդուկտներում: Microsoft-ը, սակայն, նույնպես հետ չի մնում։ Վերջերս Edge բրաուզերի վեբ տարբերակում գործարկվել է Bing Image Creator-ը, որը տեքստային նկարագրության հիման վրա պատկերներ ստեղծելու գործիք է։

Google plans to introduce an artificial intelligence (AI) function into its search engine, which, unlike similar tools from other companies, will speak. This was announced by Sundar Pichai, the executive director of the corporation. It is expected that this will help the company to compete with the ChatGPT chat-bot, as well as solve a number of other problems in the business.
As reported by The Wall Street Journal, after the launch of this function, users will be able to literally communicate with the search engine, asking it questions and receiving answers from the AI. Google is also testing a system that will allow the computer to ask clarifying questions after receiving the first answers to the initial question.
The head of Google has not yet specified the dates of introduction of these innovations.
It is not yet known what voice search engine will have and what dialects it will be able to understand.
In the interview, Pichai also mentioned that Google will continue to improve the Bard chat-bot presented in February of this year. The company is also working on a new similar technology to compete with Microsoft.
Google has been testing new AI features in Gmail and other products recently. However, Microsoft does not lag behind either. Recently, the web version of the Edge browser launched Bing Image Creator, a tool for creating images based on text descriptions.