Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը YouTube-ի գործընկերներից ստացել է «բանավոր հավաստիացումներ», որ Հայաստանում դրամայնացման (monetization) ակտիվացումը սպասվում է ապրիլի վերջին կամ մայիսի սկզբին։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 16-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը տևական ժամանակ բանակցություններ է վարել Google և YouTube ընկերությունների հետ՝ երկրում YouTube-ի գործընկերային ծրագիրն ակտիվացնելու նպատակով։ Ինչպես հայտնել է նախարարը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Երևան կատարած այցի ընթացքում YouTube ընկերությունը պաշտոնապես հայտարարել է Հայաստանում բովանդակության դրամայնացման մեխանիզմը գործարկելու պատրաստակամության մասին։ Նախարարի խոսքով՝ բանավոր խորհրդակցությունների ընթացքում նշվել է, որ դրամայնացման ակտիվացումը սպասվում է գարնանը՝ մոտավորապես ապրիլի վերջին կամ մայիսի սկզբին։
Զուգահեռաբար կառավարությունը շարունակում է բանակցությունները մի շարք գլոբալ վճարային համակարգերի հետ։ Մասնավորապես, շարունակվում է երկխոսությունը PayPal ընկերության հետ։ Ներկայումս համակարգը Հայաստանում աջակցում է միջոցների փոխանցմանը, սակայն դրանք ստանալու հնարավորությունը նախկինի պես մնում է սահմանափակ։ Այս ուղղությամբ գործընկերների հետ բանակցությունները շարունակվում են։
Ինչ վերաբերում է Stripe համակարգին, այն դեռևս անհասանելի է հայաստանյան շուկայում, սակայն իշխանությունները դիտարկում են բանակցությունների արդյունքում դրա մուտքը երկիր ապահովելու հնարավորությունը։ Ընդհանուր առմամբ, նախարարի խոսքով, երկխոսություն է վարվում ոչ միայն այս երկու ընկերությունների, այլև մի շարք այլ միջազգային տեխնոլոգիական և վճարային հարթակների հետ՝ գլոբալ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա Հայաստանի ներկայությունն ուժեղացնելու նպատակով։
Հայրապետյանը նաև ընդգծել է, որ բանակցություններում ակտիվորեն օգտագործվում է օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրված հուշագրի պոտենցիալը, որը լրացուցիչ հիմք է ծառայում տեխնոլոգիական համագործակցության ընդլայնման և երկրի թվային հնարավորությունների կապիտալիզացիայի համար։

Министерство высокотехнологичной промышленности получило «устные заверения» от партнеров YouTube о том, что активация монетизации в Армении ожидается в конце апреля или начале мая. Об этом сегодня, 16 февраля, заявил на пресс-конференции заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапеятн.
Он напомнил, что правительство Армении на протяжении длительного времени вело переговоры с компаниями Google и YouTube с целью активации в стране партнерской программы YouTube. Как сообщил министр, в ходе визита в Ереван вице-президента США Джей Ди Вэнса компания YouTube официально объявила о готовности запустить в Армении механизм монетизации контента. По словам министра, в ходе устных консультаций было отмечено, что активация монетизации ожидается весной — ориентировочно в конце апреля или начале мая.
Параллельно правительство продолжает переговоры с рядом глобальных платежных сервисов. В частности, продолжается диалог с компанией PayPal. В настоящее время сервис поддерживает в Армении перевод средств, однако возможность их получения по-прежнему остается ограниченной. Переговоры с партнерами в этом направлении продолжаются.
Что касается сервиса Stripe, он пока остается недоступным на армянском рынке, однако власти рассматривают возможность его выхода в страну по итогам переговоров. В целом, по словам министра, ведется диалог не только с этими двумя компаниями, но и с рядом других международных технологических и платежных платформ с целью усиления присутствия Армении на глобальной технологической карте.
Айрапетян также подчеркнул, что в переговорах активно используется потенциал меморандума, подписанного 8 августа между Соединенными Штатами Америки и Республикой Армения, который служит дополнительной основой для расширения технологического сотрудничества и капитализации цифровых возможностей страны.