Աստղագետները բարդ օրգանական մոլեկուլներ են հայտնաբերել Ծիր Կաթինի սահմաններից դուրս գտնվող երիտասարդ աստղի շուրջ սառույցի մեջ, ինչը առաջին դեպքն է, երբ կյանք առաջացնող միացություններ են հայտնաբերվել մեր գալակտիկայի սահմաններից դուրս։ Հայտնագործությունը ենթադրում է, որ կյանքի քիմիական բաղադրիչները կարող են շատ ավելի տարածված լինել տիեզերքում, քան նախկինում կարծում էին, հաղորդում է EurekAlert-ը։
Ջեյմս Ուեբի տիեզերական աստղադիտակի միջին ինֆրակարմիր գործիքի միջոցով Մերիլենդի համալսարանի և ՆԱՍԱ-ի հետազոտող Մարթա Սևիլոյի գլխավորած միջազգային խումբը ST6 անունով նախաաստղի շուրջ գտնվող սառույցում, որը գտնվում է Երկրից մոտավորապես 160,000 լուսային տարի հեռավորության վրա, հայտնաբերել է հինգ տարբեր ածխածնային միացություններ։
Առաջին հայտնաբերումը Ծիր Կաթինի սահմաններից դուրս
Խումբը հայտնաբերել է մեթանոլ և էթանոլ՝ Երկրի վրա հանդիպող տարածված սպիրտներ, ինչպես նաև արդյունաբերական միացություններ՝ մեթիլֆորմատ և ացետալդեհիդ։ Առավել նշանակալիցը քացախաթթվի՝ քացախի հիմնական բաղադրիչի, առաջին վերջնական հայտնաբերումն էր տիեզերական սառույցում։ Հետազոտողները նաև դիտարկել են սպեկտրալ առանձնահատկություններ, որոնք ենթադրում են գլիկոլալդեհիդի հնարավոր առկայություն, որը շաքարների հետ կապված մոլեկուլ է և ՌՆԹ բաղադրիչների նախորդ, չնայած հաստատման համար անհրաժեշտ է հետագա վերլուծություն։
«Մինչև Ուեբը, մեթանոլը միակ բարդ օրգանական մոլեկուլն էր, որը համոզիչ կերպով հայտնաբերվել էր նախաաստղերի շուրջ սառույցում, նույնիսկ մեր սեփական գալակտիկայում», - բացատրեց Սևիլոն, ըստ Astrophysical Journal Letters-ի։ «Մեր նոր դիտարկումների բացառիկ որակը օգնեց մեզ հավաքել հսկայական քանակությամբ տեղեկատվություն մեկ սպեկտրից, ավելին, քան երբևէ»։
Արդյունքները, որոնք հրապարակվել են Astrophysical Journal Letters-ում 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, ներկայացնում են հսկայական առաջընթաց արտերկրային միջավայրերում բարդ օրգանական մոլեկուլներ հայտնաբերելու գործում՝ օգտագործելով Ուեբի աննախադեպ զգայունությունը և սպեկտրալ լուծաչափը։
Հետևանքները վաղ տիեզերքի քիմիայի համար
Այս հայտնագործությունը հատկապես ուշագրավ է դարձնում այն ​​կոշտ միջավայրը, որտեղ հայտնաբերվել են այս մոլեկուլները։ Մեծ Մագելանի ամպը պարունակում է մեր Արեգակնային համակարգում հայտնաբերված ծանր տարրերի միայն մեկ երրորդից մինչև կեսը և ենթարկվում է շատ ավելի ուժեղ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման՝ պայմաններ, որոնք նման են վաղ տիեզերքի գալակտիկաներին։
«Ցածր մետաղականությամբ միջավայրը հետաքրքիր է, քանի որ այն նման է վաղ տիեզերական դարաշրջանների գալակտիկաներին», - նշել է Սևիլոն: «Այն, ինչ մենք ուսումնասիրում ենք Մեծ Մագելանի ամպում, կարող է կիրառվել այս ավելի հեռավոր գալակտիկաները շատ ավելի երիտասարդ տիեզերքից հասկանալու համար»:
Կիլի համալսարանի դոկտոր Ժակո վան Լունը, որը մասնակցել է ուսումնասիրությանը, ընդգծել է աստղաբիոլոգիայի համար դրա հետևանքները. «Քացախաթթուն, մեթիլ ֆորմատը և, հնարավոր է, գլիկոլալդեհիդը բոլորը կապված են առաջին շաքարների ստեղծման հետ, որոնք կազմում են ՌՆԹ-ի և ԴՆԹ-ի հիմքը՝ կյանքի հիմքը»: Նրանց հայտնագործությունը, նույնպես Մեծ Մագելանի ամպ գալակտիկայի անաղարտ միջավայրում, ենթադրում է, որ կյանքը կարող է ծագել Երկրից շատ ավելի վաղ»:
Ուսումնասիրության համահեղինակ Ուիլ Ռոչան Լեյդենի համալսարանից բացատրեց, որ այս բարդ օրգանական մոլեկուլները ձևավորվում են քիմիական ռեակցիաների միջոցով՝ թե՛ գազային փուլերում, թե՛ միջաստղային փոշու հատիկների սառցե մակերեսների վրա: Հայտնագործությունը հաստատում է տեսական մոդելները, որոնք ցույց են տալիս, որ փոշու հատիկների մակերեսային քիմիան խթանում է բարդ մոլեկուլների սինթեզը, նույնիսկ դժվարին միջավայրերում, որտեղ քիմիական ռեակցիաների համար ավելի քիչ ծանր տարրեր կան:

Астрономы обнаружили сложные органические молекулы, замороженные во льду вокруг молодой звезды за пределами Млечного Пути, это стало первым случаем обнаружения жизнеобразующих соединений за пределами нашей галактики. Открытие позволяет предположить, что химические ингредиенты для жизни могут быть гораздо более широко распространены во Вселенной, чем считалось ранее, пишет EurekAlert.
Используя инфракрасный инструмент среднего диапазона космического телескопа Джеймса Уэбба, международная команда под руководством научного сотрудника Университета Мэриленда и NASA Марты Севило идентифицировала пять различных соединений на основе углерода во льду, окружающем протозвезду под названием ST6 в Большом Магеллановом Облаке, расположенном примерно в 160 000 световых лет
от Земли.
Первая находка за пределами Млечного Пути
Команда обнаружила метанол и этанол — распространённые спирты, встречающиеся на Земле, — а также промышленные соединения метилформиат и ацетальдегид. Наиболее значимым стало первое убедительное обнаружение уксусной кислоты, основного компонента уксуса, в космическом льду. Исследователи также наблюдали спектральные особенности, указывающие на возможное присутствие гликольальдегида, молекулы, родственной сахарам и являющейся предшественником компонентов РНК, хотя для подтверждения требуется дальнейший анализ.
«До «Уэбба» метанол был единственной сложной органической молекулой, убедительно обнаруженной во льду вокруг протозвёзд, даже в нашей собственной галактике», — пояснила Севило, передает Astrophysical Journal Letters. «Исключительное качество наших новых наблюдений помогло нам собрать огромное количество информации из одного спектра, больше, чем когда-либо прежде».
Результаты, опубликованные в Astrophysical Journal Letters 20 октября 2025 года, представляют собой монументальный прорыв в обнаружении сложных органических молекул во внеземных условиях с использованием беспрецедентной чувствительности и спектрального разрешения «Уэбба».
Последствия для химии ранней Вселенной
Особенно примечательным это открытие делает суровая среда, в которой были найдены эти молекулы. Большое Магелланово Облако содержит только одну треть или половину тяжелых элементов, обнаруженных в нашей солнечной системе, и подвергается воздействию гораздо более сильного ультрафиолетового излучения — условия, схожие с галактиками ранней вселенной.
«Среда с низкой металличностью интересна тем, что она схожа с галактиками более ранних космологических эпох», — отметил Севило. «То, что мы изучаем в Большом Магеллановом Облаке, мы можем применить для понимания этих более далеких галактик времен, когда вселенная была гораздо моложе».
Доктор Якко ван Лун из Университета Киля, внесший вклад в исследование, подчеркнул значение для астробиологии: «Уксусная кислота, метилформиат и возможно гликольальдегид — все они связаны с созданием первых сахаров, которые формируют основу РНК и ДНК — фундамент жизни. Обнаружение их также в более pristine среде галактики Большого Магелланова Облака предполагает, что жизнь могла зародиться в других местах гораздо раньше, чем на Земле».
Соавтор исследования Уилл Роша из Лейденского университета объяснил, что эти сложные органические молекулы образуются в результате химических реакций как в газовых фазах, так и на ледяных поверхностях межзвездных пылевых зерен. Обнаружение подтверждает теоретические модели, показывающие, что поверхностная химия на пылевых зернах управляет синтезом сложных молекул, даже в сложных условиях с меньшим количеством доступных тяжелых элементов для химических реакций.