Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է առողջապահական ծառայություններ մատուցող Hims & Hers Health ընկերությունը, որի բաժնետոմսերը աճել են 42.12%–ով։ Հաջորդը ինքնավար տրանսպորտային տեխնոլոգիաների մշակմամբ զբաղվող Aurora Innovation–ն է՝ 41.53% աճով։ Եռյակը եզրափակում է մոբայլ հավելվածների առաջխաղացման ծառայություններ մատուցող AppLovin ընկերությունը՝ 35.77% աճով։
Ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է դեղագործական ոլորտում գործող West Pharmaceutical Services ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի գինը մեկ շաբաթում նվազել է 33.22%–ով։ Հաջորդը թվային գովազդի պլատֆորմ տրամադրող The Trade Desk ընկերությունն է՝ 31.66% անկումով։ Եռյակը եզրափակում է Ֆինանսական ծառայությունների տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող Fidelity National Information Services ընկերության՝ 17.31% անկումով։
Ուոլ Սթրիթը ուրբաթ փակվել է խառը արդյունքներով։ Nasdaq-ը հասել է ռեկորդային բարձր մակարդակի, ինչին նպաստել է Nvidia-ի 2,6% աճը: Այնուամենայնիվ, Microsoft-ը և Amazon-ը անկում են գրանցել՝ ազդելով ավելի լայն շուկայի վրա: S&P 500-ը նվազել է 0,01%-ով, Nasdaq-ն աճել է 0,41%-ով, Dow Jones-ը նվազել է 0,37%-ով։ Չնայած ուրբաթ օրվա խառը արդյունքներին, ընդհանուր առմամբ ֆոնդային շուկան անցած շաբաթվա ընթացքում աճել է՝ S&P 500-ը՝ 1,5%-ով, Nasdaq-ը՝ 2,6%-ով, իսկ Dow-ը՝ 0,5%-ով: ԱՄՆ ֆոնդային բորսաները երկուշաբթի փակ են՝ երկրում նշվող Նախագահի օրվա կապակցությամբ։
Հինգշաբթի ռուսական ռուբլին և ֆոնդային շուկան աճել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցից հետո, որի ընթացքում նրանք քննարկել են Ուկրաինայում պատերազմին վերջ տալու հնարավոր քայլերը: Ռուբլու փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ աճել է 3,7%-ով՝ հասնելով 90,50-ի, ինչը 2024 թվականի սեպտեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարդակն է։ Մոսկվայի բորսայի (MOEX) ինդեքսը հինգշաբթի աճել է 5,9%-ով։ Ռուսական բաժնետոմսերի աճը գլխավորել են խոշոր կորպորացիաները, այդ թվում՝ Գազպրոմը, Սբերբանկը և Նովատեկը: Ալյումին արտադրող Rusal-ի բաժնետոմսերը Հոնկոնգում աճել են գրեթե 25%-ով: Չնայած այս ձեռքբերումներին, արևմտյան ներդրողները դեռևս չեն կարողանում ակտիվներ գնել MOEX-ում՝ շարունակվող պատժամիջոցների պատճառով, և առևտուրը տեղափոխվել է արտաբորսայական շուկա:
Meta Platforms-ը տպավորիչ հաղթարշավ է գրանցում։ Ընկերությունը 20 օր անընդմեջ աճով է փակվում։ Տարեսկզբից Meta-ի բաժնետոմսերը աճել են 25,8%-ով՝ զգալիորեն գերազանցելով «Հրաշալի յոթնյակի» տեխնոլոգիական մյուս հսկաների արդյունքները։ Ուրբաթ ընկերության բաժնետոմսերը փակվել են ռեկորդային բարձր մակարդակով՝ 736,67 դոլար մեկ բաժնետոմսի դիմաց։ Meta-ի հաջողությանը նպաստում է ներդրողների լավատեսությունը, որը պայմանավորված է ընկերության եկամուտների մասին ուժեղ զեկույցով եւ այն հեռանկարով, որ Meta–ն նախատեսում է 65 միլիարդ դոլար ներդնել արհեստական բանականության մեջ։
Ուրբաթ Dell Technologies-ի բաժնետոմսերի գինն աճել է այն լուրերից հետո, որ ընկերությունը մոտ է 5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ԱԲ սերվերի գործարքի ավարտին՝ Իլոն Մասկի ԱԲ ստարտափի՝ xAI-ի հետ: Պոտենցիալ գործարքը ներառում է xAI սերվերների գնումներ, որոնք սնուցվում են Nvidia-ի GB200 չիպերով: Վերջին 12 ամիսների ընթացքում Dell-ի բաժնետոմսերն աճել են ավելի քան 30%-ով, իսկ ուրբաթ աճել են 4%–ով՝ հասնելով 114,38 դոլարի։
Intel–ի (INTC) բաժնետոմսերը շաբաթվա կտրվածքով 23% աճ են գրանցել, ինչն ամենամեծն է 2000 թվականից ի վեր։ Սա պայմանավորված է ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի այն հայտարարությամբ, որ Թրամփի վարչակազմը ջանքեր է գործադրելու, որպեսզի ԱԲ-ն ԱՄՆ-ում կառուցվի ամերիկյան նախագծված և արտադրված չիպերով: Այս հայտարարության հաջորդ օրը միայն Intel-ի բաժնետոմսերը 6% աճ են գրանցել։
Moderna-ի (MRNA) բաժնետոմսերը ուրբաթ շուկայի բացվելուց անմիջապես հետ աճել են ավելի քան 2%-ով: Դեղագործական ընկերությունը, որի հիմնադիրներից է հայազգի գործարար Նուբար Աֆեյանը, անցած տարվա չորրորդ եռամսյակում գրանցել է 966 միլիոն դոլարի հասույթ՝ գերազանցելով Ուոլ Սթրիթի կանխատեսումը։ Հասույթի մեծ մասը ստացվել է COVID-19–ի դեմ պատվաստանյութից՝ Spikevax-ից, որը 3,1 միլիարդ դոլարի վաճառք է ունեցել:
2025 թվականի փետրվարի 11-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում տեղաբաշխվել է 30 մլրդ դրամի պետական պարտատոմս, որոնք մարվելու են 2029թ. ապրիլի 29–ին։ Հրապարակային աճուրդը ունեցել է 4 մասնակից, որոնց կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 55.486 մլրդ դրամ։ Տեղաբաշխված պետական պարտատոմսերի միջին կշռված գինը կազմել է 95.9201 դրամ, իսկ եկամտաբերությունը՝ 9.7988 տոկոս:
Հունվարին ԱՄՆ-ում սպառողական գները սպասվածից ավելի են աճել։ Սպառողական գների ինդեքսը հունվարին աճել է 0,5%-ով, մինչդեռ տնտեսագետները ակնկալում էին 0,3% ամսական աճ։ Սա ամենամեծ ամսական աճն է վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում։ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Ջերոմ Փաուելը հայտարարել է, որ գնաճը դեռևս չափազանց բարձր է, և որ Կենտրոնական բանկը «դեռ չի հասել» իր 2% նպատակակետին: Քանի որ գնաճը սպասվածից ավելի ուժեղ է, իսկ աշխատաշուկան մնում է կայուն, թրեյդերներն ակնկալում են, որ ԱՄՆԴաշնային պահուստային համակարգը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը կայուն կպահի առնվազն մինչև այս տարվա սեպտեմբեր։
Հունվարին ԱՄՆ-ի մանրածախ վաճառքը ամենամեծ ամսական անկումն է գրանցել վերջին երկու տարվա ընթացքում։ Գրանցվել է 0,9% անկում, ինչը զգալիորեն գերազանցում է տնտեսագետների 0,1% անկման սպասումները: Ենթադրվում է, որ անձնական գնումներն արգելակել են երկրի մեծ մասում գրանցված սաստիկ ձնաբքերը և Լոս Անջելեսի անտառային հրդեհները։ Որոշ տնտեսագետներ նաև որպես պոտենցիալ գործոններ մատնանշում են գնաճը և Թրամփի նոր սակագների շուրջ անորոշությունը:
ԱՄՆ արտադրանքի ծավալը հունվարին անսպասելիորեն անկում է ապրել, ինչը պայմանավորված էր ավտոարտադրության կտրուկ անկմամբ: Արդյունաբերական արտադրանքը նվազել է 0,1 տոկոսով, մինչդեռ տնտեսագետները կանխատեսում էին 0,1% աճ։ Տարեկան կտրվածքով, սակայն, արդյունաբերական արտադրանքը աճել է 1,0%-ով։ Արտադրական ոլորտը, որը կազմում է ԱՄՆ տնտեսության 10,3%-ը, աստիճանաբար վերականգնվում է այն բանից հետո, երբ Դաշնային պահուստային համակարգը սկսեց նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 2024 թվականի սեպտեմբերին։ Սակայն աճում են մտավախությունները, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առևտրային քաղաքականությունը, ներառյալ նոր մաքսատուրքերը, կարող են խաթարել մատակարարման շղթաները, բարձրացնել ապրանքների արժեքը և դանդաղեցնել վերականգնումը:
ԱՄՆ ներմուծման գները հունվարին համեստ աճ են գրանցել՝ 0,3%, ինչը մի փոքր ցածր է տնտեսագետների կանխատեսած 0,4%-ից։ Հունվարի աճը հիմնականում պայմանավորված է վառելիքի գների 3,2% աճով։ Պարենային ապրանքների գները նույնպես աճել են 0,2%-ով, թեև դա կտրուկ դանդաղում է դեկտեմբերի 3,0% աճի համեմատ: Այնուամենայնիվ, մեքենաների և սպառողական ապրանքների գները նվազել են՝ նպաստելով որոշ գնաճային ճնշման փոխհատուցմանը:
Եվրագոտու արդյունաբերական արտադրանքը դեկտեմբերին կրճատվել է ավելի, քան սպասվում էր՝ ցույց տալով, որ ոլորտում անկումը շարունակվում է, չնայած կայունացման որոշ նշաններին: Արդյունաբերական արտադրանքը ամսական կտրվածքով նվազել է 1,1%-ով, տարեկան անկումը 2,0% է։ Անկման հիմնական գործոններն են Էներգիայի թանկ ծախսերը, եւ պատվերների նվազումը: Ակնկալվում է, որ պողպատի և ալյումինի վրա ԱՄՆ նոր մաքսատուրքերն ավելի կվնասեն եվրոպական արդյունաբերությանը: Չինական ապրանքները, որոնք ուղղորդվում են դեպի եվրոպական շուկաներ ԱՄՆ մաքսատուրքերի պատճառով, կարող են մեծացնել մրցակցությունը տեղական արտադրողների համար

Among companies with a market capitalization of at least $10 billion, the biggest gainer last week was healthcare service provider Hims & Hers Health, whose shares rose 42.12%. Next was Aurora Innovation, which develops autonomous transportation technologies, with a 41.53% increase. The top three was rounded out by mobile app promotion services provider AppLovin, with a 35.77% increase.
The top three largest-cap companies with the biggest losses last week starts with West Pharmaceutical Services, a pharmaceutical company whose stock price fell by 33.22% in a week. Next is The Trade Desk, a digital advertising platform provider, with a 31.66% decline. And this top three is rounded out by Fidelity National Information Services, a financial services technology solutions provider, with a 17.31% decline.
Wall Street closed with mixed results on Friday. The Nasdaq hit a record high, helped by a 2.6% gain of Nvidia. However, Microsoft and Amazon fell, weighing on the broader market. The S&P 500 fell 0.01%, the Nasdaq rose 0.41%, and the Dow Jones fell 0.37%. Despite Friday's mixed results, the stock market as a whole rose last week, with the S&P 500 up 1.5%, the Nasdaq up 2.6%, and the Dow up 0.5%. US stock markets were closed on Monday for Presidents' Day.
The Russian ruble and stock market rose on Thursday after a phone call between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin, during which they discussed possible steps to end the war in Ukraine. The ruble rose 3.7% against the US dollar to 90.50, its highest level since September 2024. The Moscow Exchange (MOEX) index rose 5.9% on Thursday. The rise in Russian stocks was led by large corporations, including Gazprom, Sberbank, and Novatek. Shares of aluminum producer Rusal rose almost 25% in Hong Kong. Despite these gains, Western investors are still unable to buy assets on the MOEX due to ongoing sanctions on Russia, and trading has moved to the over-the-counter market.
Meta Platforms is on a spectacular run. The company has closed 20 straight days of gains. Meta shares have risen 25.8% year-to-date, significantly outperforming the other tech giants in the Magnificent Seven. This company’s shares closed at a record high of $736.67 per share on Friday. Meta’s success is fueled by investor optimism due to a strong earnings report and the prospect of Meta planning to invest $65 billion in artificial intelligence (AI).
Dell Technologies shares rose on Friday after news that the company is close to closing a $5 billion AI server deal with Elon Musk’s AI startup, xAI. The potential deal includes purchases of xAI servers powered by Nvidia’s GB200 chips. Dell shares have risen more than 30% over the past 12 months and were up 4% on Friday to $114.38.
Intel (INTC) shares rose 23% for the week, their biggest weekly gain since 2000, after Vice President JD Vance said the Trump administration would push for the AI to be built in the US, with American-designed and manufactured chips. The day after this announcement, Intel shares alone rose 6%.
Moderna (MRNA) shares rose more than 2% immediately after the stock market opened on Friday. The pharmaceutical company, co-founded by Armenian American businessman Noubar Afeyan, reported a 2024 fourth-quarter revenue of $966 million, beating Wall Street estimates. The bulk of the revenue came from its COVID-19 vaccine, Spikevax, which generated $3.1 billion in sales.
On February 11, a total of 30 billion drams of government bonds were placed on Armenia’s securities market, which will be redeemed on April 29, 2029. The respective public auction had four participants, and the total amount of bids submitted by them was 55.486 billion drams. The weighted average price of the placed government bonds amounted to 95.9201 drams, and the yield was 9.7988 percent.
Consumer prices in the US rose more than expected in January. The Consumer Price Index rose 0.5% in January, while economists had expected a 0.3% monthly increase. This is the largest monthly increase in the past year and a half. Federal Reserve chairman Jerome Powell stated that inflation is still too high and that the Central Bank had not yet reached its 2% target. Since inflation is stronger than expected and the labor market remains solid, traders expect the US Federal Reserve to keep the refinancing rate steady at least until September of this year.
US retail sales fell 0.9% in January, their biggest monthly decline in two years—well above economists' expectations for a 0.1% decline. Personal purchases are thought to have been held back by heavy snowstorms across much of the country and wildfires in Los Angeles. Also, some economists point to inflation and uncertainty over Trump's new tariffs as potential factors.
US manufacturing output unexpectedly fell in January due to a sharp decline in automobile production. Industrial output fell 0.1%, compared with economists’ expectations for a 0.1% gain. But on an annualized basis, industrial output rose 1.0%. The manufacturing sector, which accounts for 10.3% of the US economy, has been gradually recovering since the Federal Reserve began cutting refinancing interest rates in September 2024. But concerns are growing that President Donald Trump’s trade policies, including new tariffs, could disrupt supply chains, raise the cost of goods, and slow the recovery.
US import prices rose modestly in January, rising 0.3%, slightly below economists’ forecast of 0.4%. January’s increase was driven largely by a 3.2% increase in fuel prices. Food prices also rose 0.2%—although that was a sharp slowdown from December’s 3.0% increase. However, prices for cars and consumer goods fell, helping to offset some of the inflationary pressure.
Eurozone industrial output fell more than expected in December, suggesting that the sector's decline is continuing despite some signs of stabilization. Industrial output fell 1.1% month-on-month, and the annual decline was 2.0%. The main factors behind this decline were higher energy costs and a drop in orders. New US tariffs on steel and aluminum are expected to further hurt European industry. Chinese goods which are directed to European markets due to US tariffs could increase competition for local producers.