Առնվազն 10 միլիարդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություններից նախորդ շաբաթ ամենամեծ աճը գրանցել է առողջապահական ծառայություններ մատուցող Hims & Hers Health ընկերությունը, որի բաժնետոմսերը աճել են 42.12%–ով։ Հաջորդը ինքնավար տրանսպորտային տեխնոլոգիաների մշակմամբ զբաղվող Aurora Innovation–ն է՝ 41.53% աճով։ Եռյակը եզրափակում է մոբայլ հավելվածների առաջխաղացման ծառայություններ մատուցող AppLovin ընկերությունը՝ 35.77% աճով։
Ամենամեծ կորուստը գրանցած՝ խոշոր կապիտալիզացիայով ընկերությունների եռյակը բացում է դեղագործական ոլորտում գործող West Pharmaceutical Services ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի գինը մեկ շաբաթում նվազել է 33.22%–ով։ Հաջորդը թվային գովազդի պլատֆորմ տրամադրող The Trade Desk ընկերությունն է՝ 31.66% անկումով։ Եռյակը եզրափակում է Ֆինանսական ծառայությունների տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող Fidelity National Information Services ընկերության՝ 17.31% անկումով։
Ուոլ Սթրիթը ուրբաթ փակվել է խառը արդյունքներով։ Nasdaq-ը հասել է ռեկորդային բարձր մակարդակի, ինչին նպաստել է Nvidia-ի 2,6% աճը: Այնուամենայնիվ, Microsoft-ը և Amazon-ը անկում են գրանցել՝ ազդելով ավելի լայն շուկայի վրա: S&P 500-ը նվազել է 0,01%-ով, Nasdaq-ն աճել է 0,41%-ով, Dow Jones-ը նվազել է 0,37%-ով։ Չնայած ուրբաթ օրվա խառը արդյունքներին, ընդհանուր առմամբ ֆոնդային շուկան անցած շաբաթվա ընթացքում աճել է՝ S&P 500-ը՝ 1,5%-ով, Nasdaq-ը՝ 2,6%-ով, իսկ Dow-ը՝ 0,5%-ով: ԱՄՆ ֆոնդային բորսաները երկուշաբթի փակ են՝ երկրում նշվող Նախագահի օրվա կապակցությամբ։
Հինգշաբթի ռուսական ռուբլին և ֆոնդային շուկան աճել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցից հետո, որի ընթացքում նրանք քննարկել են Ուկրաինայում պատերազմին վերջ տալու հնարավոր քայլերը: Ռուբլու փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ աճել է 3,7%-ով՝ հասնելով 90,50-ի, ինչը 2024 թվականի սեպտեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարդակն է։ Մոսկվայի բորսայի (MOEX) ինդեքսը հինգշաբթի աճել է 5,9%-ով։ Ռուսական բաժնետոմսերի աճը գլխավորել են խոշոր կորպորացիաները, այդ թվում՝ Գազպրոմը, Սբերբանկը և Նովատեկը: Ալյումին արտադրող Rusal-ի բաժնետոմսերը Հոնկոնգում աճել են գրեթե 25%-ով: Չնայած այս ձեռքբերումներին, արևմտյան ներդրողները դեռևս չեն կարողանում ակտիվներ գնել MOEX-ում՝ շարունակվող պատժամիջոցների պատճառով, և առևտուրը տեղափոխվել է արտաբորսայական շուկա:
Meta Platforms-ը տպավորիչ հաղթարշավ է գրանցում։ Ընկերությունը 20 օր անընդմեջ աճով է փակվում։ Տարեսկզբից Meta-ի բաժնետոմսերը աճել են 25,8%-ով՝ զգալիորեն գերազանցելով «Հրաշալի յոթնյակի» տեխնոլոգիական մյուս հսկաների արդյունքները։ Ուրբաթ ընկերության բաժնետոմսերը փակվել են ռեկորդային բարձր մակարդակով՝ 736,67 դոլար մեկ բաժնետոմսի դիմաց։ Meta-ի հաջողությանը նպաստում է ներդրողների լավատեսությունը, որը պայմանավորված է ընկերության եկամուտների մասին ուժեղ զեկույցով եւ այն հեռանկարով, որ Meta–ն նախատեսում է 65 միլիարդ դոլար ներդնել արհեստական բանականության մեջ։
Ուրբաթ Dell Technologies-ի բաժնետոմսերի գինն աճել է այն լուրերից հետո, որ ընկերությունը մոտ է 5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ԱԲ սերվերի գործարքի ավարտին՝ Իլոն Մասկի ԱԲ ստարտափի՝ xAI-ի հետ: Պոտենցիալ գործարքը ներառում է xAI սերվերների գնումներ, որոնք սնուցվում են Nvidia-ի GB200 չիպերով: Վերջին 12 ամիսների ընթացքում Dell-ի բաժնետոմսերն աճել են ավելի քան 30%-ով, իսկ ուրբաթ աճել են 4%–ով՝ հասնելով 114,38 դոլարի։
Intel–ի (INTC) բաժնետոմսերը շաբաթվա կտրվածքով 23% աճ են գրանցել, ինչն ամենամեծն է 2000 թվականից ի վեր։ Սա պայմանավորված է ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի այն հայտարարությամբ, որ Թրամփի վարչակազմը ջանքեր է գործադրելու, որպեսզի ԱԲ-ն ԱՄՆ-ում կառուցվի ամերիկյան նախագծված և արտադրված չիպերով: Այս հայտարարության հաջորդ օրը միայն Intel-ի բաժնետոմսերը 6% աճ են գրանցել։
Moderna-ի (MRNA) բաժնետոմսերը ուրբաթ շուկայի բացվելուց անմիջապես հետ աճել են ավելի քան 2%-ով: Դեղագործական ընկերությունը, որի հիմնադիրներից է հայազգի գործարար Նուբար Աֆեյանը, անցած տարվա չորրորդ եռամսյակում գրանցել է 966 միլիոն դոլարի հասույթ՝ գերազանցելով Ուոլ Սթրիթի կանխատեսումը։ Հասույթի մեծ մասը ստացվել է COVID-19–ի դեմ պատվաստանյութից՝ Spikevax-ից, որը 3,1 միլիարդ դոլարի վաճառք է ունեցել:
2025 թվականի փետրվարի 11-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում տեղաբաշխվել է 30 մլրդ դրամի պետական պարտատոմս, որոնք մարվելու են 2029թ. ապրիլի 29–ին։ Հրապարակային աճուրդը ունեցել է 4 մասնակից, որոնց կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 55.486 մլրդ դրամ։ Տեղաբաշխված պետական պարտատոմսերի միջին կշռված գինը կազմել է 95.9201 դրամ, իսկ եկամտաբերությունը՝ 9.7988 տոկոս:
Հունվարին ԱՄՆ-ում սպառողական գները սպասվածից ավելի են աճել։ Սպառողական գների ինդեքսը հունվարին աճել է 0,5%-ով, մինչդեռ տնտեսագետները ակնկալում էին 0,3% ամսական աճ։ Սա ամենամեծ ամսական աճն է վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում։ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Ջերոմ Փաուելը հայտարարել է, որ գնաճը դեռևս չափազանց բարձր է, և որ Կենտրոնական բանկը «դեռ չի հասել» իր 2% նպատակակետին: Քանի որ գնաճը սպասվածից ավելի ուժեղ է, իսկ աշխատաշուկան մնում է կայուն, թրեյդերներն ակնկալում են, որ ԱՄՆԴաշնային պահուստային համակարգը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը կայուն կպահի առնվազն մինչև այս տարվա սեպտեմբեր։
Հունվարին ԱՄՆ-ի մանրածախ վաճառքը ամենամեծ ամսական անկումն է գրանցել վերջին երկու տարվա ընթացքում։ Գրանցվել է 0,9% անկում, ինչը զգալիորեն գերազանցում է տնտեսագետների 0,1% անկման սպասումները: Ենթադրվում է, որ անձնական գնումներն արգելակել են երկրի մեծ մասում գրանցված սաստիկ ձնաբքերը և Լոս Անջելեսի անտառային հրդեհները։ Որոշ տնտեսագետներ նաև որպես պոտենցիալ գործոններ մատնանշում են գնաճը և Թրամփի նոր սակագների շուրջ անորոշությունը:
ԱՄՆ արտադրանքի ծավալը հունվարին անսպասելիորեն անկում է ապրել, ինչը պայմանավորված էր ավտոարտադրության կտրուկ անկմամբ: Արդյունաբերական արտադրանքը նվազել է 0,1 տոկոսով, մինչդեռ տնտեսագետները կանխատեսում էին 0,1% աճ։ Տարեկան կտրվածքով, սակայն, արդյունաբերական արտադրանքը աճել է 1,0%-ով։ Արտադրական ոլորտը, որը կազմում է ԱՄՆ տնտեսության 10,3%-ը, աստիճանաբար վերականգնվում է այն բանից հետո, երբ Դաշնային պահուստային համակարգը սկսեց նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 2024 թվականի սեպտեմբերին։ Սակայն աճում են մտավախությունները, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առևտրային քաղաքականությունը, ներառյալ նոր մաքսատուրքերը, կարող են խաթարել մատակարարման շղթաները, բարձրացնել ապրանքների արժեքը և դանդաղեցնել վերականգնումը:
ԱՄՆ ներմուծման գները հունվարին համեստ աճ են գրանցել՝ 0,3%, ինչը մի փոքր ցածր է տնտեսագետների կանխատեսած 0,4%-ից։ Հունվարի աճը հիմնականում պայմանավորված է վառելիքի գների 3,2% աճով։ Պարենային ապրանքների գները նույնպես աճել են 0,2%-ով, թեև դա կտրուկ դանդաղում է դեկտեմբերի 3,0% աճի համեմատ: Այնուամենայնիվ, մեքենաների և սպառողական ապրանքների գները նվազել են՝ նպաստելով որոշ գնաճային ճնշման փոխհատուցմանը:
Եվրագոտու արդյունաբերական արտադրանքը դեկտեմբերին կրճատվել է ավելի, քան սպասվում էր՝ ցույց տալով, որ ոլորտում անկումը շարունակվում է, չնայած կայունացման որոշ նշաններին: Արդյունաբերական արտադրանքը ամսական կտրվածքով նվազել է 1,1%-ով, տարեկան անկումը 2,0% է։ Անկման հիմնական գործոններն են Էներգիայի թանկ ծախսերը, եւ պատվերների նվազումը: Ակնկալվում է, որ պողպատի և ալյումինի վրա ԱՄՆ նոր մաքսատուրքերն ավելի կվնասեն եվրոպական արդյունաբերությանը: Չինական ապրանքները, որոնք ուղղորդվում են դեպի եվրոպական շուկաներ ԱՄՆ մաքսատուրքերի պատճառով, կարող են մեծացնել մրցակցությունը տեղական արտադրողների համար

Из компаний с капитализацией не менее $10 миллиардов на прошедшей неделе самый большой рост показала компания Hims & Hers Health, предоставляющая услуги в сфере здравоохранения. Ее акции выросли на 42.12%. За ней с ростом на 41.53%следует компания Aurora Innovation, занимающаяся разработкой беспилотных транспортных технологий. Замыкает тройку лидеров компания по продвижению мобильных приложений AppLovin с ростом на 35.77%.
Тройку дорогих компаний с самыми большими потерями возглавила фармацевтическая компания West Pharmaceutical Services. Стоимость ее акций за неделю упала на 33.22%. За ней следует компания по предоставлению цифровых рекламных платформ The Trade Desk с падением на 31.66%. Замыкает эту тройку Fidelity National Information Services, которая разрабатывает технологические решения в сфере финансов. Ее акции упали на 17.31%.
Wall Street в пятницу закрылась со смешанными результатами. Nasdaq достиг рекордно высоких показателей благодаря росту акций Nvidia на 2,6%. При этом Microsoft и Amazon зарегистрировали падение, повлияв на более широкий рынок. Индекс S&P 500 упал на 0,01%, Dow Jones –на 0,37%, а Nasdaq вырос на 0,41%. Несмотря на смешанные результаты пятницы, в целом фондовый рынок за прошедшую неделю вырос: S&P 500 вырос на 1,5%, Nasdaq – на 2,6%, а Dow - на 0,5%. Фондовые биржи США в понедельник были закрыты из-за празднования Дня президентов.
В четверг российский рубль и фондовый рынок выросли после телефонного разговора президента США Дональда Трампа и РФ Владимира Путина, в ходе которого они обсудили возможные шаги по прекращению войны в Украине.
Курс рубля по отношению к доллару вырос на 3,7%, достигнув 90,50 – это самый высокий показатель с сентября 2024 года. Индекс Московской биржи (MOEX) в четверг вырос на 5,9%. Рост обеспечили крупные корпорации, в том числе – Газпром, Сбербанк и Новатэк. Акции производителя алюминия Русал на гонконгской бирже выросли почти на 25%. Несмотря на эти достижения, западные инвесторы пока не могут приобретать активы на MOEX из-за продолжающихся санкций, и торговля перекинулась на внебиржевой рынок.
Meta Platforms регистрирует впечатляющее победное шествие. Компания уже 20 дней подряд закрывает торги ростом. С начала года акции Meta выросли на 25,8%, значительно превысив результаты остальных технологических компаний «Великолепной семерки». В пятницу акции компании на торгах закрылись с рекордным показателем - $736,67 за акцию. Успеху Meta способствует оптимизм инвесторов, который обусловлен отчетом о доходах компании и планами инвестировать $65 миллиардов в искусственный интеллект.
Стоимость акций Dell Technologies в пятницу выросла на фоне сообщений о том, что компания близка к завершению сделки со стартапом Илона Маска xAI по ИИ серверу стоимостью в $5 миллиардов. Потенциальная сделка включает покупку серверов xAI на чипах Nvidia GB200. За последние 12 месяцев акции Dell выросли на более чем 30%, а в пятницу рост составил 4%, достигнув $114,38 за акцию.
Акции Intel (INTC) в недельном разрезе зафиксировали рост на 23%. Это самый высокий показатель, начиная с 2000 года. Это связано с заявлением вице президента США Джей Ди Венса о том, что администрация Трампа приложит усилия, чтобы ИИ в США создавался на основе разработанных и произведенных в США чипов. После этого заявления акции Intel за день подскочили на 6%.
Акции компании Moderna (MRNA) сразу после открытия торгов в пятницу выросли на более чем 2%. Доход фармацевтической компании, одним из основателей которой является предприниматель армянского происхождения Нубар Афеян, в четвертом квартале 2024 года составил $966 миллионов, превзойдя прогнозы Wall Street. Большая часть доходов, в размере $3,1 миллиард, получена от продажи вакцины против COVID-19 – Spikevax.
На армянском рынке ценных бумаг 11 февраля 2025 года размещено государственных облигаций на сумму 30 млрд драмов, которые будут погашены 29 апреля 2029 года. Общий размер предложений четырех участников аукциона составил 55.486 миллиардов драмов. Средневзвешенная цена размещенных гособлигаций составила 95.9201 драмов, а доходность - 9.7988%.
В США потребительские цены за январь выросли больше ожидаемого. Индекс потребительских цен за месяц вырос на 0,5%, между тем, прогнозировался 0,3% ежемесячный рост. Это самый высокий месячный рост за последние полтора года. Председатель Совета управляющих Федеральной резервной системы США Джером Пауэелл сообщил, что инфляция пока остается очень высокой, и Центральный банк пока не достиг целевого показателя в 2%. Поскольку инфляция выше ожидаемой, а рынок труда остается стабильным, трейдеры рассчитывают, что Федеральная резервная система США сохранит стабильной ставку рефинансирования хотя бы до сентября текущего года.
Розничная торговля в США за январь показала самое большое падение за последние два года. Зафиксирован спад на 0,9%, тогда как прогнозировалось падение на уровне 0,1% в месяц. Предполагается, что это падение связано с сильными снежными бурями на большей территории страны и лесными пожарами Лос-Анджелеса. Некоторые экономисты в качестве потенциальных факторов отмечают также инфляцию и неопределенность вокруг новых тарифов Трампа.
Объем производства в США зарегистрировал неожиданный спад, что обусловлено резким спадом в автомобильной промышленности. Спад продаж промышленной продукции составил 0,1%, тогда как прогнозировался рост на 0,1%. Между тем, в годовом разрезе продажа промышленной продукции выросла на 1,0%. Производственная сфера, которая составляет 10,3% экономики США, постепенно восстанавливается после снижения ставок рефинансирования Федеральной резервной системой США с сентября 2024 года. Но растет беспокойство по поводу того, что торговая политика Дональда Трампа, включая новые таможенные пошлины, может нарушить цепочки поставок, повысить стоимость товаров и замедлить восстановление.
В США цены на импорт в январе показали скромный рост в размере 0,3%, что несколько ниже прогнозов - 0,4%. Январский рост в основном обусловлен ростом цен на топливо на 3,2%. Цены на продовольственные товары тоже выросли на 0,2%, хотя это резкое замедление по сравнению с ростом на 3,0% в декабре. В то же время, цены на автомобили и некоторые потребительские товары снизились, несколько смягчив инфляционное давление.
Объемы промышленного производства в Еврозоне в декабре сократились больше ожидаемого. Это демонстрирует, что спад в сфере продолжается, несмотря на некоторые признаки стабилизации. Объем промышленного производства в месячном разрезе сократился на 1,1%, годовое падение составило 2,0%. Основные факторы, способствующие падению – высокие расходы на энергию и сокращение объема заказов. Предполагается, что новые таможенные пошлины США на сталь и алюминий нанесут еще больший вред европейской промышленности. Китайские товары, которые направляются на европейские рынки из-за таможенных пошлин США, могут повысить конкуренцию для местных производителей.