IPhone 17-ը չի տեսնի Dynamic Island կտրվածքի զգալի նվազում, հակառակ վաղ տարածված լուրերի: Այս մասին հայտնում է 9to5Mac-ը՝ վկայակոչելով հայտնի վերլուծաբան Մինգ-Չի Կուոյին։ Այս տեղեկությունը հակասում է ինսայդեր Ջեֆ Պուի կանխատեսմանը, ով ավելի վաղ պնդում էր, որ «մետաղների» նոր տեխնոլոգիայի շնորհիվ Apple-ը կկարողանա նվազեցնել հարևանության սենսորի և Face ID համակարգի չափերը։
Տեղեկություններ Մինգ-Չի Կուոյից
Կուոն նշել է, որ iPhone 17 սերիայի Dynamic Island չափը, որը նախատեսվում է թողարկել 2025 թվականի երկրորդ կեսին, գործնականում կմնա նույնը, ինչ iPhone 16-ում:
«Ես ակնկալում եմ, որ Դինամիկ կղզու չափը iPhone 17 սերիայում (2H2025) հիմնականում կմնա անփոփոխ»,- գրել է նա։
«Հիմնականում» արտահայտությունը թույլ է տալիս մտածել, որ հնարավոր են նվազագույն փոփոխություններ, սակայն վերլուծաբանը բացառեց Dynamic Island-ի կտրուկ կրճատման հնարավորությունը, ինչպես նախկինում առաջարկվում էր։
Ապագայում Apple-ը նպատակադրված է ամբողջությամբ հեռացնել կտրվածքները՝ ինտեգրելով դիմային տեսախցիկը և Face ID-ն էկրանի տակ։ Սակայն, մասնագետների կարծիքով, այս տեխնոլոգիայի ներդրումը կպահանջի մի քանի տարի։
iPhone 17-ի թողարկման ամսաթիվը
Սպասվում է, որ iPhone 17-ը կներկայացվի 2025 թվականի սեպտեմբերին։ Մինչև պաշտոնական հայտարարությունը, ամենայն հավանականությամբ, ավելի շատ արտահոսքեր կարող են լույս սփռել սարքի այլ հատկանիշների վրա:

The iPhone 17 will not have a significant reduction in the Dynamic Island cutout, contrary to earlier rumors. This was reported by 9to5Mac, citing well-known analyst Ming-Chi Kuo. This information contradicts the forecast of insider Jeff Pu, who previously claimed that thanks to the new “metallens” technology, Apple will be able to reduce the size of the proximity sensor and the Face ID system.
Information from Ming-Chi Kuo
Kuo noted that the size of the Dynamic Island in the iPhone 17 lineup, which is expected to be released in the second half of 2025, will remain almost the same as in the iPhone 16.
“I expect the Dynamic Island size to remain largely unchanged across the 2H25 iPhone 17 series,” he wrote.
The phrase “largely” allows for minimal changes, but the analyst ruled out the possibility of a radical reduction in the cutout, as previously assumed.
In the future, Apple aims to completely remove the cutouts by integrating the front camera and Face ID under the display. However, according to experts, the implementation of this technology will take several years.
iPhone 17 release date
The iPhone 17 is expected to be unveiled in September 2025. Before the official announcement, new leaks are likely that could shed light on other features of the device.