Apple-ը վերափոխել է iPhone 16-ի և 16 Plus-ի ներքին դիզայնը՝ զգալիորեն հեշտացնելով մարտկոցի փոխարինումը։ Ընկերության պաշտոնական մամուլի հաղորդագրությունում ընդգծվում է, որ սարքերը «վերանախագծվել» են մարտկոցի հեշտ փոխարինման, ինչպես նաև բարելավված աշխատանքի և ջերմության հեռացման բարելավման համար: Այս մասին հայտնում է 9to5Mac-ը։
Ընկերության նոր սարքերի ներկայացման միջոցառման ժամանակ Apple-ը կենտրոնացել է iPhone 16-ի նոր դիզայնի վրա, որը նպաստում է ավելի արագ և կայուն աշխատանքին: Մասնավորապես, ընկերությունը թարմացրել է մայր տախտակը` կենտրոնացնելով չիպերի տեղաբաշխումը և օպտիմալացնելով դրա շրջակայքի ճարտարապետությունը: Հենց ներքին բաղադրիչների օպտիմալացումը, ինչպես գրում է 9to5Mac-ը, նպաստել է մարտկոցի փոխարինման գործընթացի պարզեցմանը։
Նախկինում համացանցում տեղեկություն էր հայտնվել այն մասին, որ Apple-ը նախատեսում է պարզեցնել iPhone-ի մարտկոցների փոխարինումը` օգտագործելով էլեկտրական ազդեցությամբ պիլինգի թարմացված տեխնոլոգիա: Այնուամենայնիվ, դեռ պարզ չէ, թե արդյոք այս կոնկրետ նոու-հաուն է եղել մարտկոցի պարզեցված փոխարինման պատճառը: Այս մասին հայտնի կդառնա ավելի ուշ, երբ հայտնվեն նոր ապրանքների մասերի ուսումնասիրության մասին առաջին զեկույցները։
Ենթադրվում է, որ Apple-ը որոշել է հեշտացնել մարտկոցների փոխարինումը ԵՄ նոր օրենքի պահանջներին համապատասխանելու համար։ 2025-ին ԵՄ-ն նախատեսում է սմարթֆոն արտադրողներին պարտավորեցնել սմարթֆոնների մարտկոցների փոխարինումը օգտատերերի համար պարզ և մատչելի դարձնել։

Apple has redesigned the internal structure of the iPhone 16 and 16 Plus, significantly simplifying the battery replacement process. In the company's official press release, it is emphasized that the devices have been "re-engineered" for easy service battery replacements, as well as improved performance and better heat dissipation, according to 9to5Mac.
At the event dedicated to the launch of the new devices, Apple highlighted the new iPhone 16 design, which promotes higher and more stable performance. Specifically, the company updated the motherboard by centralizing chip placement and optimizing the surrounding architecture. As 9to5Mac reports, it was this optimization of internal components that contributed to the simplified battery replacement.
Earlier, there were reports online that Apple planned to simplify iPhone battery replacements through an updated electrically induced adhesive release technology. However, it is still unclear whether this innovation is the reason for the easier battery replacement. This will become known later when the first teardown reports of the new devices are released.
It is assumed that Apple decided to simplify battery replacements to comply with the new European Union law. The EU plans to require smartphone manufacturers by 2025 to make battery replacements easy and accessible for users.