Apple-ը վերափոխել է iPhone 16-ի և 16 Plus-ի ներքին դիզայնը՝ զգալիորեն հեշտացնելով մարտկոցի փոխարինումը։ Ընկերության պաշտոնական մամուլի հաղորդագրությունում ընդգծվում է, որ սարքերը «վերանախագծվել» են մարտկոցի հեշտ փոխարինման, ինչպես նաև բարելավված աշխատանքի և ջերմության հեռացման բարելավման համար: Այս մասին հայտնում է 9to5Mac-ը։
Ընկերության նոր սարքերի ներկայացման միջոցառման ժամանակ Apple-ը կենտրոնացել է iPhone 16-ի նոր դիզայնի վրա, որը նպաստում է ավելի արագ և կայուն աշխատանքին: Մասնավորապես, ընկերությունը թարմացրել է մայր տախտակը` կենտրոնացնելով չիպերի տեղաբաշխումը և օպտիմալացնելով դրա շրջակայքի ճարտարապետությունը: Հենց ներքին բաղադրիչների օպտիմալացումը, ինչպես գրում է 9to5Mac-ը, նպաստել է մարտկոցի փոխարինման գործընթացի պարզեցմանը։
Նախկինում համացանցում տեղեկություն էր հայտնվել այն մասին, որ Apple-ը նախատեսում է պարզեցնել iPhone-ի մարտկոցների փոխարինումը` օգտագործելով էլեկտրական ազդեցությամբ պիլինգի թարմացված տեխնոլոգիա: Այնուամենայնիվ, դեռ պարզ չէ, թե արդյոք այս կոնկրետ նոու-հաուն է եղել մարտկոցի պարզեցված փոխարինման պատճառը: Այս մասին հայտնի կդառնա ավելի ուշ, երբ հայտնվեն նոր ապրանքների մասերի ուսումնասիրության մասին առաջին զեկույցները։
Ենթադրվում է, որ Apple-ը որոշել է հեշտացնել մարտկոցների փոխարինումը ԵՄ նոր օրենքի պահանջներին համապատասխանելու համար։ 2025-ին ԵՄ-ն նախատեսում է սմարթֆոն արտադրողներին պարտավորեցնել սմարթֆոնների մարտկոցների փոխարինումը օգտատերերի համար պարզ և մատչելի դարձնել։

Apple модернизировала внутреннюю конструкцию iPhone 16 и 16 Plus, что значительно упростило процесс замены батареи. В официальном пресс-релизе компании подчеркивается, что устройства были «переработаны» для облегчения сервисной замены аккумуляторов, а также для повышения производительности и улучшения теплоотвода. Об этом сообщает издание 9to5Mac.
На мероприятии, посвященном запуску новых устройств, Apple акцентировала внимание на новом дизайне iPhone 16, который способствует более высокой и стабильной производительности. В частности, компания обновила материнскую плату, централизовав расположение чипов и оптимизировав окружающую их архитектуру. Как отмечает 9to5Mac, именно оптимизация внутренних компонентов помогла упростить процесс замены батареи.
Ранее в сети появлялась информация о том, что Apple планирует упростить замену аккумуляторов iPhone с помощью новой технологии электрически индуцированного отклеивания. Однако пока неясно, стало ли это новшество причиной упрощенной замены батареи. Это станет известно позднее, когда появятся первые отчеты о вскрытии новых устройств.
Предполагается, что Apple решила упростить замену аккумуляторов для соответствия требованиям нового закона Евросоюза. ЕС планирует в 2025 году обязать производителей смартфонов сделать замену батарей в устройствах простой и доступной для пользователей.