Ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացումը վերջին տարիների ընթացքում շատ է փոխել ապահովագրության ոլորտը: ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արևշատ Մելիքսեթյանն արդեն 20 տարի ապահովագրության ոլորտում է աշխատում եւ կարող է հաստատել դա:
Նրա խոսքով՝ տարիների ընթացքում այս ոլորտում փոխվել է գրեթե ամեն ինչ, բացառությամբ ամենակարեւորի. այս բիզնեսի կենտրոնում շարունակում է մնալ հաճախորդը, եւ բոլոր գործողություններն ու գործընթացները հաճախորդի շուրջ են կառուցվում:
Թվային տեխնոլոգիաներն ու ապահովագրությունը
Ժամանակին ապահովագրության մասնագետները ամեն ինչ ձեռքով թղթի վրա էին գրում, հետո նրանց կյանքում հայտնվեց Excel-ը, հետո՝ մի շարք այլ համակարգեր, որոնք ավելի հեշտացնում եւ արագացնում էին նրանց աշխատանքը: Այսօր այս ոլորտում արդեն ներդրվում են էլ ավելի նոր տեխնոլոգիաներ՝ մեծաթիվ գործողություններն ու գործառույթները ավտոմատացնելու եւ պարզեցնելու համար:
«Մենք, լինելով բավականին ավանդական բիզնես մոդել, վերջին 20 տարին էվոլյուցիոն զարգացումից անցել ենք ռեվոլյուցիոն զարգացման, ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում», - նշեց մասնագետը։
Քովիդի համավարակը դարձավ եւս մեկ խթան՝ ապահովագրության ոլորտը էլ ավելի զարգացնելու եւ նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելու համար: Լոքդաունների ժամանակ կարիք զգացվեց ներդնելու առցանց ծառայությունների համակարգ, ինչի շնորհիվ շատերը առանց տնից դուրս գալու կարող են ծառայություններ ձեռք բերել կամ դիմումներ լրացնել: Այս համակարգը կարճ ժամանակում սկսեց մեծ ժողովրդականություն վայելել, ընդ որում ինչպես Երեւանում, այնպես էլ մարզերում: Եւ այն մինչ օրս շարունակվում է ակտիվորեն կիրառվել:
ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ-ն, Մելիքսեթյանի խոսքով, այժմ սկսել է համագործակցել SAP ընկերության հետ, որը բազմաթիվ ոլորտների թվային տրանսֆորմացիա է առաջարկում:
«Մենք կարծում ենք, որ այս համագործակցությունը համապատասխանում է մեր այսօրվա պահանջներին, քանի որ բոլոր ուղիներով կարող ենք կապվել մեր հաճախորդի հետ՝ պարզելու ըստ իր վարքագծի կամ դինամիկայի՝ ինչ յուրօրինակ և ընդգծված պրոդուկտ է պետք ամեն հաճախորդին, և որքանով է կոնկրետ հաճախորդի համար արդար նրա վճարած ապահովագրավճարը», - նշեց Մելիքսեթյանը։
Ըստ նրա՝ արդեն իսկ ակներեւ է, որ SAP համակարգի ներդրումը իրոք բարձրացրել է աշխատանքի արդյունավետությունը առաջին հերթին հաճախորդների, բայց նաեւ կառավարման համար՝ պրոցեսների ավտոմատացման արդյունքում ժամանակի կրճատման և դրանց օգտագործմամբ հաճախորդի եւ ընկերության կապի շնորհիվ։
ԱՊՊԱ եւ ոչ ԱՊՊԱ
Արևշատ Մելիքսեթյանի խոսքով՝ ապահովագրության ոլորտը Հայաստանում կարելի է բաժանել երկու մասի՝ ԱՊՊԱ համակարգ և այլ համակարգեր։
«ԱՊՊԱ համակարգի համար մենք ունենք պետական ծրագիր, որը սպասարկում է ամբողջ ապահովագրական համակարգը եւ ներառում է բոլոր մեքենաները, բոլոր տվյալները, որոնց հիման վրա մենք եւ պայմանագրերն ենք թողարկում, եւ հատուցումներն ենք կարգավորում, եւ ապահովագրական ընկերություններով իրար մեջ մեր փոխհարաբերություններն ենք կարգավորում:
Այլ՝ ոչ ԱՊՊԱ համակարգերի համար բոլոր ապահովագրական ընկերություններն ունեն թվային օպերացիոն համակարգ, որի վրա ամեն ընկերություն իր ռազմավարությամբ կառուցում է իր լուծումները»։
Ապահովագրությունը՝ մոտ ապագայում
Հայաստանը, Մելիքսեթյանի կարծիքով, մի փոքր հետ է մնում զարգացած երկրներից՝ տեխնոլոգիաների ներդրման տեսանկյունից: Բայց սա նաեւ դրական կողմ ունի. մենք կարող ենք վերցնել եւ ներդնել այլ երկրների հաջողված փորձը:
Չինաստանում, օրինակ, կա մի շատ խոշոր ապահովագրական ընկերություն, որի պորտֆելի 70 տոկոսը մեքենաների ապահովագրությունն է: Երբ ՃՏՊ է լինում, ապահովագրված անձը կարող է լրացնել իր տվյալները օնլայն՝ հավելվածի միջոցով, եւ ընդամենը 30 վայրկյանից գումարը արդեն փոխանցվում է ապահովագրականի կողմից:
Նման մոտեցումների եւ նման արագության են ձգում նաեւ հայաստանյան ապահովագրական ընկերությունները:
Արևշատ Մելիքսեթյանի խոսքով, ապահովագրական դեպքերի 80 տոկոսը դեպքում խոսքը փոքր գումարների մասին է, եւ այդ դեպքերը կարող են արագացված կարգով կարգավորվել: Ավելին, նման դեպքերը հնարավոր է ընդհանրապես ավտոմատացնել, եւ հաճախորդի սպասարկումը կազմակերպել օնլայն կարգով եւ շատ արագ, ինչպես Չինաստանում:
Նույն մոտեցումները, ըստ նրա, կարելի է կիրառել նաեւ առողջության ապահովագրության ոլորտում՝ ամեն ինչ շատ ավելի պարզ ու արագ դարձնելով:
«Մենք աշխատում ենք լինել Հայաստանի ապահովագրական ոլորտում նորարարությունների առաջամարտիկը, նաև այն տեսանկյունից, որ մեր գործընկերները համաշխարհային մակարդակի ապահովագրական ընկերություններն են։ Մենք նաև խթանում ենք մեր աշխատակիցների կրթությունը արտերկրի լավագույն համալսարաններում»:
Ինչպես նշեց Մելիքսեթյանը, ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ-ն այժմ նաեւ հեռաբժշկության ոլորտն է փորձարկում, որպեսզի հաճախորդը, եթե, օրինակ, թերապեւտի կոնսուլտացիայի կամ ամբուլատոր պոլիկլինիկական ծառայության կարիք ունենա, կարողանա պայմանավորվել եւ հեռախոսով մասնագետի հետ խոսել եւ ժամանակ խնայել:
Մեկ այլ հետաքրքիր նախագծի շրջանակում ընկերությունը պայմանագիր է կնքել հոգեկան առողջության ոլորտում հեռաբժշկության ծառայություններ կազմակերպող լատվիական մի ընկերության հետ: Համագործակցության շրջանակում հայաստանցիները եւս կկարողանան օնլայն խոսել հոգեկան առողջության մասնագետի հետ՝ անգլերեն կամ ռուսերեն: Հայերեն խոսող մասնագետները համակարգում դեռ քիչ են, բայց պահանջարկի աճի հետ մեկտեղ նրանց թիվն էլ կաճի:
Առողջության պարտադիր ապահովագրության ազդեցությունը շուկայի և ընկերությունների վրա
Արևշատ Մելիքսեթյանի կարծիքով, առողջության պարտադիր ապահովագրության սխալ ներդրման դեպքում համակարգը չի աշխատելու: Իսկ այն ճիշտ ներդնելու համար պետք է սկսել ոլորտի թվայնացումից, ինչը կօգնի վիճակագրական ավելի ճշգրիտ տվյալներ ունենալ:
Նման փորձ, մասնագետի խոսքով, արդեն ունեցել ենք ԱՊՊԱ-ի ներդրման ժամանակ։
«Քանի թվայնացված չէինք պայմանագրերը կնքում, տեղի էին ունենում խարդախություններ, և սխալ վիճակագրություն էր վարվում։ Առողջության ապահովագրությունն անհրաժեշտ է բոլոր առողջ հասարակություններին, իսկ պետությանը պետք է առողջ հասարակություն։ Այս համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք և ճիշտ մասնագիտական խումբ», - նշեց Մելիքսեթյանը։

Развитие современных технологий за последние годы значительно изменило страховую отрасль. Главный исполнительный директор «ИНГО АРМЕНИЯ» Аревшат Меликсетян работает в сфере страхования 20 лет и может это подтвердить.
По его словам, за эти годы в этой сфере изменилось почти все, кроме самого главного: клиент остается в центре этого бизнеса, и все действия и процессы строятся вокруг клиента.
Цифровые технологии и страхование
В свое время специалисты по страхованию писали все вручную на бумаге, потом в их жизни появился Excel, а затем и ряд других систем, которые облегчили и ускорили их работу. Сегодня внедряются новые технологии для автоматизации и упрощения многих действий и функций.
«Будучи довольно традиционной бизнес-моделью, мы за последние 20 лет перешли от эволюционного развития к революционному развитию – как во всем мире, так и в Армении», – отметил специалист.
Пандемия стала еще одним стимулом для дальнейшего развития страховой отрасли и внедрения новых технологий. Во время локдауна возникла необходимость внедрить систему онлайн-сервисов, благодаря которым многие могут заполнять заявки и получать доступ к целому ряду услуг, не выходя из дома. Эта система за короткое время стала набирать большую популярность как в Ереване, так и в областях. И до сих пор продолжает активно применяться.
ИНГО АРМЕНИЯ, по словам Меликсетяна, недавно начала сотрудничество с компанией SAP, которая предлагает цифровые решения для многих сфер. Это сотрудничество и внедрение системы SAP повысило эффективность работы – и для клиентов, и с точки зрения управления.
ОСАГО и не-ОСАГО
Меликсетян считает, что страховую отрасль в Армении можно разделить на две части: ОСАГО и другие системы.
«Для ОСАГО есть государственная программа, которая обслуживает всю систему и включает в себя все автомобили, все данные, на основании которых заключаются договоры, регулируется процесс компенсации, регулируются наши отношения с другими со страховыми компаниями. Для других систем у всех страховых компаний есть цифровая операционная система, на основе которой каждая компания строит свои решения в соответствии со своей стратегией».
Страхование в ближайшем будущем
По словам Меликсетяна, Армения немного отстает от развитых стран с точки зрения внедрения новейших технологий. Но в этом есть и положительная сторона: мы можем применять успешный опыт других стран.
В Китае, например, есть очень крупная страховая компания, чей портфель на 70% состоит из автострахования. При ДТП застрахованное лицо может заполнить свои данные онлайн, и деньги перечисляются страховой компанией всего за 30 секунд. Армянские страховые компании также стремятся к таким подходами и таким скоростям.
В Армении, по словам специалиста, 80% страховых случаев связаны с небольшими суммами, и эти случаи могут быть урегулированы в ускоренном режиме. Можно полностью автоматизировать такие кейсы и организовать обслуживание клиентов в онлайн-режиме и очень быстро.
Такие же подходы, по словам Меликсетяна, можно применить и в сфере медицинского страхования. ИНГО АРМЕНИЯ на данный момент тестирует сферу телемедицины: если клиенту, например, нужна будет консультация терапевта, он сможет договориться и поговорить со специалистом по телефону, сэкономив время, которое бы потребовалось на очный визит.
В рамках еще одного интересного проекта ИНГО АРМЕНИЯ подписала договор с латвийской компанией, занимающейся организацией телемедицинских услуг в сфере психического здоровья. В рамках сотрудничества жители Армении также смогут в онлайн-режиме общаться со специалистами по психическому здоровью на английском или русском языках. Армяноязычных специалистов в системе пока немного, но их число будет увеличиваться по мере увеличения спроса.
Обязательногое медицинское страхование: Его необходимо правильно внедрить
По словам Меликсетяна, если неправильно внедрить обязательное медицинское страхование, система не будет правильно работать. А для правильного внедрения следует начать с цифровизации отрасли, что поможет собирать более точные статистические данные и правильно организовать дальнейшую работу.
Такой опыт, по словам специалиста, у нас уже был – при внедрении ОСАГО.
«Пока мы не начали подписывать договоры в цифровом виде, имели место мошенничества. Да и статистика была неправильная. Медицинское страхование необходимо для всех здоровых обществ, а государство нуждается в здоровом обществе. Внедрение этой системы требует политической воли и грамотной работы профессиональной группы».