Արաբական լուսնագնաց Rashid-ն առաջին անգամ Լուսնի վրա կփորձարկի ԱԲ-ով աշխատող համակարգ
ԱՄԷ-ում կառուցված Rashid լուսնագնացն առաջին անգամ կփորձարկի արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված մեքենայական ուսուցման համակարգը Լուսնի վրա, ուր այն ուղարկվել է 2022-ի դեկտեմբերին՝ Hakuto-R վայրէջքային մոդուլով։
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com կայքը: Սա առաջին դեպքն է, երբ ԱԲ-ն օգտագործվում է Երկրից և Երկրի ցածր ուղեծրից դուրս գտնվող տարածքում:
Կանադական Mission Control Space Services (MCSS) ընկերության մշակած ԱԲ այս համակարգը կօգտագործի խորը ուսուցման ալգորիթմներ լուսնագնացից ստացած պատկերներում Լուսնի մակերևույթի երկրաբանական առանձնահատկությունները որոշելու, հնարավոր վտանգների մասին օպերատորներին տեղեկացնելու համար, ինչպես նաև կօգնի լուսնագնացի երթուղին որոշելու հարցում։
MCSS-ը լուսնագնացից նավիգացիոն պատկերներ կստանա վայրէջքային մոդուլի միջոցով, որը կապ կպահի Երկրի հետ: MCSS-ի գործադիր տնօրեն Յուան Ռիդն ասել է, որ կանադական ընկերության խորը ուսուցման ալգորիթմի օգնությամբ «պատկերի յուրաքանչյուր պիքսել կդասակարգվի որպես տեղանքի որոշակի տեսակ»: Հենց այս տվյալներն էլ գիտնականները կօգտագործեն լուսնագնացի հետագա երթուղին որոշելու համար։
Rashid-ի ծառայության ժամկետը ընդամենը մեկ լուսնային օր է՝ 14,5 երկրային օր: Այն Լուսին կհասնի 2023 թ․ ապրիլի վերջին։ ԱԲ-ի կիրառման շնորհիվ գիտնականները կկարողանան լուսնագնացն օգտագործել առավելագույն արդյունավետությամբ։ Ռեյդի խոսքով՝ ԱԲ համակարգը նաև թույլ կտա զգալիորեն խնայել սահմանափակ թողունակություն ունեցող կապուղին, և Երկիր կուղարկվեն միայն այն տվյալները, պատկերները և տեսանյութերը, որոնք իսկապես անհրաժեշտ են գիտնականներին։
«Մենք արհեստական բանականությունը տիեզերքում տեղակայելու հսկայական հնարավորություն ենք տեսնում»,- ասել է Ռեյդը՝ հավելելով, որ եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ պլանավորածի, ապա Լուսնի վրա այս առաքելությունը թույլ կտա MCSS-ին «աջակցել այլ ընկերություններին և կազմակերպություններին, որպեսզի նրանք ևս իրենց ապագա առաքելությունների շրջանակում ԱԲ-ն տեղակայեն տիեզերքում։
Յուան Ռիդը նաև ասել է, որ եթե ամեն ինչ հաջող ընթանա, ապա ԱԲ-ն կարևոր գործիք կդառնա տիեզերանավի վրա որոշումներ կայացնելու համար, հատկապես այնպիսի աշխատանքների դեպքում, ինչպիսին է Լուսնի վրա ջրի որոնումը, ինչը NASA-ն նախատեսում է իրականացնել նաև Artemis առաքելությունների շրջանակում։ Բացի դրանից, այն կարող է օգտագործվել Երկրի դիտարկումն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:

Луноход Rashid, построенный в ОАЭ, впервые испытает систему на основе искусственного интеллекта (ИИ) на Луне, куда он был отправлен в декабре 2022 года вместе с посадочным модулем Hakuto-R.
Как рассказывает издание Space.com, это первый случай применения ИИ за пределами Земли и низкой околоземной орбиты.
ИИ-система, разработанная канадской компанией Mission Control Space Services (MCSS), будет использовать алгоритмы глубокого обучения для определения геологических особенностей лунной поверхности на снимках, полученных с лунохода, для информирования операторов о возможных опасностях, а также для оказания помощи в определении маршрута лунохода.
MCSS будет получать навигационные изображения от марсохода через посадочный модуль, который будет поддерживать связь с Землей. Генеральный директор MCSS Эван Рид отметил, что с помощью алгоритма глубокого обучения «каждый пиксель изображения будет классифицироваться как определенный тип местности». Ученые будут использовать эти данные для определения будущего маршрута лунохода.
Срок службы Рашида — всего один лунный день, что равно 14,5 земных суток. Лунход прибудет на место назначения в апреле 2023 года. Благодаря ИИ ученые смогут использовать луноход с максимальной эффективностью. По словам Рида, ИИ-система также поможет передавать на Землю только те данные, изображения и видео, которые действительно нужны ученым, что значительно сэкономит пропускную способность спутников связи.
«Мы видим огромные возможности для развертывания искусственного интеллекта в космосе», — сказал Рейд, добавив, что если все пойдет по плану, эта миссия на Луну позволит MCSS поддерживать другие компании и организации в их будущих миссиях, в которых также захотят использовать ИИ.
Юэн Рид также заявил, что если все пойдет хорошо, ИИ станет важным инструментом для принятия решений на космических кораблях — особенно для таких задач как поиск воды на Луне, чем NASA также планирует заниматься в рамках миссий Artemis. Кроме того, ИИ можно использовать и для повышения эффективности наблюдения за Землей.