ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանյա Թրամփն ակտիվորեն առաջ է մղում ամերիկացի երեխաների կրթական համակարգում մարդակերպ (անթրոպոմորֆ) ռոբոտների ներդրման գաղափարը: Նրա կարծիքով՝ արդեն մոտ ապագայում արհեստական բանականությունը դուրս կգա սմարթֆոնների սահմաններից և կվերածվի մարդանման օգնականների, որոնք ունակ կլինեն դառնալ անհատական դասախոսներ:
Այս մասին հայտնել է CBS հեռուստաընկերությունը: Առաջին տիկնոջ ելույթը տեղի է ունեցել մարտի 25-ին Սպիտակ տանը բացված «Կերտենք ապագան միասին» (Fostering the Future Together) ֆորումի ժամանակ: Միջոցառումը համախմբել է տասնյակ երկրների և տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչների՝ քննարկելու կրթության, նորարարությունների և ԱԲ-ի դերը երեխաների զարգացման գործում:
Մելանյա Թրամփը մանրամասն նկարագրել է այն ապագան, որտեղ մարդակերպ ռոբոտները կօգնեն երեխաներին հասանելիություն ստանալ գիտելիքների հսկայական պաշարին հենց տանը: Նա առաջարկել է պատկերացնել Պլատոն անունով ռոբոտ-ուսուցչին.
«Պատկերացրեք Պլատոն անունով հումանոիդ մանկավարժին: Դասական առարկաների՝ գրականության, գիտության, արվեստի, փիլիսոփայության, մաթեմատիկայի և պատմության հասանելիությունն այժմ ակնթարթային է: Մարդկության գիտելիքների ողջ պաշարը հասանելի է ձեր տան հարմարավետության մեջ»:
Ըստ առաջին տիկնոջ՝ նման ռոբոտը կկարողանա հարմարվել յուրաքանչյուր երեխայի անհատական կարիքներին, միշտ կլինի համբերատար և հասանելի: Արդյունքում երեխաները կկարողանան ավելի խորը զարգացնել քննադատական մտածողությունը և ինքնուրույն դատելու ունակությունը:
«Պլատոնը կապահովի անհատականացված փորձառություն՝ հարմարեցված յուրաքանչյուր աշակերտի կարիքներին: Պլատոնը միշտ համբերատար է և միշտ հասանելի: Կանխատեսելիորեն, մեր երեխաները կզարգացնեն քննադատական և անկախ մտածողության ավելի խորը հմտություններ», — ընդգծել է Մելանյա Թրամփը:
Նոր նախաձեռնության խորհրդանիշը դարձավ ամերիկյան Figure AI ընկերության մշակած Figure 03 մարդակերպ ռոբոտը (որը գաղափարի համատեքստում երբեմն հիշատակվում է որպես Պլատոն): Այն ուղեկցել է Մելանյա Թրամփին ֆորումի բացման ժամանակ. ռոբոտը նրա հետ անցել է կարմիր գորգով, դիմել մասնակիցներին և նույնիսկ ողջունել նրանց մի քանի լեզվով:
Ռոբոտը ներկայացել է որպես «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համար ստեղծված հումանոիդ» և երախտագիտություն հայտնել «տեխնոլոգիաների և կրթության միջոցով երեխաների հնարավորությունների ընդլայնման պատմական շարժմանը» մասնակցելու համար:
Ակնկալվում է, որ նման նախաձեռնությունների իրականացմամբ կզբաղվեն առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունները, ներառյալ Meta-ն, Microsoft-ը, OpenAI-ը և Google-ը: Ֆորումը հարթակ է դարձել քննարկելու, թե ինչպես ԱԲ-ն և ռոբոտատեխնիկան կարող են փոխել ավանդական դպրոցական կրթությունը՝ դարձնելով այն ավելի անհատականացված և հասանելի:
Մելանյա Թրամփը Սպիտակ տանը կայացած «Կերտենք ապագան միասին» ֆորումում առաջարկել է օգտագործել մարդակերպ ռոբոտներին որպես երեխաների տնային ուսուցիչներ: Նա պատկերավոր նկարագրել է Պլատոն անունով ռոբոտին, որը կապահովի ակնթարթային հասանելիություն մարդկության գիտելիքներին և կօգնի զարգացնել քննադատական մտածողությունը: Գաղափարը խորհրդանշել է Figure 03 ռոբոտը, որը նրա հետ անցել է կարմիր գորգով: Նախաձեռնության նպատակն է ամերիկացի դպրոցականներին դարձնել աշխարհի ամենակրթված սերունդը և ամրապնդել ԱՄՆ տնտեսական գերակայությունը:

Первая леди США Мелания Трамп активно продвигает идею внедрения антропоморфных роботов в систему образования американских детей. По ее мнению, уже в ближайшее время искусственный интеллект выйдет за пределы смартфонов и превратится в человекоподобных помощников, способных стать персональными преподавателями, сообщает телекомпания CBS.
Выступление первой леди состоялось 25 марта на форуме «Воспитываем будущее вместе» (Fostering the Future Together), который она открыла в Белом доме. Мероприятие собрало представителей из десятков стран и технологических компаний для обсуждения роли образования, инноваций и ИИ в развитии детей.
Мелания Трамп описала будущее, в котором антропоморфные роботы помогут детям получить доступ к огромному массиву знаний прямо дома. Она предложила представить робота-педагога по имени Платон:
«Представьте педагога-гуманоида по имени Платон. Доступ к классическим дисциплинам теперь мгновенный — литература, наука, искусство, философия, математика и история. Весь корпус знаний человечества доступен в комфорте вашего дома».
По словам первой леди, такой робот сможет адаптироваться к индивидуальным нуждам каждого ребенка, будет всегда терпелив и доступен. В результате дети смогут глубже развивать критическое мышление и способность рассуждать самостоятельно.
«Платон обеспечит персонализированный опыт, адаптированный к потребностям каждого ученика. Платон всегда терпелив и всегда доступен. Предсказуемо, наши дети разовьют более глубокие навыки критического мышления и независимого мышления», — подчеркнула Мелания Трамп.
Она добавила, что активное внедрение подобных технологий необходимо, чтобы американские школьники стали «самым высокообразованным поколением в мире» и помогли США сохранить долгосрочное экономическое лидерство.
Символом новой инициативы стал антропоморфный робот Figure 03 (иногда упоминаемый в контексте идеи как Платон), разработанный американской компанией Figure AI. Он сопровождал Меланию Трамп во время открытия форума: робот прошел вместе с ней по красной ковровой дорожке, обратился к участникам и даже поприветствовал их на нескольких языках.
Робот представился как «гуманоид, созданный для Соединенных Штатов Америки» и выразил благодарность за участие в «историческом движении по расширению возможностей детей через технологии и образование».
Реализацией подобных инициатив, как ожидается, займутся ведущие технологические компании, включая Meta, Microsoft, OpenAI и Google. Форум стал площадкой для обсуждения того, как ИИ и робототехника могут изменить традиционное школьное образование, сделав его более персонализированным и доступным.
Мелания Трамп на форуме «Воспитываем будущее вместе» в Белом доме предложила использовать антропоморфных роботов в качестве домашних педагогов для детей. Она ярко описала робота по имени Платон, который даст мгновенный доступ к знаниям человечества, обеспечит индивидуальный подход и поможет развить критическое мышление. Идею первой леди символизировал робот Figure 03, прошедший с ней по красной дорожке. Инициатива направлена на то, чтобы сделать американских школьников самым образованным поколением и укрепить экономическое превосходство США в долгосрочной перспективе.