Curiosity մարսագնացը Կարմիր մոլորակի վրա անսովոր քար է հայտնաբերել, որը զգալիորեն տարբերվում է շրջակայքում առկա հողային զանգվածից՝ ինչպես իր հարթ մակերեսով, այնպես էլ մոխրագույն երանգով:
Ինչպես NASA-ի մարսյան առաքելության էջում տեղեկացնում է մոլորակային երկրաբան Քեթրին Օ'Քոնել-Կուպերը, հարթավայրի վրա, որտեղ այն լուսանկարվել է, քարը կարող էր ընկնել Շարփ լեռան գագաթից (այդպես ոչ պաշտոնապես կոչվում է Էոլիդ լեռը (Aeolis Mons)):
Այն կարող է լինել նաև երկնաքար, որը ժամանակին մոլորակի վրա ընկել է տիեզերքից: Այս վարկածն ավելի ճշմարտանման է թվում, հատկապես, որ քարը նման է մոլորակի վրա նախկինում հայտնաբերված երկնաքարերին:
Օ'Քոնել-Կուպերի խոսքով՝ վերջին 10 տարիների ընթացքում NASA-ի գիտնականները, որոնք պատասխանատու են Curiosity առաքելության համար, ուսումնասիրել են վերջին 10 տարվա ընթացքում Մարսի մակերևույթի վրա հայտնաբերված ընդամենը մի քանի երկնաքար, ուստի նոր գտածոն նրանց մոտ մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել:
Մարսի վրա հայտնաբերված ամենահետաքրքիր երկնաքարերից մեկը Egg Rock-ն է եղել, որը նկատվել է 2016 թ․։ Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ այն բաղկացած է երկաթից։ Գիտնականները չեն բացառում, որ երկնաքարը աստերոիդի միջուկի մաս է կազմել։
Գիտնականները դեռ պետք է պարզեն, թե ինչ բաղադրություն ունի նոր հայտնաբերված քարը և որտեղից այն կարող էր հայտնվել Մարսի վրա։
Curiosity մարսագնացը Մարս է ուղարկվել NASA-ի Մարսի գիտական լաբորատորիա (Mars Science Laboratory) առաքելության շրջանակում 2011 թ. նոյեմբերի 26-ին։ 2012 թ. օգոստոսի 6-ին մարսագնացը վայրէջք է կատարել Կարմիր մոլորակի Gale խառնարանի ներսում գտնվող Aeolis Palus հարթավայրի վրա, որի ուսումնասիրությամբ էլ այն պետք է զբաղվեր։
Curiosity մարսագնացը, որի անունն անգլերենից թարգմանաբար նշանակում է «հետաքրքրասիրություն», ավտոնոմ աշխատող քիմիական լաբորատորիա է, որը մի քանի անգամ ավելի մեծ և ծանր է, քան դրան նախորդած մարսագնացները՝ Spirit-ը և Opportunity-ն: Մարսագնացի երկարությունը 3 մետր է, բարձրությունը` 2,1 մետր, լայնությունը՝ 2,7 մետր։ Այն կշռում է 899 կգ, որից 80 կգ-ը գիտական սարքավորումների քաշն է։
Մարսագնացը սնուցվում է ռադիոիզոտոպային ջերմաէլեկտրական գեներատորով, որն էլեկտրաէներգիա է արտադրում պլուտոնիում-238 իզոտոպի բնական քայքայման արդյունքում: Մարսագնացի էլեկտրակայանը պարունակում է 4,8 կգ պլուտոնիում-238։
Curiosity-ն շարժվում է ժամում 30 մետր միջին արագությամբ և կարող է հաղթահարել մինչև 75 սանտիմետր բարձրությամբ խոչընդոտներ։ 2022 թ․ հունիսի 1-ի դրությամբ այն անցել է ավելի քան 28 կմ տարածք։
Ի սկզբանե սպասվում էր, որ մարսագնացը կծառայի մեկ մարսյան տարի, որը հավասար է 686 երկրային օրվա: Այնուամենայնիվ, 2012 թ․ դեկտեմբերին Curiosity-ի առաքելությունը երկարաձգվեց անորոշ ժամանակով։ Ներկայումս այն շարունակում է ուսումնասիրել Մարսը և տվյալներ ուղարկել Երկիր։

На Марсе обнаружили серый камень, отличающийся от окружающей почвы: Что это может быть?
Марсоход Curiosity обнаружил на Красной планете необычный камень, заметно отличающийся от окружающей его почвы — как гладкой поверхностью, так и своим серым цветом.
Как планетарный геолог Кэтрин О'Коннелл-Купер (Catherine O'Connell-Cooper) сообщила на странице сайта NASA, посвященной марсианской миссии, камень мог упасть на равнину, где он был сфотографирован, с вершины горы Шарп (так неофициально называют гору Эолида (Aeolis Mons)).
Также он может быть метеоритом, упавшим когда-то на планету из космоса. Эта версия кажется более правдивой, тем более, что камень внешне похож на метеориты, обнаруженные в прошлом на планете.
Mars-strange-rock
По словам О'Коннелл-Купер, за последние 10 лет ученые NASA, ответственные за миссию Curiosity, проанализировали всего несколько метеоритов, обнаруженных на поверхности Марса, поэтому новая находка вызвала у них большой интерес.
Одним из наиболее любопытных метеоритов, обнаруженных на Марсе, был Egg Rock. Заметили его в 2016 году, и его изучение показало, что он состоит из железа. Ученые не исключают, что метеорит был частью ядра астероида.
Какой состав имеет недавно обнаруженный камень и откуда он мог прилететь — это ученым еще предстоит выяснить.
Curiosity: 11 лет на Марсе
Марсоход Curiosity был отправлен на Марс в рамках миссии NASA «Марсианская научная лаборатория» (Mars Science Laboratory) 26 ноября 2011 года. 6 августа 2012 года марсоход приземлился на Красной планете — на Aeolis Palus внутри кратера Гейла, исследованиями которого он и должен заниматься.
Curiosity, название которого переводится как «любопытство, любознательность», представляет собой автономную химическую лабораторию, которая в несколько раз больше и тяжелее предыдущих марсоходов Spirit и Opportunity. Длина марсохода – 3 метра, высота с установленной мачтой – 2.1 метра, а ширина – 2.7 метров. Весит он 899 кг, из которых 80 кг – вес научного оборудование у него на борту.
Curiosity Mars
Марсоход питается от Радиоизотопного термоэлектрического генератора (РИТЭГ), который производит электроэнергию от естественного распада изотопа плутония-238. В энергоустановке марсохода содержится 4.8 кг плутония-238.
Передвигается марсоход со средней скоростью 30 метров в час и может преодолевать препятствия высотой до 75 сантиметров. По состоянию на 1 июня 2022 года марсоход преодолел более 28 км.
Изначально ожидалось, что марсоход прослужит один марсианский год, который равен 686 земным суткам. Однако в декабре 2012 года миссия Curiosity была продлена на неопределенный срок. В настоящее время марсоход продолжает изучать планету и отправлять данные на Землю.