ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սահմանված նոր մաքսատուրքերը կհանգեցնեն iPhone-ի գների զգալի աճի, հայտնում է Reuters-ը: Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ Apple-ի հայտնի սմարթֆոնի արժեքը կարող է հասնել $2300-ի՝ ներմուծվող ապրանքների վրա սահմանված լայնածավալ մաքսատուրքերի պատճառով, որոնք հատկապես կազդեն Չինաստանից եկող արտադրանքի վրա:
Rosenblatt Securities-ի տվյալներով՝ iPhone 16-ի բազային մոդելը, որը ներկայումս ԱՄՆ-ում վաճառվում է $800-ով (մոտ 67 հազար ռուբլի), կարող է թանկանալ 43%-ով՝ հասնելով $1142-ի (մոտ 96,3 հազար ռուբլի): Ավելի նկատելի կլինի գների աճը պրեմիում մոդելների դեպքում. օրինակ՝ 1 ՏԲ հիշողությամբ iPhone 16 Pro Max-ը, որի ներկայիս արժեքը $1600 է (մոտ 135 հազար ռուբլի), կարող է հասնել $2300-ի (մոտ 194 հազար ռուբլի): Գների այս կտրուկ աճի պատճառը Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների վրա սահմանված 54% մաքսատուրքերն են, որտեղ կենտրոնացած է iPhone-ի արտադրությունը:
Rosenblatt Securities-ի վերլուծաբան Բարտոն Կրոքեթը ընդգծել է, որ նոր մաքսատուրքերը խախտում են շուկայի սպասելիքները, համաձայն որոնց՝ Apple-ը կշարունակեր պահպանել իր նախկին գնային քաղաքականությունը: Ընկերությունը, որը տարեկան վաճառում է ավելի քան 220 միլիոն iPhone ամբողջ աշխարհում, ստիպված է վերանայել իր ռազմավարությունը հիմնական շուկաներում՝ ԱՄՆ-ում, Չինաստանում և Եվրոպայում: «Ներկայիս իրավիճակը Apple-ին դնում է բարդ կացության մեջ»,- նշել է Կրոքեթը:
Թրամփի վարչակազմը բարձր մաքսատուրքեր է սահմանել մի շարք երկրներից ներմուծման համար՝ 46% Վիետնամի, 34% Չինաստանի և 26% Հնդկաստանի համար: Սա Apple-ի և էլեկտրոնիկայի այլ արտադրողների համար ստեղծում է երկընտրանք՝ կա՛մ սեփական միջոցների հաշվին փոխհատուցել լրացուցիչ ծախսերը, ինչը կնվազեցնի շահույթը, կա՛մ բարձրացնել արտադրանքի գները՝ ծախսերը փոխանցելով սպառողներին: Թեև ընկերությունը դեռևս պաշտոնական որոշում չի հայտարարել, վերլուծաբանները կարծում են, որ գների բարձրացումն անխուսափելի է:
Այս լուրերի ֆոնին Apple-ի բաժնետոմսերն արդեն արձագանքել են 9,3% անկմամբ, ինչը 2020 թվականի մարտից ի վեր ամենամեծ անկումն է: Փորձագետները զգուշացնում են, որ Թրամփի քաղաքականության հետևանքով համաշխարհային առևտրում տեղի ունեցող փոփոխությունները կարող են երկարաժամկետ հետևանքներ ունենալ ոչ միայն Apple-ի, այլև սպառողական էլեկտրոնիկայի ամբողջ արդյունաբերության համար:

Новые торговые пошлины, введенные президентом США Дональдом Трампом, приведут к значительному росту цен на iPhone, сообщает Reuters. Аналитики прогнозируют, что стоимость популярного смартфона от Apple может достичь $2300 из-за масштабных тарифов на импортные товары, которые особенно затронут продукцию из Китая.
Согласно данным Rosenblatt Securities, базовая модель iPhone 16, которая сейчас продается в США за $800 (около 67 тыс. руб.), может подорожать на 43% — до $1142 (примерно 96,3 тыс. руб.). Еще более ощутимым станет рост цен на топовые модели: например, iPhone 16 Pro Max с объемом памяти 1 ТБ, чья текущая стоимость составляет $1600 (около 135 тыс. руб.), может достичь отметки в $2300 (около 194 тыс. руб.). Причиной такого скачка цен станут тарифы в размере 54%, наложенные на товары из Китая, где сосредоточено производство iPhone.
Аналитик Rosenblatt Securities Бартон Крокетт подчеркнул, что новые пошлины нарушают ожидания рынка, согласно которым Apple продолжит придерживаться прежней ценовой политики. Компания, ежегодно реализующая более 220 миллионов iPhone по всему миру, вынуждена пересматривать стратегию на своих ключевых рынках — в США, Китае и Европе. "Текущая ситуация ставит Apple в сложное положение", — отметил Крокетт.
Администрация Трампа ввела высокие тарифы на импорт из ряда стран: 46% для Вьетнама, 34% для Китая и 26% для Индии. Это создает для Apple и других производителей электроники дилемму: либо компенсировать дополнительные расходы за свой счет, что снизит прибыль, либо переложить издержки на потребителей, подняв цены на продукцию. Пока компания не озвучила официального решения, но аналитики склоняются к тому, что рост цен неизбежен.
На фоне этих новостей акции Apple уже отреагировали падением на 9,3%, что стало самым значительным снижением с марта 2020 года. Эксперты предупреждают, что изменения в мировой торговле, вызванные политикой Трампа, могут иметь долгосрочные последствия не только для Apple, но и для всей индустрии потребительской электроники.