Վերջերս կառավարությունը հավանություն տվեց «Կրիպտոակտիվների մասին» և հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծին: Օրինագիծը գործադիր իշխանության կողմից ներկայացված է որպես փաստաթուղթ, որը նախատեսված է շուկայի թափանցիկության ապահովման, հաճախորդների շահերի պաշտպանության և ֆինանսական ռիսկերի նվազեցման համար: Սակայն հանրային քննարկումներից հետո մասնակիցների մեծամասնությունը դեմ արտահայտվեց առաջարկվող կարգավորումներին՝ մատնանշելով դրանց չափազանց կոշտությունը, բյուրոկրատական խոչընդոտները և ոլորտի զարգացմանը սպառնացող վտանգը։
Սակայն կառավարությունը, ինչպես միշտ, անտեսում է քննադատությունը՝ հավատարիմ մնալով «ընձուղտը մեծ է, նա ավելի լավ գիտի» սկզբունքին և պնդելով առաջարկվող դրակոնյան միջոցները։
Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ կրիպտոարժույթների նկատմամբ խիստ վերահսկողությունը ցանկալի արդյունքների չի բերի։
«Եթե օրինագծի նպատակն ապօրինի գործունեության մակարդակի նվազեցումն է, ապա ակնհայտ է, որ կրիպտո ակտիվների կարգավորումը շոշափելի արդյունք չի տա։ Կրիպտոարժույթներն ապակենտրոնացված են և կարող են օգտագործվել աշխարհի ցանկացած կետից՝ ծրագրային ապահովման և միջնորդների միջոցով: Կարգավորման փորձերն արդյունք չեն տա. ապօրինի գործողությունների դեմ պետք է պայքարեն իրավապահ մարմինները, ոչ թե Կենտրոնական բանկը»,- օրենքի մեկնաբանության մեջ նշում է հանրային քննարկումների մասնակից Արեգ Գասպարյանը։
Միևնույն ժամանակ, իշխանությունները, բնականաբար, այլ դիրքորոշում ունեն՝ պնդելով, որ օրինագիծը ոչ միայն ուղղված է անօրինական գործողությունների դեմ պայքարին, այլև շուկայի մասնակիցների համար «խաղի հստակ կանոններ» է ստեղծում՝ դա համարելով բռնակալության շարունակման համար ծանրակշիռ փաստարկ։
Օրինագծի ամենավիճահարույց կետերից էր այն պահանջը, որ կրիպտոարժույթի փոխանակումը հնարավոր է միայն անկանխիկ միջոցներով։
«Սա առաջ է բերում լրացուցիչ վճարներ, միջնորդներ և դանդաղեցնում հաճախորդների սպասարկման գործընթացը: Ավելին, Հայաստանում բանկերը չեն աշխատում կրիպտո ընկերությունների հետ, ինչը նշանակում է, որ եթե նույնիսկ սկսեն դա անել, կանխիկ գործարքների արգելքը բացառում է կրիպտոարժույթների փոխանակման հնարավորությունը Ռուսաստանից և Իրանից զբոսաշրջիկների համար, որոնք բանկային հաշիվ չունեն»,- նշել է քննարկումների մեկ այլ մասնակից Էդուարդ Ավետիսյանը։
Կառավարությունն արձագանքում է սրան՝ ասելով, որ անկանխիկ վճարումները թափանցիկության և ռիսկերի նվազեցման բանալին են։ Սակայն, իրականում այս քայլը կարող է հանգեցնել, որ շուկան դեպի ստվեր գնա, քանի որ օգտվողներն անցնում են P2P փոխանակման:
Մեկ այլ կարևոր խոչընդոտ է գրանցման և լիցենզավորման պահանջները կրիպտոարժույթներով աշխատող բոլոր ընկերությունների համար:
«Կապիտալի, աուդիտի և կառավարման փորձի նկատմամբ խիստ պահանջները շուկայից դուրս կմղեն փոքր ընկերությունները և կստեղծեն խոշոր խաղացողների մենաշնորհ: Բացի այդ, Կենտրոնական բանկն ինքն է որոշում, թե ինչպես սահմանել այդ պահանջները, ինչն իրավական անորոշություն է ստեղծում»,- ասաց Ավետիսյանը։
Իշխանությունները պնդում են, որ օգտագործում են «ստանդարտ ընթացակարգեր», սակայն այլ երկրներում (օրինակ՝ ԱՄԷ-ում) կարգավորումը հիմնված է ավելի ճկուն մոդելի վրա, որը թույլ է տալիս նոր ընկերություններին շուկա մուտք գործել առանց անհարկի սահմանափակումների։
Փորձագետները նույնպես քննադատում են օրինագիծը, որ այն կրիպտոարժույթները դիտարկում է բացառապես որպես ֆինանսական ռիսկ՝ անտեսելով դրանց տեխնոլոգիական հիմքերը:
«Օրենքը բառացիորեն կրկնում է եվրոպական MiCA կարգավորումը, սակայն հարմարեցված չէ հայկական իրականությանը։ Բացի այդ, կրկնօրինակում է ներդրումների և արժեթղթերի շուկայի մասին օրենսդրությունը, որը կիրառելի չէ կրիպտոարժույթների դեպքում»,- հավելեց Ավետիսյանը։
Սրան կառավարությունն արձագանքում է, որ կարգավորումը «պետք է նման լինի ավանդական ֆինանսական գործիքներին»: Սակայն, քննադատները նշում են, որ կրիպտո ակտիվները նոր տնտեսական մոդել են, և ավանդական ֆինանսական հատվածի նորմերը դրանց նկատմամբ կիրառելը միշտ չէ, որ ճիշտ է։
Շուկայի որոշ մասնակիցներ կարծում են, որ օրենքը փաստացիորեն մենաշնորհ է ստեղծում բանկերի համար՝ բացառելով անկախ կրիպտո փոխանակման հնարավորությունը։
«Այս օրենքը զուտ բանկային հատվածի լոբբինգ է, Հայաստանում կրիպտոարժույթների շուկան ոչնչացնելու փորձ»,- կարծում է Արամ Ավագյանը։
Եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանում բանկերը չեն սպասարկում կրիպտոարժույթով ընկերություններին, ապա միայն բանկերի միջոցով գործարքներ իրականացնելու պահանջը, ոլորտը մեկուսացնելու ու կանոնակարգման քողի տակ խեղդելու է նման։
Տեսականորեն կրիպտո ակտիվների մասին օրենքը պետք է ապահովի օգտատերերի անվտանգությունը և շուկայի թափանցիկությունը, սակայն ներկայիս տեսքով այն խոչընդոտներ է ստեղծում բիզնեսի համար, վախեցնում է ներդրողներին և սահմանափակում կրիպտոարժույթների օգտագործման հնարավորությունները։ Իշխանությունները անտեսում են կառուցողական քննադատությունը և համառորեն հետևում են կոշտ կարգավորման կուրսին՝ առանց հաշվի առնելու հնարավոր հետևանքները:
Բլոկչեյն արդյունաբերության զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու փոխարեն կառավարությունն առաջարկում է կարգավորումներ, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կրիպտո բիզնեսները դուրս կմղեն երկրից։ Եթե օրենքն ընդունվի առանց վերանայման, Հայաստանը վտանգում է դուրս մնալ համաշխարհային կրիպտո միտումներից և կորցնել տարածաշրջանում տեխնոլոգիական կենտրոն դառնալու հնարավորությունը։

Жираф большой – ему видней: Регулирование крипторынка или лоббизм банков в Армении?
Недавно правительство одобрило законопроект о внесении изменений и дополнений в Закон «О криптоактивах» и ряд сопутствующих законов. Законопроект позиционируется исполнительной властью как документ, призванный обеспечить прозрачность рынка, защиту интересов клиентов и снизить финансовые риски. Однако, по итогам общественных обсуждений, большинство участников выступили против предложенных норм, указав на их чрезмерную жесткость, бюрократические барьеры и угрозу для развития сектора.
Однако правительство по своему обыкновению игнорирует критику, придерживаясь принципа «жираф большой — ему видней» и настаивая на предложенных драконовских мерах.
«Крипторынок нельзя контролировать, он децентрализован»
Некоторые эксперты считают, что жесткий контроль над криптовалютами не принесет желаемых результатов.
«Если цель законопроекта — снизить уровень незаконной деятельности, то очевидно, что регулирование криптоактивов не даст ощутимых результатов. Криптовалюты децентрализованы и могут использоваться из любой точки мира через программные обеспечения и посредников. Попытки регулирования не дадут эффекта — бороться с незаконной деятельностью должны правоохранительные органы, а не Центральный банк», — отмечает в своем комментарии к закону участник общественных обсуждений Арег Гаспарян.
При этом власти, естественно, придерживаются другой позиции, утверждая, что законопроект не только направлен на борьбу с нелегальными операциями, но и создает "четкие правила игры" для участников рынка, и считая это весомым доводом для продолжения самодурства.
«Запрет на наличные расчеты убьет рынок»
Одним из самых спорных пунктов законопроекта стало требование о том, что обмен криптовалют возможен только безналичным способом.
«Это создает дополнительные комиссии, посредников и замедляет процесс обслуживания клиентов. Более того, в Армении банки не работают с криптокомпаниями, а значит, даже если они начнут это делать, запрет на наличные операции исключает возможность обмена криптовалют для туристов из России и Ирана, у которых нет банковских счетов», — отметил другой участник обсуждений Эдуард Аветисян.
На это правительство отвечает, что безналичный расчет — это ключ к прозрачности и снижению рисков. Однако фактически этот шаг может привести к уходу рынка в тень, так как пользователи перейдут на P2P-обмен.
«Лицензирование выдавит малые компании»
Еще один серьезный барьер — требования к регистрации и лицензированию всех компаний, работающих с криптовалютами.
«Жесткие требования по капиталу, аудиту, опыту руководителей выдавят малые компании с рынка и создадут монополию крупных игроков. Кроме того, Центральный банк сам решает, как устанавливать эти требования, что создает правовую неопределенность», — указал Аветисян.
Власти утверждают, что используют "стандартные процедуры", однако в других странах (например, в ОАЭ) регулирование построено на более гибкой модели, позволяющей новым компаниям выходить на рынок без чрезмерных ограничений.
«Закон не учитывает реалии Армении»
Эксперты также критикуют законопроект за то, что он рассматривает криптовалюты исключительно как финансовый риск, игнорируя их технологическую основу.
«Закон буквально повторяет европейское регулирование MiCA, но не адаптирован под армянские реалии. Кроме того, он дублирует законодательство об инвестициях и фондовом рынке, что не применимо к криптовалютам», — добавил Аветисян.
На это правительство отвечает, что регулирование "должно быть схожим с традиционными финансовыми инструментами". Однако критики указывают, что криптоактивы — это новая экономическая модель, и применять к ним нормы традиционного финансового сектора не всегда корректно.
«Это просто лоббизм банковского сектора»
Некоторые участники рынка считают, что закон фактически создает монополию банков, исключая возможность независимого криптообмена.
«Этот закон – чистый лоббизм банковского сектора, попытка уничтожить рынок криптовалют в Армении», — считает Арам Авагян.
Если учесть, что банки в Армении не обслуживают криптовалютные компании, то требование проводить операции только через банки выглядит как изолирование сектора и его удушение под видом регулирования.
По идее закон о криптоактивах должен обеспечивать безопасность пользователей и прозрачность рынка, но в его нынешнем виде он создает барьеры для бизнеса, отпугивает инвесторов и ограничивает возможности использования криптовалют. Власти игнорируют конструктивную критику и упорно следуют курсу на жесткое регулирование, не учитывая потенциальные последствия.
Вместо того, чтобы создавать благоприятные условия для развития блокчейн-индустрии, правительство предлагает нормы, которые скорее вытеснят криптобизнес из страны. Если закон примут без доработки, Армения рискует остаться в стороне от мировых криптотрендов и потерять возможность стать технологическим хабом региона.