Երկարատեւ աշխատնքի արդյունքում 2024-ին վերջապես հաջողվեց մեծ փաթեթով փոփոխություններ ընդունել ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին օրենքում: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 9-ին, տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
«Այն գալիս էր 4 նոր գործառույթներով օժտելու ռազմարդյունաբերության կոմիտեին: Առաջինը գալիս է կանոնակարգելու և հեշտացնելու գիտահետազոտական աշխատանքների եւ փորձարարական մշակումների ոլորտում, ըստ էության, ռազմարդյունաբերության ոլորտի ընկերություններին առավել հեշտացված խաղի կանոններ սահմանելով, որոնք պետության կողմից տրվող դրամաշնորհային ծրագրերից են օգտվում:
Փոփոխությունների երկրորդ ուղղությունը վերաբերում է անհրաժեշտ քանակի փորձանմուշներ ռազմարդյունաբերության ընկերությունների կողմից փոխանցելու կառավարության որոշմանը: Սրանով վերջապես մենք հնարավորություն կունենանք դեռևս 2024-ի հունվարի 1-ից մեզ համար հատկացված 1,5-միլիարդանոց բյուջեն նպատակային ծախսել: Այս կարգերը ուժի մեջ մտնելու հետո արդեն ռազմարդյունաբերական ընկերությունները հնարավորություն կունենա դիմել ռազմարդյունաբերության կոմիտեին և պետական փորձարկումների համար անհրաժեշտ քանակի փորձանմուշներ ստանալու համար ֆինանսական աջակցություն ստանալ մեր կողմից։
Երրորդ ուղղությունը վերաբերում է պետական փորձարկումների ողջ ընթացակարգին: Սա գալիս է առավել դյուրացնելու, հեշտացնելու ընդհանրապես պետական փորձարկումների ողջ գործընթացները և վերջին՝ չորրորդ կարգը վերաբերում է անհրաժեշտ լրամասերի, նյութերի, բաղադրիչների համապատասխան գնումներին, մեր կողմից պահուստավորելու և հետագայում ռազմարդյունաբերական ընկերություններին վերաբաշխելու»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով, սրանից զատ ռազմարդյունաբերության ոլորտում մեկ այլ հիմնարար կարևոր բարեփոխում են իրականացրել.
«Տասնամյակներ շարունակ ռազմարդյունաբերական ընկերությունները, որոնք պայմանագիր էին կնքում ՊՆ-ի հետ՝ սեփական պրոդուկտները մատակարարելիս հաշվի էր առնվում, որ անհրաժեշտ էր սահմանել շահույթի շեմ, ինչը սահմանափակում մեր ընկերություններին 15%-անոց շահույթի շեմով: Մեզ հաջողվեց երկարատև բանակցությունների, քննարկումների արդյունքում գնալ այս կարևոր և համարձակ որոշմանը: Հիմա շահույթի շեմը հանվել է, և, ըստ էության, ռազմաարդյունաբերողները և հիմնական պատվիրատուները այլևս բանակցությունների միջոցով կկարողանան սահմանել գինը: Սա յուրօրինակ ձևով, թույլ տվեք ասել, թթվածին է լինելու ռազմաարդյունաբերական ոլորտի ընկերությունների համար»,- հայտարարեց Մխիթար Հայրապետյանը:

Мхитар Айрапетян: Мы отменили порог прибыли для военно-промышленных компаний
В результате многолетней работы в 2024 году, наконец, удалось принять большой пакет поправок в закон «О военно-промышленном комплексе». Об этом заявил во время пресс-конференции 9 января министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян.
«Предполагалось наделить Военно-промышленный комитет четырьмя новыми функциями. Первая — регулирование и облегчение научно-исследовательских работ и работ в сфере экспериментальных разработок, установив более упрощенные правила игры для компаний военно-промышленной сферы, которые пользуются грантовыми программами, предоставляемыми государством.
Второе направление изменений касается решения правительства о передаче необходимого количества опытных образцов со стороны военно-промышленных компаний. Благодаря этому у нас, наконец, появится возможность целенаправленно расходовать 1,5-миллиардный бюджет, выделенный нам еще с 1 января 2024 года.
После вступления в силу данных порядков военно-промышленные компании уже смогут обращаться в Военно-промышленный комитет и получать от нас финансовую поддержку для получения необходимого количества опытных образцов для проведения государственных испытаний.
Третье направление касается всей процедуры государственных испытаний. Это должно еще больше облегчить весь процесс государственных испытаний в целом.
Четвертый касается соответствующих закупок необходимых дополнительных  частей, материалов и комплектующих для складирования и последующего перераспределения среди военно-промышленных компаний», — сказал Айрапетян.
По его словам, помимо этого, в сфере военной промышленности реализована еще одна принципиально важная реформа.
«В течение десятилетий по части военно-промышленных предприятий, заключавших договоры с Министерством обороны на поставку собственной продукции, устанавливался порог прибыли, что ограничивало наши компании порогом прибыли в 15%. В результате длительных переговоров и обсуждений нам удалось принять важное и смелое решение. Сейчас порог прибыли снят, и, по сути, военные промышленники и основные заказчики смогут устанавливать цену путем переговоров», — заключил министр.