Իլոն Մասկի ընկերությունը 6 ամսից մարդու գլխուղեղում չիպ կներդնի, որը կօգնի առանց ձեռքերի օգտվել հեռախոսից և համակարգչից
1 դեկտեմբերի, 2022  21:28
Ամերիկացի ձեռներեց, SpaceX-ի հիմնադիր և Twitter-ի նոր սեփականատեր Իլոն Մասկը պատմել է, որ իր Neuralink նեյրոտեխնոլոգիական ընկերությունը նախատեսում է վեց ամսից առաջին անգամ մարդու մեջ ներդնել չիպ, որը նրան թույլ կտա առանց ձեռքերի օգնության օգտագործել հեռախոսն ու համակարգիչը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով ընկերության ներկայացուցչին։
Ըստ աղբյուրի՝ Մասկը նշել է, որ Սննդամթերքի և դեղամիջոցների որակի վերահսկողության ԱՄՆ դաշնային վարչության հետ ընթացիկ բանակցությունները բավական լավ են անցել, և ընկերությունն արդեն կարող է իր առջև նպատակ դնել առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում իրականացնել մարդկանց վրա առաջին փորձարկումները:
Նշվում է, որ Neuralink-ն այժմ աշխատում է արտադրանքի կատարելագործման վրա, որը բաղկացած է փոքրիկ սարքից և էլեկտրոդներով լարերից, ինչպես նաև ռոբոտից, որը պետք է կտրի մարդու գանգի մի հատվածը, որպեսզի չիպը տեղադրի մարդու ուղեղում։
Neuralink implant .JPG (61 KB)
Մասկը բացատրել է, որ այս սարքի նպատակն է օգնել այն մարդկանց, որոնք տառապում են ինսուլտի հետևանքներից։ Սարքի շնորհիվ նրանք կկարողանան հաղորդակցվել և իրենց մտքերն արտահայտել համակարգչի միջոցով։
Չիպը կօգնի կրկին քայլել, կբարելավի մարդու տեսողությունը
Ըստ Աղբյուրի՝ Մասկը նաև խոսել է ընկերության այլ ծրագրերի մասին։ Մասնավորապես խոսքը չիպեր ստեղծելու մասին է, որոնք հնարավոր կլինի տեղադրվել մարդու ողնուղեղում։ Նրանք, ովքեր ինչ-ինչ պատճառով այլևս չեն կարողանում քայլել, այս չիպի շնորհիվ կկարողանան կրկին քայլել։
Իլոն Մասկը նաև ասել է, որ ընկերությունն աշխատում է նաև աչքի իմպլանտի վրա, որը կարող է բարելավել կամ վերականգնել տեսողությունը, նշել է աղբյուրը։
neuralink spinal cord implant.JPG (42 KB)
Neuralink տեխնոլոգիական ստարտափը ստեղծվել է 2016 թ․։ Երկար ժամանակ այն մնում էր Մասկի ամենագաղտնի պահվող բիզնեսը։ Առաջին անգամ դրա գոյության մասին իմացել է Wall Street Journal-ը 2017 թ․: Գործնականում ոչ մի մանրամասն այս ընկերության մասին չկար մինչև 2019 թ․, երբ Մասկը հրապարակեց լուսանկար, որում երևում էր առնետ՝ ուղեղի իմպլանտով:
Ավելի ուշ՝ 2020 թ․ օգոստոսին, Մասկը ցուցադրեց Գերտրուդա անունով խոզին՝ կրկին իմպլանտով։ Փորձարկման շրջանակում խոզին դրել էին վազքուղու վրա, և համակարգիչը, կարդալով նյարդային ազդանշանները, կարողացել էր հետևել կենդանու ոտքերի դիրքին և ֆիքսել այն պահերը, երբ խոզը հոտոտել էր սնունդ փնտրելու ընթացքում։

Нейротехнологическая компания Neuralink, принадлежащая известному американскому предпринимател, основателю SpaceX и новому владельцу Twitter Илону Маску, работает над очень интересным проектом. Через полгода специалист компания впервые имплантируют в мозг человека чип, который позволит ему пользоваться телефоном и компьютером без помощи рук. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на представителя компании.
По данным источника, текущие переговоры с Федеральным управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США прошли успешно, и компания уже может начать первые испытания на людях в течение следующих шести месяцев.
Сейчас Neuralink работает над усовершенствованием продукта, состоящего из небольшого устройства и проводов с электродами, а также робота, который должен будет разрезать часть черепа человека, чтобы вживить чип в его мозг.
Цель этого устройства — помочь людям, страдающим от последствий инсульта: благодаря устройству они смогут общаться и выражать свои мысли через компьютер.
Маск также рассказал о других планах компании. В частности, речь идет о создании чипов, которые можно будет устанавливать в спинной мозг человека, и благодаря ему люди, лишившиеся возможности ходить, смогут снова это делать.
Маск сказал, что компания также работает над глазным имплантатом, который может улучшить или восстановить зрение.
Технологический стартап Neuralink был создан в 2016 году. Долгое время стартап оставался самым секретным бизнесом Маска. Впервые о его существовании в 2017 году узнал The Wall Street Journal. До 2019 года, когда Маск опубликовал фотографию крысы с мозговым имплантом, практически никаких подробностей о компании не было.
В 2020 году в августе Маск показал свинью по имени Гертруда с имплантом. В эксперименте свинью посадили на беговую дорожку, и компьютер, считывая нейронные сигналы, смог отследить положение ног животного и зафиксировать моменты, когда свинья принюхивалась в поисках еды.