Երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով՝ համաշխարհային շուկայում կիսահաղորդչային բաղադրիչների վաճառքից հասույթը տարեկան համեմատությամբ աճել է 18,3%-ով և կազմել 149,9 մլրդ դոլար: Ինչպես նշված է SIA ասոցիացիայի զեկույցում, հունիսին Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներն էլ մեծ աճ են գրանցել, բայց եկամուտների առումով նրանց չի հաջողվել հասնել Չինաստանին:
SIA-ի հունիսյան վիճակագրությունը, որն ընդգրկում է ԱՄՆ կիսահաղորդչային մատակարարների 99%-ը և այլ երկրների գրեթե երկու երրորդը, ցույց է տալիս, որ չիպերի համաշխարհային եկամուտը տարեկան կտրվածքով աճել է 18,3%-ով՝ հասնելով $50 մլրդ-ի։
Հունիսին աճի առաջատարներն են երկու Ամերիկաները, որոնք տարեկան կտրվածքով ավելացրել են կիսահաղորդչային արտադրանքի վաճառքից ստացված եկամուտը 42,8%-ով մինչև 14,8 մլրդ դոլար։ Ըստ աղբյուրի՝ նման աճը կարելի է բացատրել արհեստական բանականության համակարգերի համար բաղադրիչների մեծ պահանջարկով, որոնք ակտիվ զարգանում են հենց ամերիկյան ընկերությունների մասնակցությամբ։
Միևնույն ժամանակ, Չինաստանը շարունակում է մնալ կիսահաղորդչային բաղադրիչների վաճառքի ամենամեծ տարածաշրջանը դրամական արտահայտությամբ։ Հունիսի վերջին այն տարեկան կտրվածքով ավելացրել է եկամուտը 21,6%-ով՝ հասնելով 15,1 մլրդ դոլարի։
Հունիսին եկամուտների աճի տեմպերով երրորդ տեղում են Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրները և մնացած բոլորը, որոնք կապված չեն Եվրոպայի և Ճապոնիայի հետ։ Վերջին երկու տարածաշրջաններում հունիսին եկամուտները նվազել են համապատասխանաբար 11,2%-ով և 5%-ով։
Ընդհանուր առմամբ, ինչպես նշում են SIA-ի ներկայացուցիչները, երկրորդ եռամսյակը նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակից ի վեր առաջին եռամսյա շրջանն էր, որից հետո համաշխարհային մասշտաբով կիսահաղորդչային արտադրանքի վաճառքից ստացված եկամուտը հետևողականորեն ավելացել է:

According to the SIA association's report, the revenue from semiconductor components in the global market grew by 18.3% year-over-year to $149.9 billion in the second quarter, with sequential growth limited to 6.5%. In June, the Americas showed significant gains, but they still couldn't surpass China in total revenue.
The June SIA statistics, covering reports from 99% of American semiconductor suppliers and almost two-thirds of those from other countries, show an 18.3% year-over-year increase in global chip revenue to $50 billion and a sequential increase of 1.7%.
The Americas led the growth in June, with semiconductor revenue rising 42.8% year-over-year to $14.8 billion. This growth can likely be attributed to the high demand for components for artificial intelligence systems, which are actively developed by American companies.
China remains the largest region for semiconductor component sales in monetary terms. In June, it increased its revenue by 21.6% year-over-year to $15.1 billion. The Asia-Pacific region and other countries not including Europe and Japan ranked third in revenue growth rates in June. Revenue in Europe and Japan decreased by 11.2% and 5%, respectively.
Overall, SIA representatives note that the second quarter was the first three-month period since the fourth quarter of last year in which global semiconductor revenue increased sequentially. This suggests a partial recovery in chip demand.