Ֆերմերների մեծամասնությունը շատ, շատ պահպանողական է և փորձում է ամեն ինչ անել այնպես, ինչպես արել են իրենց նախնիները: Բայց խնդիրն այն է, որ էկոլոգիական փոփոխվող պայմանները, բնակչության աճը և մի շարք այլ խնդիրներ ու գործոններ գյուղատնտեսությունում հին մեթոդների կիրառումը միանգամայն ոչ կենսունակ են դարձնում։
Ինչո՞ւ են ժամանակակից տեխնոլոգիաներն այդքան անհրաժեշտ գյուղատնտեսության ոլորտին։ Ինչպե՞ս կարող են դրանք ազդել ֆերմերների աշխատանքի, եկամուտների և արտահանման հեռանկարների վրա: Այս մասին NEWS.am Tech-ը զրուցել է ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի փորձագետ դոկտոր Աֆթաբ Ալամի հետ։
Ժամանակակից գյուղատնտեսությունը բախվում է այնպիսի խնդիրների, որոնք չեն եղել մեր նախնիների ժամանակներում։ Դրանք ներառում են կլիմայի փոփոխությունը, հողի դեգրադացումը և մոլորակի աճող բնակչությանը կերակրելու համար ավելի բարձր բերքատվության անհրաժեշտությունը: Այս պայմաններում գյուղատնտեսական նորարարական պրակտիկան ավելի կարևոր է դառնում պարենային անվտանգության ապահովման, բնական ռեսուրսների պաշտպանության և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու համար:
Ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործումը բազմաթիվ օգուտներ է բերում նաև հենց իրենց՝ ֆերմերներին․ ներդնելով ավելի քիչ ջանք և ռեսուրսներ, նրանք կարող են ավելի լավ բերք ստանալ, ինչն, ինչպես ակնկալվում է, պետք է կավելացնի նրանց եկամուտը։
Ինչպես նշեց դոկտոր Ալամը, «ավանդական» գյուղատնտեսությունում մարդիկ չափազանց մեծ ջանք ու ռեսուրսներ են ներդնում (ներառյալ ջուրը և քիմիական պարարտանյութերը), և շատ դեպքերում դրա կարիքն իսկապես չկա: «Ավանդական» գյուղատնտեսության մեկ այլ մեծ խնդիր է մեծ քանակի գյուղատնտեսական թափոնների ուտիլիզացիան շրջակա միջավայրում։ Երկու խնդիրներն էլ, ի թիվս այլ բաների, ավելի են սրվել նաև կլիմայի փոփոխության պատճառով:
«Ժամանակակից տեխնոլոգիաները կարող են օգնել երկու խնդիրների դեպքում էլ: Նրանց օգնությամբ գյուղատնտեսությունը կարող է ավելի «խելացի» դառնալ, կարելի է աշխատանքում ներդնել միայն ամենաանհրաժեշտ ջանքերն ու ռեսուրսները և ստանալ ավելի լավ արդյունք՝ նվազագույնի հասցնելով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը»,- նշեց մասնագետը։
Գյուղատնտեսության ոլորտի համար ժամանակակից տեխնոլոգիաները քիչ չեն, և շատ հետաքրքիր բաներ դեռ զարգացման փուլում են։
Օրինակ՝ շատ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, վերջին տարիներին սկսել են ավելի ու ավելի հաճախ օգտագործել դրոններ՝ ծառերն ու բույսերը ջրելու, պարարտանյութեր ու թունաքիմիկատներ բաշխելու համար։ Այս դրոնների օգնությամբ կարելի է զգալիորեն նվազեցնել ջրի և քիմիական նյութերի քանակը, որոնք անհրաժեշտ են բույսերին:
Մեկ այլ հետաքրքիր տեխնոլոգիա, ինչպես նշեց դոկտոր Ալամը, հողի մեջ տեղադրված հատուկ սենսորներն են։
«Որոշ բույսերի արմատները մեկ մետր խորություն ունեն։ Երբ մենք ջրում ենք հողը, ջուրը սովորաբար «իջնում» է ավելի խորը, քան պետք է. այնտեղ, որտեղ բույսերի արմատները չեն հասնում դրան: Ստացվում է, որ այս ջուրն ուղղակի անիմաստ վատնում է։ Արմատային գոտում ցանկալի խորության վրա կարելի է տեղադրել խոնավությունը որոշող հատուկ սենսոր: Երբ սկսում ենք ջրել, և ջուրը հասնում է այս գոտուն, սենսորն ինքնաբերաբար անջատում է ջուրը, և մենք չենք վատնում ավելի շատ ջուր, քան անհրաժեշտ է։ Երբ այս գոտում բավարար խոնավություն չկա, սենսորը նորից միացնում է ոռոգումը: Այս տեխնոլոգիայի շնորհիվ մենք կկարողանանք ավելի քիչ ջուր օգտագործել նույն քանակի բերք ստանալու համար»,- պարզաբանեց մասնագետը։
Ժամանակակից տեխնոլոգիաները կարող են օգնել նաև փոշոտման հարցում: «Ավանդական» գյուղատնտեսության մեջ սա սովորաբար երկար և բարդ գործընթաց է, սակայն անօդաչու սարքերի օգնությամբ փոշոտումը բավականին մեծ տարածքում կարելի է կազմակերպել ընդամենը մեկ ժամում։
Եթե ժամանակակից տեխնոլոգիաներն օգնում են խնայել ռեսուրսները և շատ ավելի հեշտացնել ֆերմերների կյանքը, ինչո՞ւ դրանք դեռ չեն տարածվել:
Դոկտոր Ալամի խոսքով՝ խնդիրը դրանց բարձր արժեքը չէ, ինչպես կարող է թվալ առաջին հայացքից։ Խնդիրն առաջին հերթին այն է, որ ֆերմերները բավականաչափ տեղեկացված չեն. շատերը պարզապես չգիտեն այդ տեխնոլոգիաների գոյության և այն մասին, թե ինչպիսի օգուտ կարող են դրանք բերել: Մյուսները չեն վստահում ժամանակակից տեխնոլոգիաներին և նախընտրում են ծանոթ ու հասկանալի «ավանդական» մեթոդները։
«Ֆերմերների մեծ մասը հեռու է ժամանակակից տեխնոլոգիաներից և ամեն ինչ անում է այնպես, ինչպես դա անում էին նախկինում, նրանք չեն ցանկանում փոփոխություններ։ Եվ այս խնդիրը արդիական է ամբողջ աշխարհում։ Մեր խնդիրն է կրթել ֆերմերներին, նրանց համար թրեյնինգներ անցկացնել, պատմել, թե ինչու են իրենց պետք այդ տեխնոլոգիաները։ Տեխնոլոգիաների մեծ մասը նույնիսկ շատ թանկ չէ և դժվար չէ օգտագործել, բայց դրանք կօգնեն ավելի շատ բերք ստանալ ավելի քիչ ջանքերով»,- նշեց մասնագետը։
Հիշեցնենք, որ դոկտոր Աֆթաբ Ալամը հունիսի 24-ից 27-ը Sevan Startup Summit 2024-ի շրջանակում անցկացված Sevan Agritech Summit-ին ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի կողմից հրավիրված փորձագետն է։
«Ագրոտեխնոլոգիաների նոր միտումները՝ աջակցելու արդյունավետությանը, արտադրողականությանը և գյուղատնտեսության կայունությանը» վերնագրով իր պրեզենտաիցայի ժամանակ նա պատմում էր այն մասին, թե նոր սերնդի ձեռներեցների համար ինչ հնարավորություններ է բացում գյուղատնտեսությունում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը: Նա նաև մասնակցել է քննարկումներին, թե ինչպես տեխնոլոգիաները կարող են գյուղատնտեսության ոլորտն ավելի կայուն և արդյունավետ դարձնել և ազդել Հայաստանից այլ երկրներ ապրանքների արտահանման վրա։
«Sevan Agritech Summit»-ը կազմակերպում է «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի, Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) կողմից ֆինանսավորվող «Կայուն և ներառական աճ Հայաստանի լեռնային բնակավայրերում» (SIGMA) ծրագրի և Ագրոբիզնեսի հետազոտությունների և կրթության միջազգային կենտրոն (ICARE) հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։

Мore yields with less effort: Why implement modern technologies in agriculture? Interview with Aftab Alam
July 31, 2024  19:04
Many farmers adhere to traditional practices passed down through generations. However, evolving environmental conditions, population growth, and other contemporary challenges mean that relying solely on these traditional methods is increasingly insufficient.
Why are modern technologies so necessary for the agricultural sector? How can they affect farmers' work, income, and export prospects? NEWS.am Tech has discussed these questions with Dr Aftab Alam, an expert invited to Armenia by the USAID Economic Foundations for a Resilient Armenia Activity.
Why is the adoption of new technologies in agriculture important?
Modern agriculture faces challenges that did not exist in the past, such as climate change, soil degradation, and the need for higher yields to feed a growing global population. In these circumstances, innovative agricultural practices are becoming even more critical to ensure food security, protect natural resources, and minimize environmental impact.
Using modern technologies also brings many benefits to farmers themselves: with reduced effort and resources, they can achieve better harvests, ultimately increasing their income.
As Dr. Alam noted, in "traditional" agriculture, people put in too much effort and resources (including water and chemical fertilizers) – and in most cases, this is not necessary. Another significant issue with traditional agriculture is the disposal of large amounts of agricultural waste into the environment. These problems, among other factors, worsen climate change.
"Modern technologies can address both issues. They enable smarter agriculture by allowing farmers to invest only the necessary effort and resources, achieving better results while minimizing environmental impact," the expert noted.
Which of those technologies would you highlight?
Quite a few modern technologies have already been developed for the agricultural sector, and many exciting innovations are still in the pipeline.
For example, in many countries, including Armenia, drones have been increasingly used in recent years to water trees and plants, as well as to distribute fertilizers and pesticides. These drones significantly reduce the amount of water and chemicals needed for plants. Another modern technology, Dr. Alam noted, is the use of special sensors placed in the soil.
"The roots of some plants extend to a depth of one meter. When we water the soil, the water often penetrates deeper than necessary, beyond the reach of the plant roots, resulting in wasted water. We can optimize water usage by placing a special humidity sensor in the root zone at the appropriate depth. When the water reaches this zone, the sensor automatically turns off the irrigation, preventing excess water usage. When moisture levels drop, the sensor reactivates the irrigation. This technology allows us to use less water while producing the same amount of crops," the specialist explained.
Modern technologies can also assist with pollination. In traditional agriculture, pollination is often a lengthy and complex process. However, using drones, pollination can be efficiently conducted over a large area in just an hour.
What is the reason that these technologies are not widespread today?
If modern technologies save resources and simplify life for farmers, why haven’t they become widespread yet?
According to Dr. Alam, the issue is not their high cost, as it might seem at first glance. The primary problem is that farmers are not well informed; many simply do not know about these technologies or the benefits they offer. Additionally, some farmers do not trust modern technologies and prefer to stick with familiar and traditional methods.
"Most farmers are far from modern technologies and continue to do things the traditional way, resistant to change. This issue is prevalent worldwide. Our task is to educate farmers, conduct training sessions, and explain the benefits of these technologies. Most of these technologies are neither very expensive nor difficult to use, but they can help achieve higher yields with less effort," the specialist noted.
Dr. Aftab Alam was an invited expert at the Sevan Agritech Summit, held from June 24 to 27 as part of the Sevan Startup Summit 2024. His participation was facilitated by the USAID Economic Foundations for a Resilient Armenia Activity.
During the presentation titled "New Trends in Agritech to Support Efficiency, Productivity, and Sustainability in Agriculture," he discussed the opportunities that modern technologies offer to the new generation of entrepreneurs in agriculture. He also took part in discussions on how technology can enhance the sustainability and efficiency of the agricultural sector and impact the export of products from Armenia to other countries.
Sevan Agritech Summit was organized by Startup Armenia Foundation, USAID Economic Foundations for a Resilient Armenia Activity, Sustainable and Inclusive Growth in Mountainous Armenia (SIGMA) project funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), in cooperation with the International Center for Agribusiness Research and Education (ICARE) Foundation.