Փենսիլվանիայի համալսարանի մի խումբ գիտնականներ մշակել են DrEureka կոչվող համակարգ, որը նախատեսված է արհեստական բանականության՝ OpenAI ընկերության GPT-4-ի նման խոշոր մոդելների կիրառմամբ ռոբոտներին վարժեցնելու համար: Պարզվում է՝ այս համակարգը ռոբոտներին ավելի արդյունավետ է ուսուցանում, քան մարդը։
DrEureka (Domain Randomization Eureka) հարթակն ապացուցել է իր ֆունկցիոնալությունը բաց կոդով չորսոտանի Unitree Go1 ռոբոտի օրինակով: Այն ներառում է ռոբոտի վարժեցում սիմուլյացիոն միջավայրում՝ կիրառելով հիմնական փոփոխականների պատահականացումը՝ շփում, զանգված, խոնավացում, ծանրության կենտրոնի տեղաշարժ և այլ պարամետրեր: Օգտատերերի մի քանի հարցումների հիման վրա ԱԲ-ն ստեղծել է կոդ, որը նկարագրում է պարգևների և տույժերի համակարգը՝ ռոբոտին վիրտուալ միջավայրում ուսուցանելու համար: Յուրաքանչյուր սիմուլյացիայի վերջում ԱԲ-ն վերլուծում է, թե որքան լավ է վիրտուալ ռոբոտը կատարել հաջորդ առաջադրանքը, և ինչպես կարող է բարելավվել դրա կատարումը: Կարևոր է, որ նեյրոցանցն ի վիճակի լինի արագ գեներացնել մեծ թվով սցենարներ և դրանց կատարումը գործարկել միաժամանակ:
ԱԲ-ն մեխանիզմի ձախողման կամ խափանման կետերում համակարգը ստեղծում է պարամետրերի առավելագույն և նվազագույն արժեքներով առաջադրանքներ, որոնց կատարումը կամ գերազանցումը ենթադրում է ուսուցման սցենարն անցնելու համար տրվող միավորի նվազում: Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ ԱԲ կոդը ճիշտ գրելու համար անհրաժեշտ են անվտանգության լրացուցիչ հրահանգներ, հակառակ դեպքում նեյրոնային ցանցն սկսում է «խաբել» սիմուլյացիայի ժամանակ՝ փորձելով հասնել առավելագույն արդյունավետության, ինչն իրական աշխարհում կարող է հանգեցնել շարժիչների գերտաքացման կամ ռոբոտի վերջույթների վնասման։ Այս անբնական սցենարներից մեկում վիրտուալ ռոբոտը «բացահայտել է», որ կարող է ավելի արագ շարժվել, եթե անջատի իր ոտքերից մեկը և սկսի շարժվել երեք ոտքով:
Հետազոտողները ԱԲ-ին հանձնարարել են առանձնապես զգույշ լինել՝ հաշվի առնելով, որ վարժեցված ռոբոտը փորձարկվելու է իրական աշխարհում, ուստի նեյրոցանցն ստեղծել է անվտանգության լրացուցիչ գործառույթներ այնպիսի ասպեկտների համար, ինչպիսիք են շարժումների սահունությունը, հորիզոնական կողմնորոշումը և մարմնի բարձրությունը, ինչպես նաև հաշվի է առնվում էլեկտրական շարժիչների պտտման պահը․ այն չպետք է գերազանցի տրված արժեքները: Արդյունքում DrEureka համակարգը կարողացել է ավելի լավ վարժեցնել ռոբոտին, քան մարդը. մեքենան գրանցել է շարժման արագության 34% աճ և անհարթ տեղանքով անցած տարածության 20% աճ: Հետազոտողներն այս արդյունքը բացատրել են մոտեցումների տարբերությամբ։ Առաջադրանքը ռոբոտին ուսուցանելիս մարդն այն բաժանում է մի քանի փուլերի և լուծում գտնում դրանցից յուրաքանչյուրի համար, մինչդեռ GPT-ն ամեն ինչ սովորեցնում է միանգամից, իսկ մարդը ակնհայտորեն չի կարող դա անել։
Արդյունքում DrEureka համակարգը հնարավորություն է տվել սիմուլյացիայից ուղղակիորեն անցնել իրական աշխարհում աշխատանքի: Նախագծի հեղինակները պնդում են, որ իրենք կարող են էլ ավելի բարելավել հարթակի արդյունավետությունը, եթե կարողանային ԱԲ-ին տրամադրել հետադարձ կապ իրական աշխարհից. դրա համար նեյրոցանցը պետք է ուսումնասիրի թեստերի տեսագրությունները՝ չսահմանափակվելով ռոբոտի համակարգի գրանցամատյաններում առկա սխալների վերլուծությամբ: Միջին վիճակագրական մարդուց մինչև 1,5 տարի է պահանջվում քայլել սովորելու համար, և միայն քչերն են կարողանում գնդակի վրա քայլել, ինչպես արվում է յոգայի ժամանակ: DrEureka-ի ուսուցանած ռոբոտն արդյունավետ կատարում է նաև այս առաջադրանքը։

A group of scientists from the University of Pennsylvania has developed the DrEureka system designed for training robots using large language models of artificial intelligence like OpenAI GPT-4. It turns out to be a more efficient method than a sequence of real-world tasks, but it requires special attention from humans due to the peculiarities of AI "thinking."
The DrEureka platform (Domain Randomization Eureka) has proven its effectiveness using the Unitree Go1 robot - a quadrupedal open-source machine. It involves training the robot in a simulated environment by randomizing key variables such as friction coefficients, mass, damping, center of gravity offset, and other parameters. Based on several user requests, the AI generates code describing the reward and penalty system for training the robot in a virtual environment. After each simulation, the AI analyzes how well the virtual robot performed the task and how its performance can be improved. It's important to note that the neural network can rapidly generate scenarios in large volumes and execute them simultaneously.
The AI creates tasks with maximum and minimum parameter values at failure or mechanism breakdown points, achieving or exceeding which results in a reduction in the score for completing the training scenario. The research authors note that additional safety instructions are needed for the correct coding by AI; otherwise, the neural network starts to "cheat" in pursuit of maximum performance, which in the real world can lead to engine overheating or damage to the robot's limbs. In one of these unnatural scenarios, the virtual robot "discovered" that it could move faster by disabling one leg and starting to move on three.
Researchers instructed the AI to exercise special caution, considering that the trained robot would undergo tests in the real world. Therefore, the neural network created additional safety features for aspects such as smooth movements, horizontal orientation, torso height, and torque consideration for electric motors - it should not exceed the specified values. As a result, the DrEureka system succeeded in training the robot better than humans: the machine showed a 34% increase in movement speed and a 20% increase in the distance traversed over rough terrain. Researchers explained this difference in approaches by noting that when humans train, they break down the task into stages and find a solution for each of them, whereas GPT trains everything at once, a feat humans are clearly unable to replicate.
The DrEureka system has allowed a transition from simulation directly to real-world work. Project authors claim they could further enhance the platform's efficiency by providing AI with feedback from the real world - for this, neural networks would need to analyze video recordings of tests, not just error analysis in the robot's system logs. It takes an average person up to 1.5 years to learn to walk, and only a few can move on a yoga ball. The trained DrEureka robot effectively handles even this task.