Telegram-ում 1.5 անգամ աճել է խարդախությամբ զբաղվող ռեսուրսների թիվը
Telegram-ում ֆիշինգային ռեսուրսների թիվը 2024-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Ռուսաստանի տարածքում աճել է 1,5 անգամ։ Այս մասին տեղեկացնում է ռուսական «Իզվեստիա» թերթը՝ վկայակոչելով «Կասպերսկու լաբորատորիա»-ի բովանդակության ավագ վերլուծաբան Օլգա Սվիստունովային։
Նրա խոսքով՝ ֆիշերները հաճախ են փոխում իրենց լեգենդները, բայց նրանք միշտ ունեն մեկ նպատակ՝ գայթակղել հնարավոր զոհերին և նրանց ուղղորդել Telegram-ի նույնականացման կեղծ էջ, որպեսզի նրանք մուտքագրեն իրենց հեռախոսահամարը և հաստատման կոդը, ինչից հետո այդ տվյալներն արդեն հայտնվում են խարդախների տրամադրության տակ։
Սվիստունովան պատմել է, որ տարբեր ժամանակներում հանդիպել են հարձակվողների կողմից հորինված տարբեր լեգենդների, օրինակ՝ հարցմանը մասնակցելու առաջարկ, հասանելիություն «մեծահասակների համար ալիքի», հասանելիություն այլ օգտատերերի նամակագրության, խաղային արժույթ վաստակելու հնարավորություն, Telegram Premium բաժանորդագրության փորձարկում և այլն:
Solar ընկերությունների խմբի մամուլի ծառայությունից թերթին հայտնել են, որ իրենց Solar AURA արտաքին թվային սպառնալիքների մոնիտորինգի կենտրոնի փորձագետները վերջերս հայտնաբերել են վնասակար կայքերի լայնածավալ ցանց՝ Telegram-ի օգտահաշիվները գողանալու նպատակով ստեղծված պատկերներով: Դրանց կարելի է հեշտությամբ հանդիպել որոնման արդյունքներում:
«Երբ փորձում են մուտք գործել կայք սկզբնական կոդով և ներբեռնել պատկերը, օգտատիրոջն ուղղորդում են դեպի Telegram-ի համայնքի էջը նմանակող ֆիշինգային ռեսուրսներից մեկը»,- ասվում է մամուլի ծառայությունում՝ հավելելով, որ եթե օգտատերն այնտեղ մուտքագրում է իր օգտահաշիվ մուտք գործելու տվյալները, հարձակվողներն անմիջապես ստանում են դրանք։
Positive Technologies հետազոտական ​​խմբի ղեկավար Իրինա Զինովկինան «Իզվեստիա»-ին պատմել է օգտահաշիվներ գողանալու նոր մեթոդների մասին։ Դրանց թվում են նեյրոնային ցանցի օգտագործմամբ կեղծ ձայնային հաղորդագրությունները և կեղծ օգտահաշիվները: Telegram-ը հայտնի է դարձել ոչ միայն անձնական շփման համար, այլև ունի սոցիալական ցանցային գործառույթներ, ինչը մեծացնում է նրա օգտատերերի վրա հարձակումների թիվը, պարզաբանել է փորձագետը և նշել, որ խարդախությունների աճը կապված է օգտատերերի թվի աճի հետ։

In the first quarter of 2024, the number of phishing resources in Telegram increased by 1.5 times in Russia compared to the same period last year. The Russian Izvestia newspaper informs about this, referring to the senior content analyst of Kaspersky Laboratory Olga Svistunova.
According to her, phishers often change their legends, but they always have one goal: to lure potential victims and direct them to fake Telegram authentication pages so that they enter their phone number and verification code, after which this data is already at the hands of fraudsters.
Svistunova said that at different times they encountered various legends invented by attackers, for example, an offer to participate in a survey, access to "adult channels", access to other users' correspondence, the opportunity to earn game currency, testing a Telegram Premium subscription, etc.
The press service of the Solar group of companies told the newspaper that experts from its Solar AURA external digital threat monitoring center recently discovered a large-scale network of malicious websites with images designed to steal Telegram accounts. They can easily be found in search results.
"When trying to access the site with the source code and download the image, the user is redirected to one of the phishing resources impersonating the Telegram community page," the press service said, adding that if the user enters his account login information there, the attackers immediately receive them.
Irina Zinovkina, head of Positive Technologies research group, told Izvestia about new methods of stealing user accounts. They include fake accounts and fake voicemails generated by using AI. Telegram has become popular not only for personal communication, but also has social networking functions, which increases the number of attacks on its users, the expert explained, noting that the increase in fraud is related to the increase in the number of users.