WhatsApp-ի մշակողները նախատեսում են մեսենջերի Android տարբերակում ավելացնել ձայնային հաղորդագրությունները սղագրելու գործառույթ։ Ընդորում՝ եթե Telegram-ում այն հասանելի է միայն Premium բաժանորդագրություն ունեցողներին, ապա WhatsApp-ն այն կառաջարկի անվճար, այս մասին հայտնում է WABetaInfo կայքը։
Մեսենջերում՝ iOS-ի համար նախատեսված տարբերակում ձայնային հաղորդագրությունների սղագրման գործառույթը նկատվել է անցյալ տարի: Այժմ մշակողները նախատեսում են այն ավելացնել հավելվածի Android տարբերակում։ Գործառույթը նկատվել է WhatsApp-ի՝ 2.24.7.8 համարով բետա տարբերակում։
WABetaInfo-ի հրապարակած էկրանակադրում երևում է, որ WhatsApp-ի թեստային տարբերակն օգտատերերին առաջարկում է ներբեռնել լրացուցիչ 150 ՄԲ տվյալ, որպեսզի հավելվածը սովորի ձայնային հաղորդագրությունները սղագրել։ Ըստ մշակողների՝ ձայնից տեքստ սղագրությունը տեղի կունենա օգտատիրոջ սարքի վրա, որպեսզի կանխվի հաղորդագրությունների արտահոսքը:
Այսպիսի գործառույթ կա շատ այլ մեսենջերներում, ներառյալ՝ Telegram-ում, որտեղ այն հասանելի է միայն Premium բաժանորդագրություն ունեցողներին, և այն ակտիվացնելու համար հարկավոր չէ լրացուցիչ տվյալներ ներբեռնել:
Դեռևս պարզ չէ, թե որ լեզուներով նոր գործառույթը կաշխատի WhatsApp-ում։ Ձայնային հաղորդագրությունների սղագրությունը դեռ մշակման և փորձարկման փուլում է, ուստի դրա գործարկման ժամկետները դեռ հայտնի չեն։

Telegram's paid feature will be free on WhatsApp
Developers of WhatsApp plan to add a feature for decrypting voice messages to the Android version of the messenger. This was reported by the WABetaInfo portal.
The feature for decrypting voice messages was noticed in the messenger on the iPhone last year. Now developers plan to add it to the Android application as well – the feature was spotted in the WhatsApp beta version numbered 2.24.7.8.
In the published WABetaInfo screenshot, it is shown that in the tested version of WhatsApp, users are offered to download an additional 150 MB of data for the application to learn how to decrypt voice messages. According to the developers, voice-to-text translation will occur locally on the user's device to prevent message leaks. After downloading the additional package, WhatsApp will integrate decryption so that users can read voice messages.
A similar function is provided in many other messengers, including Telegram. In Pavel Durov's application, it is only available to Premium subscription owners, and no additional data download is required for its activation.
It is not yet clear which languages the new WhatsApp feature will support. Decrypting voice messages is still in the development and testing stage, so the implementation timeline remains unknown.