Չինացիներն սկսել են iPhone 15-ն ավելի էժան վաճառել, քան Apple-ը
Չինական շուկայում iPhone 15 սմարթֆոնի պահանջարկը նվազում է, ինչի հետևանքով տեղի վերավաճառողները սմարթֆոնների նոր շարքը վաճառում են ավելի էժան, քան ինքը՝ Apple-ը։ Այս մասին հայտնում է iXBT-ը՝ հղում անելով չինական MyDrivers պորտալին։
Աղբյուրի համաձայն՝ 512 ԳԲ ներկառուցված հիշողությամբ ֆլագմանային iPhone 15-ի գինը նվազել է մինչև 1080 դոլար, ինչը 155 դոլարով ցածր է Apple-ի պաշտոնական գնից։
Նույնքան ներկառուցված հիշողությամբ iPhone 15 Pro-ն ոչ պաշտոնական խանութներում արժե 1440 դոլար, մինչդեռ Apple-ի կայքում սմարթֆոնն առաջարկվում է 1510 դոլարով։
Ամենամեծ տարբերությունը նկատվում է 1 ՏԲ ներկառուցված հիշողությամբ iPhone 15 Pro տարբերակի դեպքում, որը վերավաճառողների մոտ արժե 1560 դոլար, մինչդեռ սարքի պաշտոնական գինը 1780 դոլար է։
Ըստ աղբյուրի՝ Apple-ի առաջատար սմարթֆոնների գինը նվազել է վերավաճառողների շրջանում նոր ապրանքների ցածր պահանջարկի պատճառով: Ավելին, Չինաստանում iPhone 15-ի վաճառքի մեկնարկից անմիջապես հետո աժիոտաժ էր տիրում, ինչի պատճառով առաջին օրերին Apple-ի պաշտոնական խանութները չէին կարողանում սպասարկել ողջ պահանջարկը։ Այն ժամանակ ոչ պաշտոնական խանութները սմարթֆոնները վաճառում էին նկատելի բարձր գնով:

The demand for the iPhone 15 smartphone in the Chinese market is decreasing, as a result of which local resellers are selling the new series of smartphones cheaper than Apple itself. This is reported by iXBT, referring to the Chinese MyDrivers portal.
According to the source, the price of the flagship iPhone 15 with 512 GB of built-in memory has dropped to $1,080, which is $155 less than Apple's official price.
iPhone 15 Pro with the same built-in memory costs $1,440 in unofficial stores, while the smartphone is offered for $1,510 on Apple's website.
The biggest difference is observed in the case of the iPhone 15 Pro version with 1 TB of built-in memory, which costs $1,560 at resellers, while the official price of the device is $1,780.
According to a source, the price of Apple's flagship smartphones has fallen due to low demand for new products among resellers. Moreover, immediately after the start of sales of iPhone 15 in China, there was an agitation, due to which the official Apple stores could not serve all the demand in the first days. At that time, unofficial stores sold smartphones at a noticeably high price.