Ի՞նչ ֆայլեր է վտանգավոր պահել հեռախոսում
Որոշ ֆայլեր հեռախոսում պահելը վտանգավոր է: Առաջին հերթին դրանք ներառում են անձնագրի պատճենները և ինտիմ բնույթի լուսանկարները, նշում է տեղեկատվական և համակարգչային անվտանգության ոլորտի փորձագետ Սերգեյ Վակուլինը:
Ինչպես նշում է «Երեկոյան Մոսկվան», նման ֆայլերը հեռախոսում պահելու սովորությունը կարող է հանգեցնել դրանց արտահոսքի։ Եվ եթե դրանք ընկնեն խաբեբաների ձեռքը, նրանք կարող են դրանք օգտագործել տարբեր ձևերով եւ ձեզ վնաս հասցնել:
«Գրեթե բոլոր հեռախոսները և այլ տեխնիկական միջոցները միացված են համաշխարհային ինտերնետ ցանցին, ուստի դրանք կարող են կոտրվել: Սակայն, եթե սարքը միացված չէ համացանցին, ապա հնարավոր չի լինի տվյալները հափշտակել հեռակա կարգով»,- նշել է մասնագետը։
Նա հիշեցրել է, որ չարագործները հաճախ դիտավորյալ տարածում են վիրուսներ, որոնք հավաքում են մարդկանց սմարթֆոնների ամբողջ տեղեկատվությունը՝ թե անօգուտ, թե այն տեղեկատվությունը, որը կարող է նրանց համար որոշակի արժեք ունենալ: Դրանք կարող են լինել ինտիմ բնույթի լուսանկարներ, բանկային քարտեր, վկայականներ, տոմսեր և անձնական տվյալներով փաստաթղթեր:
Հակավիրուսային ծրագրերը միշտ չէ, որ կարողանում են սարքերը պաշտպանել հաքերային հարձակումներից։ Ուստի մասնագետը խորհուրդ է տալիս կարևոր ֆայլերը չպահել սմարթֆոնի հիշողության մեջ, այլ օգտագործել պաշտպանված կրիչներ, որոնք միացված չեն ցանցին։ Նա նաև խորհուրդ է տալիս կանոնավոր կերպով փոխել գաղտնաբառերը և չբացել կասկածելի հղումներ, որոնք ուղարկվում են էլեկտրոնային փոստին կամ մեսենջերներին։

What files are dangerous to store on your phone?
Some files are dangerous to store on your phone. First of all, these include copies of the passport and photographs of an intimate nature, according to Sergey Vakulin, an expert in the field of information and computer security.
According to Vechernyaya Moskva, the habit of storing such files on the phone can go sideways and lead to their leakage. And if they fall into the hands of scammers, they can use them in a variety of ways.
“Almost all phones and other technical media are connected to the global Internet, so they can be hacked. However, if the device is not connected to the Internet, then it will not be possible to steal data remotely, ”the specialist noted.
He recalled that attackers often deliberately distribute viruses that collect all the information from people's smartphones - both useless and that which may be of some value to them. These can be photos of an intimate nature, bank cards, tickets and documents with personal data.
Antivirus programs are not always able to protect devices from hacker attacks. Therefore, the specialist recommends not storing important files in the smartphone’s memory, but using secure media that is not connected to the network. He also advises changing passwords regularly and not opening suspicious links sent to email or instant messengers.