Ի՞նչ ֆայլեր է վտանգավոր պահել հեռախոսում
Որոշ ֆայլեր հեռախոսում պահելը վտանգավոր է: Առաջին հերթին դրանք ներառում են անձնագրի պատճենները և ինտիմ բնույթի լուսանկարները, նշում է տեղեկատվական և համակարգչային անվտանգության ոլորտի փորձագետ Սերգեյ Վակուլինը:
Ինչպես նշում է «Երեկոյան Մոսկվան», նման ֆայլերը հեռախոսում պահելու սովորությունը կարող է հանգեցնել դրանց արտահոսքի։ Եվ եթե դրանք ընկնեն խաբեբաների ձեռքը, նրանք կարող են դրանք օգտագործել տարբեր ձևերով եւ ձեզ վնաս հասցնել:
«Գրեթե բոլոր հեռախոսները և այլ տեխնիկական միջոցները միացված են համաշխարհային ինտերնետ ցանցին, ուստի դրանք կարող են կոտրվել: Սակայն, եթե սարքը միացված չէ համացանցին, ապա հնարավոր չի լինի տվյալները հափշտակել հեռակա կարգով»,- նշել է մասնագետը։
Նա հիշեցրել է, որ չարագործները հաճախ դիտավորյալ տարածում են վիրուսներ, որոնք հավաքում են մարդկանց սմարթֆոնների ամբողջ տեղեկատվությունը՝ թե անօգուտ, թե այն տեղեկատվությունը, որը կարող է նրանց համար որոշակի արժեք ունենալ: Դրանք կարող են լինել ինտիմ բնույթի լուսանկարներ, բանկային քարտեր, վկայականներ, տոմսեր և անձնական տվյալներով փաստաթղթեր:
Հակավիրուսային ծրագրերը միշտ չէ, որ կարողանում են սարքերը պաշտպանել հաքերային հարձակումներից։ Ուստի մասնագետը խորհուրդ է տալիս կարևոր ֆայլերը չպահել սմարթֆոնի հիշողության մեջ, այլ օգտագործել պաշտպանված կրիչներ, որոնք միացված չեն ցանցին։ Նա նաև խորհուրդ է տալիս կանոնավոր կերպով փոխել գաղտնաբառերը և չբացել կասկածելի հղումներ, որոնք ուղարկվում են էլեկտրոնային փոստին կամ մեսենջերներին։

Какие файлы опасно хранить в телефоне?
Некоторые файлы опасно хранить в телефоне. В первую очередь, к таким относятся копии паспорта и фотографий интимного характера, как утверждает специалист в области информационной и компьютерной безопасности Сергей Вакулин.
Как сообщает «Вечерняя Москва», привычка хранить такие файлы в телефоне может выйти боком и привести к их утечке. А если они попадут в руки мошенников, те могут использовать их самыми разными способами.
«Почти все телефоны и другие технические носители подключены к глобальной сети интернет, поэтому их можно взломать. Однако если устройство не подключено к интернету, то удаленно своровать данные не получится», — отметил специалист.
Он напомнил, что злоумышленники нередко намеренно распространяют вирусы, которые собирают всю информацию со смартфонов людей — как бесполезную, так и ту, которая может иметь определенную ценность для них. Это могут быть фотографии интимного характера, банковские карты, билеты и документы с персональными данными.
Антивирусные программы не всегда способны защитить устройства от атак хакеров. Поэтому специалист рекомендует не хранить важные файлы в памяти смартфона, а использовать защищенные носители, не подключенные к сети. Также он советует регулярно менять пароли и не открывать подозрительные ссылки, отправленные на мейл или на мессенджеры.