Lenovo-ն և Motorola-ն ընդարձակվող սմարթֆոնի և նոութբուքի կոնցեպտ են ցուցադրել
Չինական Lenovo ընկերությունը ցուցադրել է նոութբուք՝ ընդարձակվող էկրանով, իսկ բջջային հեռախոսներ և այլ սարքեր արտադրող նրա դուստր ընկերությունը՝ Motorola-ն, ցուցադրել է նոր սմարթֆոն, որը նույնպես ընդարձակվում է։
Հեռախոսը շատ հարմար չափի է գրպանում տեղավորելու համար՝ 4 դյույմ երկարություն, բայց կոճակի մեկ սեղմումով OLED վահանակը երկարում է մինչև 6,5 դյույմ: Մեկ այլ սեղմումով հեռախոսը վերադառնում է իր սկզբնական չափին:
Motorola rollable smarphone.JPG (31 KB)
Հեռախոսն օգտագործելի է երկու չափերով էլ, իսկ էկրանի բովանդակությունը հարմարվում է փոփոխվող չափերին, այդ թվում՝ հիմնական էկրանը, ինչպես կարելի է տեսնել ստորև ներկայացվող տեսանյութում։
Lenovo-ն իր հերթին ցուցադրել է նոութբուք, որը նույնպես ընդարձակվում է։ Նոութբուքը ընդարձակված վիճակում ավելի հարմար է փաստաթղթեր կարդալու կամ դրանց վրա աշխատելու, ինչպես նաև TikTok ոճի ուղղահայաց տեսանյութեր դիտելու համար:
Lenovo-ի դիզայնի հարցերով փոխնախագահ Բրայան Լեոնարդը բացատրել է, որ նոթբուքի նոր կոնցեպտը մշակվել է հետազոտության շրջանակում, որն սկսվել է ThinkPad 360P նոութբուքից/պլանշետից:
«Այն կարող է ընդլայնվել և շատ ավելի մեծ էկրան դառնալ, իսկ բովանդակությունը դինամիկ կերպով հարմարվում է էկրանին՝ մարդկանց առաջարկելով աննախադեպ եղանակ տարատեսակ առաջադրանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու, բռաուզինգի և այլնի համար», - բացատրել է նա։
Lenovo rolling latptop 2.JPG (70 KB)
Motorola-ն արդեն իսկ արտադրում է ծալվող սարք՝ Razr-ը, որը, ցավոք, հասանելի է միայն Չինաստանում։ Սակայն ընդարձակվող սարքերն էլ ավելի բարդ է արտադրել: Մարդիկ կարծես սիրում են դրանք, օրինակ, LG-ի ընդարձակվող OLED հեռուստացույցը շատ պոպուլյար էր CES 2019 ցուցահանդեսի ժամանակ: Ինչ-որ առումով, ընդարձակվող էկրանը նաև ավելի էլեգանտ է, քան ծալվողը, քանի որ չկա որևէ ծալվող հատված, հետևաբար նաև անհանգստանալու պատճառ։
Սա դեռ կոնցեպտային տարբերակ է և առայժմ հայտնի չէ, թե արդյոք Lenovo-ն կսկսի այս դրա մասսայական արտադրությունը։
Ընդարձակվող սարքերի կոնցեպտներ մշակել են նաև Oppo և TCL ընկերությունները։ LG-ն նույնիսկ նախատեսում էր ընդարձակվող սմարթֆոնի մասսայական արտադրություն սկսել, բայց ընկերությունն անցած տարի դադարեց բջջային սարքեր արտադրել։

Китайская компания Lenovo показала ноутбук с «растягиваемым» экраном, а ее дочерняя компания Motorola, производящая мобильные телефоны и другие устройства, показала новый смартфон с выдвижным дисплеем.
Телефон достаточно компактный, чтобы его удобно было держать в кармане. Но по нажатию кнопки дисплей увеличивается с 5 до 6,5 дюймов. Еще нажатие возвращает телефон к исходному размеру.
Motorola rollable smarphone.JPG (31 KB)
Телефон можно использовать в обоих размерах, а содержимое экрана адаптируется к изменяющимся размерам.
Lenovo, в свою очередь, показала ноутбук, который также расширяется, из прямоугольника превращаясь в квадрат. В «растянутом» виде он больше подходит для чтения или работы с документами, а также для просмотра вертикальных видео в стиле TikTok.
Брайан Леонард, вице-президент Lenovo по дизайну, пояснил, что концепция нового ноутбука была разработана в рамках исследований, начавшихся с ноутбука/планшета ThinkPad 360P.
«Экран может растягиваться и увеличиваться в размерах, а контент динамически адаптируется к экрану, предлагая людям беспрецедентный способ повысить эффективность различных задач, просмотра и многого другого», — отметил он.
Lenovo rolling latptop 2.JPG (70 KB)
Motorola уже производит складное устройство Razr, которое, к сожалению, доступно только в Китае. Но расширяемые устройства еще сложнее в производстве. Людям они, кажется, нравятся: например, расширяемый OLED-телевизор LG был очень популярен на выставке CES 2019. В некотором смысле, «растягивающийся» дисплей выглядит элегантнее складного, да и нет причин для беспокойства из-за того, что его надо складывать.
Однако это пока концептуальная версия, и пока неизвестно, начнет ли Lenovo массовое производство такого устройства.
Компании Oppo и TCL также разработали концепции «растягивающихся» устройств. LG даже планировала массовое производство такого смартфона, но в прошлом году компания прекратила выпуск мобильных устройств.