YouTube Brandcast ամենամյա միջոցառման ժամանակ Google-ը հայտարարել է, որ գովազդային նոր ձևաչափ է գործարկում․ այսուհետ խելացի հեռուստացույցներում YouTube հավելվածից օգտվողներին կցուցադրվի 30 վայրկյան տևողությամբ գովազդային տեսանյութեր՝ առանց դրանք բաց թողնելու հնարավորությամբ, այս մասին հայտնում է The Verge-ը։
Նշվում է, որ 30 վայրկյան տևողությամբ գովազդները կցուցադրվեն երկու՝ միմյանց հաջորդող 15 վայրկյանանոց հոլովակների փոխարեն։ Նրանք, ովքեր չեն ցանկանում դիտել գովազդ, կարող են օգտվել YouTube Premium-ի վճարովի բաժանորդագրությունից, որն ԱՄՆ-ում արժե ամսական $11,99։
Բացի դրանից, YouTube-ը նախատեսում է դադարի ընթացքում ցուցադրել բաներային գովազդ։ Նման գովազդները կարելի է անջատել՝ սեղմելով «մերժել» կոճակը։ Երկու նորամուծությունների մեկնարկի ամսաթիվը դեռ չի հայտարարվել:
NEWS.am Tech-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ YouTube-ը թույլ չի տա տեսանյութեր դիտել, եթե տվյալ օգտատիրոջ բրաուզերում տեղադրված է գովազդն արգելափակող ծրագիր, օրինակ՝ AdBlock-ը։ Նման արգելափակում հայտնաբերելու դեպքում, ծառայությունը թույլ չի տա դիտել տեսանյութը և կտեղեկացնի, որ նման տեխնոլոգիաների օգտագործումն անթույլատրելի է։
Նշենք, որ 2022-ին YouTube-ի գովազդային եկամուտը կազմել է 29,2 մլրդ դոլար, 2021-ին՝ 28,8 մլրդ դոլար: 2022-ի վերջին եռամսյակում ծառայությունը գովազդից վաստակել է 7,96 մլրդ դոլար՝ մոտ 8%-ով պակաս, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում (8,63 մլրդ դոլար): Անցյալ տարվա վերջին YouTube-ը հայտնել է, որ Premium փաթեթն ունի մոտ 80 մլն բաժանորդ՝ 2021-ի համեմատ 30 մլն-ով ավելի: Google-ի գովազդային եկամուտը 2022-ի չորրորդ եռամսյակում նվազել է 3,6%-ով՝ հասնելով 59 մլրդ դոլարի:

At the annual YouTube Brandcast event, Google announced that it is launching a new advertising format: from now on, users of the YouTube application will be shown 30-second advertising videos on smart TVs without skipping them, reports The Verge.
The 30-second ads will be shown instead of two 15-second consecutive clips. Those who don't want to watch ads can use a paid subscription to YouTube Premium, which costs $11.99 per month in the US.
In addition, YouTube plans to run interstitial ads during the pause. Such ads can be turned off by clicking the "decline" button. The launch date for both innovations has not yet been announced.
NEWS.am Tech reported earlier that YouTube will not allow watching videos if the user's browser has an ad-blocking program, such as AdBlock, installed. If such blocking is detected, the service will not allow you to watch the video and will inform you that the use of such technologies is not allowed.
In 2022, YouTube's advertising revenue was 29.2 billion dollars, in 2021 – 28.8 billion dollars. In the last quarter of 2022, the service earned $7.96 billion from advertising, about 8% less than the same period last year ($8.63 billion). At the end of last year, YouTube reported that the Premium package has about 80 million subscribers, 30 million more than in 2021. Google's advertising revenue fell 3.6% to $59 billion in the fourth quarter of 2022.