Հաջորդ տարի արտադրվելիք iPhone 16 և iPhone 16 Pro մոդելները կունենան ձայնի հատուկ կոճակներ, որոնք սեղմելիս սենսորի տպավորություն կթողնեն, ինչպես նաև էկրանի տակ գտնվող Face ID ֆունկցիա, այս մասին ասել է Bloomberg-ի խմբագիր Մարկ Գուրմանը։
Նախկինում հրապարակված արտոնագրային գծագրերը ցույց են տալիս, որ նոր հատուկ կոճակները կկարողանան տարբերակել սեղմման ուժի տարբեր աստիճաններ, ինչը թույլ կտա ավելի շատ գործառույթներ իրականացնել։ Օրինակ՝ թեթև սեղմելու դեպքում ձայնը դանդաղ կբարձրանա, իսկ ավելի ուժեղ սեղմելու դեպում՝ ավելի արագ։
Բացի դրանից, Face ID սենսորների տեղադրումը էկրանի տակ կնվազեցնի էկրանի կտրվածքի չափը, իսկ ապագայում ընկերությունն ամբողջությամբ կհրաժարվի դրանից, երբ էկրանի տակ տեղադրվի նաև առջևի տեսախցիկը։ Բայց iPhone 16-ի և iPhone 16 Pro-ի դիմացի պանելին կլինի մի փոքրիկ բացվածք՝ առջևի տեսախցիկի համար, ինչպես շատ ժամանակակից Android սմարթֆոնների դեպքում է:
Մի քանի ամիս առաջ մատակարարման շղթայի աղբյուրները հայտնել էին, որ iPhone 15 Pro-ն կունենա ձայնի մեկ ամբողջական հատուկ կոճակ, սակայն ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Apple-ը բախվել է որոշ խնդիրների, ինչի հետևանքով չի կարող iPhone 15 Pro-ի համար այդպիսի կոճակներ արտադրել։
Tianfeng International-ի վերլուծաբան Մինգ-Չի Կուոն Wccftech.com-ի հետ զրույցում ասել էր, որ տեխնիկական խնդիրների պատճառով Apple-ն առայժմ հրաժարվել է այդ գաղափարից: «Իմ վերջին հարցումը ցույց է տալիս, որ զանգվածային արտադրությանն ընդառաջ չլուծված տեխնիկական խնդիրների պատճառով երկու բարձրակարգ՝ iPhone 15 Pro մոդելների (Pro և Pro Max) դեպքում կհրաժարվեն հատուկ կոճակից և կվերադառնան ավանդական ֆիզիկական կոճակների դիզայնին»,- ասել էր նա։

The iPhone 16 and iPhone 16 Pro models to be produced next year will have special volume buttons that will leave the impression of a sensor when pressed, as well as a Face ID function under the screen, Bloomberg editor Mark Gurman has said.
Previously published patent drawings show that the new special buttons will be able to distinguish between different degrees of pressing force, which will allow for more functions. For example, if you press lightly, the volume will rise slowly, and if you press harder, it will rise faster.
In addition, the installation of Face ID sensors under the screen will reduce the size of the screen cutout, and in the future, the company will completely abandon it when the front camera is also placed under the screen. But the front panel of the iPhone 16 and iPhone 16 Pro will have a small opening for the front-facing camera, as is the case with many modern Android smartphones.
A few months ago, supply chain sources said that the iPhone 15 Pro would have one full dedicated volume button, but it was later revealed that Apple faced some issues that prevented it from producing such buttons for the iPhone 15 Pro.
Tianfeng International analyst Ming-Chi Kuo had told Wccftech.com that Apple has abandoned the idea for now due to technical issues. “My latest survey indicates that due to unresolved technical issues before mass production, both high-end iPhone 15 Pro models (Pro & Pro Max) will abandon the closely-watched solid-state button design and revert to the traditional physical button design,” he had said.