2023-ից Google-ի ամպային ծառայությունների համար կարելի է վճարել կրիպտոարժույթով։ Google Cloud Next կոնֆերանսի ժամանակ ընկերությունը հայտարարել է, որ կկարողանա կրիպտոարժույթով վճարումներ ստանալ Coinbase կրիպտոբորսայի հետ ինտեգրվելու միջոցով։
Կրիպտոարժույթով հնարավոր կլինի վճարել միայն Google Cloud Platform-ով, որը ամպային ծառայություններ է մատուցում։ Այն կիրականացվի Coinbase Commerce ծառայության հետ ինտեգրվելու միջոցով: Հայտնի է, որ Coinbase-ը բոլոր գործարքներից իր մասնաբաժինը կստանա, սակայն գործարքի այլ մանրամասներ չեն բացահայտվում:
Վճարման նոր եղանակը հասանելի չի լինի բոլորին. սկզբում Web3 ոլորտում աշխատող որոշ հաճախորդներ կկարողանան վճարել կրիպտոարժույթով։ Սակայն ակնկալվում է, որ ապագայում Google-ը կընդլայնի այն հաճախորդների թիվը, որոնց նույնպես հասանելի կլինի այս գործառույթը։
Google-ը նախատեսում է նաև օգտագործել Coinbase Prime-ը, որը Coinbase-ի պահառության ծառայությունն է:
«Մենք ցանկանում ենք Web3-ի մշակումն ավելի արագ և հեշտ դարձնել, և Coinbase-ի հետ այս համագործակցությունը կօգնի ծրագրավորողներին մեկ քայլ ավելի մոտենալ այդ նպատակին», - ասել է Google Cloud-ի գործադիր տնօրեն Թոմաս Կուրիանը:
Այս գործարքը կարող է օգնել Google-ին՝ զարգացնելու իր ամպային բիզնեսը և ընկերությունն ավելի մրցունակ դարձնելու մի սեգմենտում, որտեղ նրա հիմնական մրցակիցները իրենց հաճախորդներին դեռ թույլ չեն տալիս ծառայությունների համար վճարել կրիպտոարժույթով:
Ամպային ծառայությունների համար կրիպտովճարումների ներդրումը կրիպտոարժույթի հետ կապված Google-ի առաջին նորամուծությունը չէ: Ընկերությունը վերջերս ավելացրել է այլ հնարավորություններ և ծառայություններ. Ethereum դրամապանակի մնացորդն այժմ երևում է Google-ում հասցե որոնելու ժամանակ, իսկ BNB Chain-ը համագործակցում է Google Cloud-ի հետ՝ վաղ փուլերում Web3 և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտներում ստարտափների աճին աջակցելու համար:
Google-ի հետ համագործակցության մասին հայտնի դառնալուց հետո երեքշաբթի օրվա ցերեկային առևտրի ժամանակ Coinbase-ի բաժնետոմսերն աճել են ավելի քան 6%-ով՝ հասնելով 71,32 դոլարի։
«Մենք հավատում ենք, որ սրան կհետևեն ավելի շատ գործընկերություններ ավանդական խաղացողների հետ: Երկարաժամկետ հեռանկարում կրիպտոտնտեսության ընդլայնմանը զուգահեռ Coinbase-ն ավելի շատ նման կլինի թվային ակտիվների իրացման ինտեգրված գործիքի, քան կրիպտոբորսայի՝ մաքուր խաղով»,- ասում է Oppenheimer ընկերության վերլուծաբան Օուեն Լաուն:

From 2023, Google's cloud services will be able to be paid for in cryptocurrency. During the Google Cloud Next conference, the company announced that it will be able to receive cryptocurrency payments through an integration with the Coinbase cryptocurrency exchange.
Google and crypto payment
It will be possible to pay with cryptocurrency only Google Cloud Platform, a set of cloud services. It will be implemented through integration with the Coinbase Commerce service. It is known that Coinbase will receive a percentage of all transactions, but other details of the deal are not disclosed.
The new payment method will not be available to everyone: first, some of the clients working in Web3 will be able to pay with cryptocurrency. But it is expected that in the future Google will expand the number of customers who will be able to use this function.
Google also plans to use Coinbase Prime, Coinbase's custodial service.
Thomas Kurian, CEO of Google Cloud said they want to make development in Web3 faster and easier, and this partnership with Coinbase will help developers get one step closer to that goal.
The deal could help Google grow its cloud business and make the company more competitive in a segment where its main rivals don't yet allow their customers to pay with cryptocurrency.
Other crypto services
The introduction of cryptocurrency payment for cloud services is not the first innovation of Google related to cryptocurrency. The company has recently added other features and services: Ethereum wallet balance is now displayed when Google searches for an address, and BNB Chain has partnered with Google Cloud to support the growth of Web3 and blockchain startups at an early stage.
The search giant also provided a countdown clock for Ethereum's recent upgrade to share proof.
Coinbase stock is up 6%
In afternoon trading Tuesday, Coinbase shares rose more than 6 percent (to $71.32) after word of the partnership with Google.
According to Owen Lau, an analyst at Oppenheimer, they believe more partnerships with traditional players will follow. As the crypto economy expands over the long term, Coinbase will look more like an integrated tool for selling digital assets than a pure-play crypto exchange.
Coinbase Commerce works with 10 cryptocurrencies, including bitcoin, Dogecoin, Ethereum, and Litecoin.