Apple-ն առաջարկել է երկու տարվա ընթացքում մոտ 100 միլիոն դոլար ներդնել Ինդոնեզիայի տնտեսությունում, որպեսզի տեղի իշխանություններին համոզի վերացնել iPhone 16-ի վաճառքի արգելքը երկրում, հայտնում է Bloomberg-ը։
Սկզբում Apple-ը պլանավորում էր մոտ 10 մլն դոլար ներդնել Բանդունգ քաղաքում գտնվող աքսեսուարների և բաղադրիչների արտադրության գործարանում։ Դրանից հետո Ինդոնեզիայի արդյունաբերության նախարարությունը կոչ էր արել ընկերության թոփ-մենեջերներին հանդիպել պաշտոնյաների հետ։
Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, նախարարությունը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել ընկերության վերջին առաջարկի վերաբերյալ, որը տասն անգամ գերազանցում է նախորդին։ Apple-ի և գերատեսչության ներկայացուցիչները չեն մեկնաբանել իրավիճակը։
iPhone 16-ի վաճառքի արգելքը մտցվել է 2024-ի հոկտեմբերին, քանի որ Apple-ը չէր կատարել տեղի տնտեսությունում ներդրումներ կատարելու իր պարտավորությունները: Պահանջվող 1,7 տրիլիոն ինդոնեզական ռուպիի (մոտ 95 մլն դոլար) փոխարեն ընկերությունը ներդրել է ընդամենը 1,5 տրլն ռուպի։
Ինչպես նշում է Bloomberg-ը, այս ներդրումների միջոցով Apple-ը նպատակ ունի մուտք գործել Ինդոնեզիայի մոտ 278 միլիոն բնակչություն ունեցող շուկա, որոնց կեսից ավելին 44 տարեկանից ցածր են և լավ տիրապետում են տեխնոլոգիաներին:
Ինդոնեզիան արգելել է նաև Google ընկերության Pixel սմարթֆոնների վաճառքը, սակայն ամերիկյան այս ընկերությունը խնդրի լուծում դեռ չի առաջարկել։

Apple has offered to invest about $100 million in Indonesia's economy over two years to persuade local authorities to lift the iPhone 16 sales ban in the country, Bloomberg reported.
Initially, Apple planned to invest about $10 million in a factory for the production of accessories and components in the city of Bandung. After that, Indonesia's Ministry of Industry called on top executives of the company to meet with officials.
As Bloomberg reports, the ministry has not yet made a final decision on the company's latest offer, which is ten times higher than the previous one. Representatives of Apple and the department did not comment on the situation.
The ban on iPhone 16 sales was imposed in October 2024 because Apple had not fulfilled its obligations to invest in the local economy. Instead of the required 1.7 trillion Indonesian rupiah (about $95 million), the company invested only 1.5 trillion rupiah.
As Bloomberg notes, through these investments, Apple aims to enter the Indonesian market with a population of about 278 million, more than half of whom are under 44 years old and are well versed in technology.
Indonesia has also banned the sale of Google's Pixel smartphones, but the American company has not yet offered a solution to the problem.