Apple-ը գրանցել է խելացի ժամացույցի գոտու արտոնագիր, որը կարող է չափել մի շարք կենսական նշանակության ցուցանիշներ, այդ թվում՝ արյան ճնշումը, հայտնում է Patently Apple կայքը։
Համաձայն ԱՄՆ արտոնագրերի և ապրանքանիշերի գրասենյակի (USPTO), ճկուն գոտին կարող է օգտագործվել որպես առողջության մոնիտորինգի գործիք՝ հավաքելով տվյալներ կրողի շնչառության հաճախականության, արյան ճնշման և էլեկտրասրտագրության վերաբերյալ: Apple-ի ինժեներներն առաջարկել են գոտու մեջ տեղադրել սենսորներ, որոնք կարող են անլար եղանակով տեղեկություններ փոխանցել սարքին, օրինակ՝ խելացի ժամացույցին:
Արտոնագրի նկարագրությունում նաև նշվում է, որ այսպիսի սենսորները կարող են տեղադրվել նաև գոտու մեջ, որն օգտագործվում է խառը իրականության Vision Pro սարքն ամրացնելու համար։
Բացի դրանից՝ նշվում է, որ առաձգական նյութերի սենսորները կարող են օգտագործվել նաև հագուստի այլ տարրերում, ինչպիսիք են գլխարկները, ձեռնոցները, վերնաշապիկները, տաբատները, ներքնազգեստը և գուլպաները: Նաև խելացի ժապավենը կարող է լիցքավորվել անլար եղանակով, ինչը, Apple-ի ինժեներների կարծիքով, կհեշտացնի դրա օգտագործումը։

Apple has registered a patent for a smart watch belt that can measure a number of vital indicators, including blood pressure, Patently Apple website reports.
According to the US Patent and Trademark Office (USPTO), the flexible belt can be used as a health monitoring tool, collecting data on the wearer's breathing rate, blood pressure and electrocardiogram to a device such as a smartwatch.
The patent description also mentions that such sensors could also be placed in a belt used to attach the Vision Pro mixed reality device.
In addition, it is said that the elastic material sensors can be used in other items of clothing, such as hats, gloves, shirts, pants, underwear and socks.Also, the smart band can be charged wirelessly, which Apple engineers say will make it easier its use.