Huawei Mate XT սմարթֆոնը, որը $2800 արժե և երեք մասի է ծալվում, արդեն հասել է պատվիրատուներին։ Սակայն սմարթֆոնի էկրանի ծալքերը շատ նկատելի են նույնիսկ ուղիղ անկյան տակ էկրանին նայելիս։
Չինացի բլոգեր Չեն Չժենը հրապարակել է տեսանյութ, որում ներկայացրել է նոր սմարթֆոնը, նաև ուշադրություն հրավիրել էկրանի ծալքերի վրա։ Տեսանյութի հրապարակումից հետո շատերը դժգոհել են, որ այս ծալվող թանկարժեք սմարթֆոնն ունի շատ նկատելի ծալքեր։ Ոմանք նույնիսկ կարծում են, որ բլոգերը միտումնավոր է ցուցադրել սմարթֆոնը Huawei-ին վարկաբեկելու համար։
«Ինչ վերաբերում է ծալքերին, ապա դրանք կարելի է նկատել ծալվող էկրանով ցանկացած սմարթֆոնի վրա, եթե նայեք էկրանին լույսի արտացոլման տակ: Սակայն երբ բովանդակությունը դիտում ես պայծառ էկրանով, նման սմարթֆոնների ծալքերը գրեթե չեն երևում»,- տեսանյութում ասել է Չեն Չժենը։
Հարկ է նշել, որ բոլոր ծալվող սմարթֆոնների վրա ծալքերը տեսանելի են ծխնիի մոտ: Ներկայումս ոչ մի արտադրող չի կարողացել արտադրել էկրան, որի վրա չերևան ծալքերը։
«Huawei-ի եռապատիկ ծալքը նորություն է: Արտաքին ծալքի հատվածում ծալքերն ավելի նկատելի կլինեն, քան ներքին ծալքի հատվածում։ Դա պայմանավորված է ֆիզիկական պատճառներով: Եթե պետք է ասել, որ ծալքեր չկան, ապա հավանաբար դա այդպես չէ: Բացի դրանից՝ նրանք, ովքեր իրականում օգտագործում են ծալովի էկրաններ, այս ծալքերը նրանց չեն մտահոգում»,- ասել է Չեն Չժենը։

The Huawei Mate XT smartphone, which costs $2800 and folds into three parts, has already reached customers. However, the folds of the smartphone screen are very noticeable even when looking at the screen at a right angle.
Chinese blogger Chen Zhen published a video in which he introduced the new smartphone, also drawing attention to the folds of the screen. After the release of the video, many complained that this expensive foldable smartphone has very noticeable creases. Some even think that the blogger deliberately showed the smartphone to discredit Huawei.
"As for the creases, they can be seen on any smartphone with a foldable display if you look at the screen under the reflection of light. However, when you watch the content on a bright screen, the folds of such smartphones are almost invisible," Chen Zhen said in the video.
It should be noted that on all foldable smartphones, the folds are visible near the hinge. Currently, no manufacturer has been able to produce a screen that does not show creases.
"Huawei's triple fold is new. The creases in the outer fold area will be more noticeable than in the inner fold area. This is due to physical reasons. If you're supposed to say there are no creases, it probably isn't. Besides, those who actually use foldable screens are not concerned about these folds," said Chen Zheng.