WhatsApp-ի` Android-ի համար վերջին բետա տարբերակում (կոդային համար՝ 2.24.4.23), ավելացվել է նորացված Status ներդիրը, որը կոչված է բարելավելու այն, թե ինչպես են մարդիկ փոխազդում այս ձևաչափի բովանդակության հետ: Այս մասին հայտնում է GizmoChina-ն։
Status-ներն ուղղահայաց տեսանյութեր և լուսանկարներ են, որոնք WhatsApp-ի օգտատերերը կարող են տեղադրել իրենց պրոֆիլներում: Դրանք նման են Instagram-ի Stories գործիքին։
Թարմացված միջերեսը զգալիորեն փոխում է դրանց տեսքը։ Ի տարբերություն նախորդ տարբերակի՝ նոր դիզայնն ավելի ինտուիտիվ մոտեցում է ցուցաբերում: Այժմ բոլոր նոր Status-ները հավաքվում են «Թարմացումներ» ներդիրում, որը երևում է չատերի ցանկի վերևում: Նախկինում Status-ները դիտելու համար պետք էր առանձին գնալ յուրաքանչյուր օգտատիրոջ պրոֆիլ։
Ինչպես նշում է GizmoChina-ն, ռեդիզայնն առաջարկվել է ի պատասխան օգտատերերի արձագանքների, որոնք դժգոհել են, որ նախորդ տարբերակն անարդյունավետ է ոչ ինտուիտիվ։
Թարմացված միջերեսը ներկայումս փորձարկման փուլում է և հասանելի է միայն բետա փորձարկողների փոքր խմբի: WhatsApp-ի կայուն տարբերակում դրա ընդգրկումը կախված կլինի ստացված արձագանքներից և պահանջվող բարելավումների չափից։
Վերջերս մի շարք նոր գործառույթների մասին է հայտարարել։ Մասնավորապես, WhatsApp մեսենջերի մշակողները ևս մեկ նոր գործառույթ են ներդրել, որը թույլ կտա օգտվողներին ավելացնել իրենց կոնտակտները «Նախընտրելիներ» (Favorites) թղթապանակում: Մեկ այլ գործառույթ էլ հնարավորություն կտա սպամն արգելափակել անմիջապես կողպված էկրանից՝ նույնիսկ կասկածելի հաղորդագրություններ բացելու կարիք չի լինի:
Meta-ն վերջերս նաև հայտարարել է, որ թողարկել է WhatsApp մեսենջերի՝ iOS-ի համար նոր բետա տարբերակ, որի հիմնական առանձնահատկությունը գեներատիվ արհեստական բանականության (ԱԲ) ինտեգրումն է աջակցության ծառայության բաժնում։

WhatsApp will have new and exciting feature
In the latest beta version of WhatsApp for Android with build number 2.24.4.23, an updated "Status" tab has been introduced to enhance users' interaction with this type of content, as reported by GizmoChina.
Status refers to vertical videos and photos that WhatsApp users can post on their profiles. This format is similar to Instagram stories (the owner, Meta, is recognized as extremist and banned in Russia).
The redesigned interface significantly changes how these statuses are displayed. Unlike the previous version, the new design adopts a more intuitive approach. Now, all new statuses are gathered in the "Updates" tab, located at the top of the chat list. Previously, users had to go to each profile separately to view statuses.
According to GizmoChina, the redesign was proposed in response to user feedback, noting the inefficiency and lack of intuitiveness in the previous version.
Currently, this redesigned interface is in the testing phase and is available to a small group of beta testers. The decision to incorporate it into the stable version of WhatsApp will depend on the feedback received and the extent of necessary refinements.
A number of new features were recently announced. In particular, the developers of the WhatsApp messenger have introduced another new feature that will allow users to add their contacts to the Favorites folder. Another feature will allow you to block spam directly from the lock screen, without even opening suspicious messages.
Meta also recently announced that it has released a new beta version of WhatsApp messenger for iOS, the main feature of which is the integration of generative artificial intelligence (AI) into the support department.