Apple ընկերությունը 2023-ի վերջին առաջին անգամ առաջ է անցել Samsung-ից սմարթֆոնների համաշխարհային շուկայում և գլխավորել այն։ Այս մասին են վկայում IDC Worldwide Tracker հետազոտական ընկերության տվյալնեը։ Վերջին անգամ Samsung-ը առաջատարի դիրքերը կորցրել էր 2010-ին, երբ Nokia-ն էր զբաղեցնում շուկայի մեկ երրորդը:
Ընդհանուր առմամբ, սմարթֆոնների համաշխարհային շուկան դեռ դժվարություններ է ապրում, սակայն վերականգնման միտումը շարունակվում է։ Ըստ IDC-ի՝ 2023-ին սմարթֆոնների համաշխարհային մատակարարումները տարեկան կտրվածքով նվազել են 3,2%-ով՝ հասնելով 1,17 մլրդ միավորի: Թեև դա վերջին տասնամյակի ամենացածր տարեկան ծավալն է, չորրորդ եռամսյակում գրանցվել է տարեկան 8,5% աճ մինչև 326,1 մլն միավոր, ինչն ավելի բարձր է, քան կանխատեսված 7,3%-ը:
«Թեև 2023-ի երկրորդ կիսամյակում մենք զգալի աճ տեսանք Android-ի ցածրակարգ բազայի հիման վրա խաղացողների շրջանում, ինչպիսիք են Transsion-ը և Xiaomi-ն՝ պայմանավորված զարգացող շուկաներում արագ աճով, ակնհայտորեն խոշորագույն հաղթողն Apple-ն է»,- ասել է IDC Worldwide Tracker հետազոտական ընկերության ​​տնօրեն Նաբիլա Պոպալը:
apple vs samsung.png (76 KB)
«Apple-ը ոչ միայն առաջին եռյակում միակ խաղացողն է, որն ամեն տարի դրական աճ է գրանցում, այլև պատմության մեջ առաջին անգամ զբաղեցնում է առաջին տեղն աշխարհում: Այս ամենը տեղի է ունենում՝ չնայած աճող նորմատիվային խնդիրներին և Huawei-ի կողմից մրցակցության վերականգնմանը Չինաստանում՝ նրա ամենամեծ շուկայում: Apple-ի շարունակական հաջողությունն ու ճկունությունը մեծապես պայմանավորված է պրեմիում դասի սարքերի աճող միտումով, որոնք այժմ կազմում են շուկայի ավելի քան 20%-ը, ինչը պայմանավորված է առևտրի ագրեսիվ առաջարկներով և անտոկոս ֆինանսավորման ծրագրերով»,- հավելել է նա:
IDC Worldwide Mobility and Consumer Device Trackers խմբի փոխնախագահ Ռայան Ռեյթն իր հերթին ասել է, որ Huawei-ը վերադառնում է և արագ գրավում չինական շուկան։ OnePlus-ը, Honor-ը, Google-ը և այլ ապրանքանիշեր շատ մրցունակ սարքեր են թողարկում շուկայի ստորին հատվածում, իսկ ծալովի սարքերը և սմարթֆոնների վրա արհեստական ​բանականության հնարավորությունների մասին աճող խոսակցությունները թափ են հավաքում։ «Ընդհանուր առմամբ, սմարթֆոնների շուկան գնում է դեպի շատ հետաքրքիր ժամանակաշրջան»,- ասել է նա:

Apple has surpassed Samsung for the first time in the global smartphone market in 2023, according to IDC, a research company. Apple has taken the lead, with the last time Samsung conceding leadership being in 2010 when Nokia held a third of the market.
Overall, the global smartphone market continues to face challenges, but a recovery trend persists. According to IDC data, global smartphone shipments decreased by 3.2% year-on-year to 1.17 billion units in 2023. Although this is the lowest annual volume in a decade, the fourth quarter saw an 8.5% growth compared to the same period last year, reaching 326.1 million units, exceeding the predicted 7.3%.
"In the second half of 2023, we observed significant growth among low-end Android players, such as Transsion and Xiaomi, linked to rapid expansion in developing markets. However, the biggest winner is Apple," said Nabila Popal, director of research at IDC Worldwide Tracker.
apple vs samsung.png (76 KB)
"Apple not only demonstrates positive growth annually as the only player among the top three leaders but also, for the first time in history, takes the top spot globally. This happens despite tightening regulatory issues and renewed competition from Huawei in China, its largest market. Apple's consistent success and stability are largely explained by the growing demand for premium-class devices, which now constitute over 20% of the market, driven by aggressive trade-in programs and interest-free financing plans," she added.
Ryan Reith, vice president of IDC Worldwide Mobility and Consumer Device Trackers, noted that Huawei is making a comeback and quickly capturing the market in China. Brands like OnePlus, Honor, Google, and others offer highly competitive devices in the lower market segment. Foldable devices and the growing discussion of artificial intelligence capabilities on smartphones are gaining momentum: "Overall, the smartphone market is entering a very interesting time."